Zánět močového měchýře rozhodně nezanedbávejte. Nemoc se ráda vrací zpět

Zánět močového měchýře

Pálení a řezání při močení, neustálé nutkání jít na záchod a bolest v podbřišku. Zánět močového měchýře je nepříjemná nemoc, která dokáže zkomplikovat každý okamžik dne. Její výskyt není zdaleka výjimkou, v průběhu života jí trpí asi polovina všech žen. Zjistěte, jak se nemoci vyvarovat a co dělat v případě, že se objeví.

Příčina zánětu močového měchýře

Ve většině případů (až v 80 %) zánět močového měchýře způsobuje bakterie Escherichia coli, která žije v zažívacím traktu člověka, kde napomáhá správnému fungování střev. Problém ale nastává, když se bakterie dostane do močového ústrojí. To se může stát velmi snadno, zvláště pak u žen. Ženy totiž mají oproti mužům kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, bakterie se proto mohou zejména nevhodnou hygienou dostat na nesprávné místo. Kromě bakterie Escherichia coli může být zánět močového měchýře způsoben i enterokoky nebo kvasinkami, tyto příčiny jsou ale méně časté.

Komu a kdy nemoc hrozí?

Zánět močového měchýře může postihnout všechny ženy v jakémkoli věku, častěji se ale jeho výskyt pojí s obdobími hormonálních změn – náchylnější k němu jsou ženy v období menstruace, těhotenství nebo menopauzy. Zánět močového měchýře ale není jen ženskou nemocí, nevyhýbá se ani mužům. Muže častěji postihuje až po 60. roce života, souvisí to s obtížnějším vylučováním moči následkem zvětšování prostaty.

Zánět močového měchýře příznaky

Příznaky, které zánět močového měchýře provázejí, rozhodně nepřehlížejte. Konkrétní průběh nemoci je individuální, vždy ale poznáte, že něco není v pořádku. Jak se může zánět močového měchýře projevovat?

 • Ačkoli jste toho nevypili více než obvykle, chodíte o poznání častěji na záchod.
 • Sotva se vyčůráte, už se vám chce znovu. Neodbytný pocit močení se vám stále vrací, ale když dosednete na mísu, nemůžete ze sebe nic dostat.
 • Řezavé a pálivé pocity při močení vždy signalizují, že něco není v pořádku. Nemusí jít přímo o zánět močového měchýře, je ale jisté, že situaci musíte řešit.
 • Pokud se vám zdá moč zakalená nebo příliš červená, a nejedli jste nic, co by neobvyklou barvu způsobilo, může to být také jedním ze signálů nemoci.
 • Bolesti zad a podbřišku, podobné menstruačním bolestem, mohou upozorňovat na zánět močového měchýře nebo jinou nemoc.
 • V pozdějších stádiích nemoci může zánět doprovázet i zvýšená teplota.

Zánět močového měchýře léčba

Jak postupovat, když příznaky nasvědčují tomu, že trpíte zánětem? Obraťte se na lékaře, který nemoc diagnostikuje. Odebere vám vzorek moči a zjistí, jestli jsou v ní bakterie způsobující zánět, kolik jich je a předepíše vám antibiotika. Léčba trvá asi pět dní a během ní se snažte být v klidu, pijte hodně tekutin, vyhýbejte se fyzické aktivitě i slunečnímu záření. Léčbu můžete doplnit užíváním brusinkových přípravků a pitím urologických čajů.

S léčbou neotálejte

Včasné zahájení léčby je u zánětu močového měchýře opravdu důležité, infekce se totiž může rozšířit až do ledvin. Rozhodně nečekejte, až příznaky samy pominou, nemoc se totiž může vrátit s ještě větší intenzitou. Zánět močového měchýře je nemoc, která se ráda často vrací a může vás provázet po celý život. Ženy, které opakujícím se zánětům nevěnují pozornost, se dokonce vystavují riziku neplodnosti.

Dodržujte preventivní opatření

Zánět močového měchýře je nemoc, které můžete předejít, budete-li dodržovat základní pravidla.

 • Pijte dostatečné množství tekutin. Pravidelným vyprazdňováním se vyplavují škodlivé látky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Snažte se močit alespoň jednou za tři hodiny.
 • Během močení dbejte na to, abyste měchýř vyprázdnili úplně. Není dobré sedět na záchodové míse ohnutě a číst si. Naopak se narovnejte, případně mírně zakloňte a opřete.
 • Při utírání toaletním papírem postupujte „odpředu dozadu", abyste zabránili přenosu bakterií z konečníku.
 • Dbejte na to, abyste měla spodní část těla včetně zad v teple. Není dobré nosit krátká trika a bokové kalhoty. 
 • Volte bavlněné spodní prádlo, které dobře saje. Zbytky moči by se totiž mohly stát místem pro množení bakterií. Spodní prádlo by nemělo být ani příliš těsné.
 • Snížit riziko zánětu můžete i vhodnou hygienou před a po pohlavním styku. Před sexem se vysprchujte a po něm se vymočte, aby se případné bakterie vyplavily.
 • Riziko zánětu mohou ovlivnit i kosmetické produkty. Vyhýbejte se parfémovaným vložkám i pěnám do koupele a používejte prostředky určené pro intimní hygienu.
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.