Vaginální mykóza

Fotolia_42359722_XS

Vaginální mykóza, nebo také kvasinková infekce, je nepříjemným a poměrně častým onemocněním. Během svého života se s vaginální mykózou setká velké množství žen a více než polovina z nich dokonce opakovaně. Přestože je vaginální mykóza velmi nepříjemná, není oproti jiným pohlavním nemocem příliš nebezpečná a dá se poměrně dobře léčit. Nejvíce pozornosti je vaginální neboli poševní mykóze třeba věnovat právě v parném létě, kdy je riziko nákazy nejvyšší.

Vaginální mykóza a příčiny jejího vzniku

Za vznik vaginální mykózy je zodpovědná nejčastěji kvasinka známá pod latinským názvem jako Candida albicans. Kvasinková infekce se objevuje, pokud se mikroflóra v pochvě dostane do nerovnováhy, tedy když množství škodlivých bakterií přesáhne počet těch symbiotických.
Příčin, které k vaginální mykóze vedou, je nepočítaně. Jedním z nejčastějších důvodů pro vznik onemocnění je nedostatečná hygiena. Velmi negativně působí stres a psychická zátěž, stejně jako oslabená imunita. Vaginální mykóza často postihuje cestovatele, hlavně tedy cestovatelky, kteří se vyrovnávají s častými změnami klimatu. Stejně tak přispívá ke vzniku poševní mykózy i hormonální nerovnováha nebo těhotenství. Jelikož kvasinky potřebují ke spokojenému životu cukr, může onemocnění vaginální mykózou zapříčinit i nevhodná strava.

Poševní mykóza jako syndrom koupališť

Vaginální mykóza se nejvíce šíří právě v letním období při častých návštěvách bazénů a koupališť. V takovém prostředí je mnohem náročnější dodržovat hygienické zásady, které jsou pro ochranu ženských pohlavních orgánů nezbytné.

Pokud dlouho setrváváte ve vlhkém a teplém prostředí, nebezpečným kvasinkám se bude dařit nadmíru dobře. Proto se snažte zůstávat v mokrých plavkách co nejméně. Pokud jste na podobná onemocnění, jako je vaginální mykóza, náchylná nebo trpíte dalšími souvisejícími problémy, po koupání se rychle převlékněte. I díky takhle jednoduchému kroku se můžete nepříjemné poševní mykóze vyhnout. Převlékáním do suchého navíc můžete předejít i dalším onemocnění, jako třeba zánětu močového měchýře.

Stejně tak je nezbytné při boji proti vaginální mykóze dodržovat správné hygienické postupy po návratu z koupaliště. Na intimní partie používejte pokud možno jen specializovaná mýdla. Pokud se budete umývat běžnými sprchovými gely, dojde ke změně pH a vaginální mykóza má opět cestu otevřenou.

Hlavní příznaky vaginální mykózy

Symptomy vaginální mykózy se projevují brzy a velmi zřetelně. Hlavním poznávacím znakem kvasinkové infekce je velmi nepříjemné a silné svědění. Při močení ucítíte nepříjemné pálení a všimnete si také výtoku, který může být ze začátku řídký, ale později začne získávat pevnější konzistenci. Dalšími příznaky jsou také typický tlak v podbřišku a bolest při pohlavním styku.

Přestože svědění je často velmi intenzivní, v žádném případě se rozkrok nesmí třít. Infekce by se pouze rozšířila a příznaky vaginální mykózy by se ještě výrazně zhoršily.

Může se mykóza objevit i u mužů?

Přestože se vaginální mykóza tváří jako zcela ženská nemoc, opak je pravdou. U mužů se sice nevyskytuje příliš často, ale bakterie způsobující kvasinkové onemocnění je také dokážou potrápit. Mykóza se opět projevuje především nepříjemným svěděním. Muži častěji ale nemoc pouze přenášejí a sami žádné z obvyklých symptomů nevykazují.

Jak se zbavit vaginální mykózy?

Pokud máte podezření, že vás trápí vaginální mykóza, určitě navštivte lékaře. Jednak u vás gynekolog může objevit zcela jiný problém, a jednakdoporučí formu léčby, která vám nejlépe sedne. V lékárnách je samozřejmě k dispozici mnoho přípravků, které jsou k léčbě vaginální mykózy vhodné. Jedná se nejčastěji o mastičky nebo čípky, které se aplikují při vaginální mykóze přímo do pochvy. Mnoho léčiv je k dostání také v podobě pilulek. Po celou dobu nemoci zvané vaginální mykóza musíte dodržovat přísnější hygienická opatření a nikdy na intimní oblasti neaplikovat parfémy či běžná mýdla. Jako alternativní způsob léčby vaginální mykózy se doporučuje použít rovnou na genitálie bílý jogurt. Než se vaginální mykózy zcela zbavíte, vyřaďte z jídelníčku rafinovaný cukr a nahraďte jej třeba medem.

Jak zabránit vypuknutí a návratu poševní mykózy

Kromě předcházení výše jmenovaných situací vedoucích ke vzniku vaginální mykózy, se dá pro prevenci udělat o mnoho více. Už bylo zmíněno, jak důležité je nosit suché spodní prádlo a pokud možno volné a vzdušné oblečení. Přehnaná hygiena může uškodit, ale zároveň není radno pravidelnou očistu podceňovat. Na intimní partie by se vždy měly používat speciální mýdla či gely, které nenaruší mikroklima a budou mít neutrální pH 5,5.

Pokud procházíte stresovým obdobím, ze všeho nejlepší je proti vaginální mykóze jíst dostatečné množství produktů s probiotickou kulturou nebo zkusit i výživové doplňky. Když si při vysokém nervovém vypětí místo sladkosti dáte jogurt, vaše tělo se vám za to bohatě odmění.

Opakované onemocnění vaginální mykózou

Vaginální mykóza se může vrátit i poté, co byla dokonale vyléčena. V tomto případě bývá na vině především nesprávný životní styl a opakování chyb, které k onemocnění vedly původně. Také je možné, že se vaginální mykózou nakazili i partner či partnerka. I když zrovna oni mykózou netrpí, můžou v procesu figurovat jako přenašeči. V tom případě je potřeba léčbu kvasinkové infekce zopakovat u všech zúčastněných.

Pokud jste si jistí, že vás znovu potkala vaginální mykóza, můžete si v lékárně zakoupit léčiva i bez receptu. Přesto raději navštivte gynekologa a ujistěte se, že vás opravdu trápí toto kvasinkové onemocnění. Podobné příznaky jako vaginální mykóza mají totiž i další, a většinou vážnější, pohlavní nemoci.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Jelena Oliverová
17. 5. 2014

Jak je správně v článku zmíněno, kvasinky milují cukry, z čehož plyne, že cukry, pokud to je jen trošku možné, by se měly zcela vysadit z našeho jídelníčku. Já jsem s tím chvilku bojovala, ale nakonec jsem si zvykla a laskominy mi nechybí. Doporučuje se vysadit bílé pečivo. nedávno jsem slyšela, že se dá zakoupit mouka z cizrny, která je vynikající a dá se zcela bez problému použít namísto klasické mouky z pšenice. Z preparátu, které by stály za delší užívání se mi osvědčil ******** a ******** globule. kamarádka mi také říkala o ********* (vitamín C kvasinky přímo nenávidí:) ).

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.