Už nikdy bolestivá menstruace! 5 účinných rad, jak s obtížemi zatočit

menstruační bolesti_otázky

Každý měsíc si tím musí projít každá dívka i žena. Jednou za měsíc nemáme na nic náladu, bolí nás podbřišek a trpíme nevolnostmi. Mluvíme o menstruaci, kterou dostane průměrně každá žena během svého života 400krát. Zvláště mladé dívky ale mají o menstruaci často neúplné informace. Proto přinášíme několik rad, které by vám měly s bolestivou menstruací pomoci.

Bolestivá menstruace trápí mnoho žen

Některé ženy po dobu menstruace ani nevědí, že svoje dny mají. Mnoho z nich ale dokáží menstruační bolesti doslova složit. Menstruační obtíže jsou poměrně obvyklým a přirozeným jevem, jehož příčinou jsou především hormony. Bolestivá menstruace také závisí na tom, co žena během menstruační doby jí i pije. Například kofein váš stav ještě zhorší, naopak jídlo bohaté na železo vám dokáže pomoci.

Většina žen sáhne při menstruačních bolestech okamžitě po nějakém prášku na bolest nebo kapkách. Zapřemýšleli jste ale někdy i nad tím, že bolestivá menstruace jde zmírnit i přírodní cestou, aniž byste se museli dopovat zbytečně prášky? Ukážeme vám, jak na nepříjemné bolesti trochu jinak.

1. Co vše je potřeba škrtnout z jídelníčku?

Při bolestivé menstruaci je potřeba omezit několik potravin, které běžně jíte. Mohou vám totiž menstruační bolesti přiživovat a náš stav ještě více zhoršovat. Co vše je potřeba při útrapné bolestivé menstruaci vyškrtnout z jídelníčku?

  • Pití alkoholu a kouření
  • Kávu
  • Přílišné množství mléčných výrobků
  • Sladké pochutiny - jako jsou čokolády a další dobrůtky
  • Kynuté pečivo

A co naopak do jídelníčku více zařadit?

  • Vitamíny a minerály- důležitý je především vápník, železo a hořčík
  • Ořechy - pistácie, kešu nebo para ořechy
  • Více potravin obsahující železo
  • Ovoce a zeleninu
  • Ryby

2. Na menstruační bolesti zabere fyzický pohyb

Nemáme na mysli dlouhé a zátěžové cvičení, u kterého se zapotíte. Pokud máte problémy s menstruační bolestí, zkuste zcela jednoduchá cvičení, která mohou být účinná. Často bohatě postačí i procházka na čerstvém vzduchu.

Pohupování v bocích

Postavte se na šířku ramen, mírně pokrčte kolena a dejte ruce za hlavu. Začněte se pomalu pohupovat v bocích a pravidelně dýchejte. Pohybují se jen boky, jinak je celý trup zcela v klidu. Toto cvičení dokáže v oblasti pánevních orgánů ulevit od napětí.

Sedící kočka

Sedněte si na zem se zkříženýma nohama a ruce položte natažené na kolena. Nejprve se prohněte dopředu s hlubokým a prudkým nádechem, poté s výdechem zakulaťte záda. Opakujte několikrát po sobě, přičemž dbejte na správné dýchání.

Rychlé otáčení páteře

Sedněte si do sedu, zkřižte nohy a narovnejte se. Před trupem spojíte dlaně a zahákněte je pevně do sebe, a to ve výšce ramen. S nádechem se svižně otočte vpravo, pravý loket táhněte vzad a zrak upírejte přes pravé rameno. Vydechněte a opakujte na levou stranu.

Nezapomínejte na to, že pravidelný pohyb a pitný režim v kombinaci s vyváženou a zdravou stravou vám může ušetřit mnoho problémů s menstruační bolestí. Po ruce byste měli mít i bylinky.

3. Od bolesti uleví heřmánek či mateřídouška

Místo toho, abyste do sebe každá měsíc sypali až příliš léků, zkuste se zaměřit na přírodní léčbu. Bylinky jako heřmánek, mateřídouška nebo kontryhel. Můžete si z nich udělat čaj a během dne jej kdykoliv pít.

Kontryhel - použít byste měli tuto bylinku v případech, kdy máte například nepravidelnou menstruaci, trpíte gynekologickými záněty nebo vás bolí v podbřišku. Také zmírní krvácení a omezí bolest.

Mateřídouška – pomůže vám na silné bolesti, poradí si i s únavou nebo nespavostí.

Heřmánek – při bolestivé menstruaci uleví od bolestí a křečích břicha, dokáže zklidnit i vaši rozladěnou náladu.

Meduňka - dokáže ulevit od bolestí, které menstruaci mohou doprovázet, jako je bolest hlavy, migréna, neklid a nespavost. Především však dokáže čaj z meduňky uklidnit celý organismus.

4. Bolestivá menstruace? Buďte v teple

Babičky nám často radí kromě bylinek také udržovat tělo v teple. Prohřát byste se měli především z venku, a to pitím teplých bylinných čajů. Doma si můžete připravit teplou vanu nebo si zalézt pod teplou deku a pořádně se zachumlat.

Na menstruační bolesti pomáhá také teplo na podbřišku. Bolesti občas vystřelují i do zad, proto zkuste teplé obklady na záda. Stačí nahřát ručník nebo si obstarejte hřejivý polštářek či termofor.

5. Při velkých bolestech navštivte lékaře

Pokud máte po dlouhou dobu opravdu silnou menstruaci, velké menstruační bolesti a nic nepomáhá, zvažte návštěvu gynekologa. V těchto případech mohou být silná bolestivá menstruace signál pro závažnější nemoci, jakou je například vaginální zánět nebo dokonce rakovina děložního čípku. Proto byste měly navštěvovat svého ženského doktora pravidelně a předcházet tak mnohým problémům a nemocím. Někdy je to opravdu jen doktor, který vám může spolehlivě pomoci.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.