Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum

Co se skrývá pod tajemným latinským názvem ureaplasma urealyticum? Nejmenší a nejjednodušší bakterie, které často žijí v pohlavním ústrojí člověka. Většinou nepozorovaně a bez problémů, u některých jedinců ale způsobují nepříjemné infekce, které mohou vést až k problémům s otěhotněním. Naštěstí existují způsoby, jak je včas odhalit.

Bakterie ureaplasma urealyticum žijí v pohlavním ústrojí

Ureaplasma urealyticum patří do skupiny tzv. mykoplazmat. Jedná se o atypické bakterie, které nemají pevnou buněčnou stěnu jako ostatní buněčné organismy. Existuje jich více druhů a ve většině případů pro člověka nebezpečné nejsou. Vyskytují se ale u velké části lidí, kteří trpí infekcí pohlavního či urigenitálního ústrojí, předpokládá se proto jejich přímá spojitost s infekcí. Lékaři dosud nezjistili více o tom, za jakých podmínek k ní dochází, ani to, proč se u někoho vyskytují bez problémů. Jednou možností je, že se bakterie mohou stát příčinou infekce, pokud je oslabená imunita.

Ureaplasma urealyticum není jedinou bakterií, žijící v pohlavním ústrojí, která může za specifických podmínek spustit nepříjemnou infekci. Také její mykoplazmatické kolegyně mycoplacsma hominis a mycoplasma genitalium způsobují nepříjemné problémy v pohlavním ústrojí žen a urogenitálním ústrojí mužů.

Ureaplazmatická infekce se přenáší pohlavním stykem

Bakterie ureaplasma urealyticum mohou způsobit nemoc, která se nazývá ureaplazmatická infekce. U většiny osob nakažených touto bakterií k propuknutí onemocnění vůbec nemusí dojít, pokud se ale infekce objeví, trápí jak ženské pohlavní ústrojí, tak i urogenitální soustavu mužů. Jedná se o nemoc pohlavní, která se přenáší pohlavním stykem, a to i orálním. Šíření nemoci lze zabránit použitím kondomu.

Infekce se u mužů a žen projevuje rozdílně

Ureaplasma urealyticum u mužů v pokročilém stádiu způsobuje záněty močové trubice, zánět varlete, nadvarlete či prostaty. Podle některých studií bakterie ovlivňuje i pohyblivost spermií, což může v nejhorších případech vést až k neplodnosti. Infekce se projevuje pocity pálení a řezání při močení.

Ženy infekce způsobená bakterií ureaplasma urealyticum trápí častěji než muže. První příznaky jejího působení se projevují bělavým, zapáchajícím výtokem a pálením při močení. Při tomto prvním signálu už není třeba na nic čekat a je nutné vyhledat pomoc gynekologa. Další projevy působení bakterie ureaplasma urealyticum jsou totiž vážnější. V pokročilém stadiu může dojít až k zánětům vejcovodů a děložní sliznice, k zánětu orgánů malé pánve nebo k zánětu plodových obalů u těhotných. Velkým problémem je infekce zvláště u těhotných žen.

Ureaplasma a těhotenství

Ačkoli jsou mykoplazmové infekce spíše méně častými nemocemi, výskyt bakterie ureaplasma urealyticum u těhotných žen může mít velmi vážné následky, protože se bakterie může přenést z matky na dítě. Těhotným ženám v nejhorším případě hrozí spontánní potrat, předčasný porod či porod dítěte s nízkou váhou. Bakterie také může způsobit, že miminko na svět přijde se zápalem plic nebo infekcí centrálního nervového systému. Z toho důvodu se v případě předčasného porodu po přítomnosti mykoplazmat speciálně pátrá a v případě jejich nalezení, lékař přijímá potřebná opatření v péči o novorozence.

Ureaplasma test

Pokud vás trápí některé z uvedených příznaků, můžete si nechat udělat ureaplasma test, který nejpřesněji určí původ infekce. Metoda se nazývá DNA (PCR) diagnostika a provádí jí některé specializované lékařské kliniky, výsledky pak poskytnou vašemu lékaři, který stanoví léčbu.

Jak ureaplasma test probíhá? Na kliniku odevzdáte vzorek vaší moči, ze které bude izolována DNA. Ta je pak analyzována metodou PCR (řetězová polymerázová reakce). Metoda zachytí mikroorganismus v analyzovaném vzorku, dalšími způsoby mohou lékaři kvantifikovat množství mikroorganismů a zjistit, o jak závažnou infekci se jedná.

Ureaplasma test se dá zařídit i online.

V případě, že vás trápí výše popsané potíže nebo jen chcete mít jistotu, že jste zdraví, můžete si test sami objednat. Některé specializované firmy nabízí možnost objednání testu přes internet. Po zaplacení vám doručí zkumavky, instrukce a bublinkovou obálku, ve které zašlete moč k analýze do laboratoře. Ženy kromě moči zasílají i tampón s výtěrem vagíny. Výsledky vám budou po provedení testu zaslány a poslouží jako podklad pro vašeho lékaře.

Ureaplasma urealyticum léčba

Pokud je výskyt bakterie ureaplasma urealyticum potvrzen, může váš lékař zahájit vhodnou léčbu. Včasně odhalená infekce se dá poměrně snadno vyléčit, neléčená nemoc ale může mít vážné následky. Léčba není náročná, infekce se dá porazit antibiotiky. Lékař určí konkrétní druh antibiotik i délku léčby, která většinou trvá asi 7 dní.

Prevence ureaplazmatické infekce

Lze infekci způsobené bakterií ureaplasma urealyticum předcházet? Nejlepší prevencí je zdravý sexuální život a dodržování zásad bezpečného sexu. Šíření nemoci od nakaženého partnera zabrání použití kondomu. Obecně je dobré v rámci prevence posilovat imunitu, protože právě při jejím oslabení může infekce propuknout. Žádná léčiva ani očkování pro působení bakterie ureaplasma urealyticum neexistují.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.