Ureaplasma parvum

Ureaplasma test

Ureaplasma parvum je bakterie žijící v pohlavním systému lidí. Najít bychom ji dokonce mohli u více než třetiny populace. Přitom většina z nakažených vůbec netuší, že ve svém těle infekci mají. Často se totiž nijak neprojevuje a nezpůsobuje jim žádné obtíže. Je zde ale riziko komplikací. Nákaza totiž může přerůst v závažnější problémy, ať už jde o potíže s neplodností nebo o zdravotní komplikace pro nenarozené dítě, na které se infekce z těla matky může přenést.

Bakterie ureaplasma parvum patří mezi mykoplazmata. Jde o zvláštní druh organismů, které nemají buněčnou stěnu a žijí uvnitř lidských buněk. Ureaplasma parvum je jednou z bakterií, které způsobují ureaplasmatické infekce. Další je například ureaplasma urealyticum, která se objevuje ještě častěji.

Pohlavně přenosná infekce ureaplasma

Ureaplasmou se můžete nakazit poměrně snadno, a to jak při klasické souloži, tak i při orálním styku. Možný je přenos z penisu či vagíny do úst sexuálního partnera, nebo také naopak. Inkubační doba infekce se pohybuje od 1 do 3 týdnů. Nákaza se týká heterosexuálních i homosexuálních párů. U těhotných žen navíc hrozí přenos infekce z těla matky na nenarozené dítě, což představuje závažné zdravotní komplikace pro dítě.

Ureaplasma parvum častěji postihuje muže

Většina lidí nakažených bakterií ureaplasma na sobě nepozoruje žádné obtíže, které by na přítomnost infekce upozornily. Přesto však u některých může dojít k rozvoji ureaplasmatické infekce, která své specifické příznaky má. Bakterie ureaplasma parvum se častěji objevuje u mužů než u žen. Obvykle se u nich projevuje jako zánět močové trubice, případně varlete či prostaty. Infekci doprovází také bolest při močení a celkově nepříjemné pocity či bolest v oblasti močového ústrojí.

Nemoc může potrápit také ženy

Podstatně méně se ureaplasma parvum objevuje u žen, nicméně není ničím vzácným. Pokud se žena ureaplasmou nakazí, může se u ní infekce projevit zejména nepříjemnými pocity ve vaginální oblasti, které jsou doprovázeny bělavým výtokem. Mezi další příznaky onemocnění patří také pálení či bolest během močení nebo další projevy připomínající zánět močové trubice, děložního hrdla nebo vejcovodů.

Problém nákazy bakterií ureaplasma parvum však tkví právě v tom, že výše uvedené příznaky zdaleka nemají všichni nemocní. Spíš naopak. Infekce ureaplasmou často probíhá zcela bez příznaků a nakažený člověk tak vůbec netuší, že je nemocný. Onemocnění pak může nevědomky přenášet dál na své sexuální partnery.

Diagnózu určí ureaplasma test

Nejpřesnější a nejspolehlivější metodou zjištění infekce ureaplasma parvum je DNA diagnostika. Provádí se vyšetřením moči pomocí speciálních odběrových setů, které umožňují provést odběr moči a stěry z močové trubice. Pokud tedy máte podezření, že byste mohli být nakažení bakterií ureaplasma parvum, stačí si set pro ureaplasma test objednat. Poštou vám dojde odběrová zkumavka s návodem, jak vzorek moče odebrat. Ženy navíc provedou výtěr z vagíny pomocí speciálního tampónu, který obdrží společně se zkumavkou.

Ureaplasma test – ujistěte se, zda nejste nakažení

Doma odebraný vzorek se následně odešle do laboratoře, kde provedou jeho vyšetření. Zpět dostanete zprávu o tom, zda je nález negativní či pozitivní. Laboratorní zpráva pak případně poslouží lékaři jako podklad pro zahájení léčby.

Kdy si test na ureaplasmu udělat? Vyšetření by měli absolvovat všichni, kdo trpí častými opakovanými infekcemi močových cest. Stejně tak byste se měli nechat vyšetřit, pokud jste měli rizikový pohlavní styk. Je to totiž nejspolehlivější způsob, jak případnou nákazu zjistit a začít včas léčit.

Ureaplasma se léčí antibiotiky

Jakmile se potvrdí diagnóza infekce bakterií ureaplasma parvum, je třeba zahájit léčbu, a to vhodnými antibiotiky. Léky je samozřejmě nutné brát v předepsaném množství a dle instrukcí ošetřujícího lékaře. Po dvou měsících od započetí léčby se obvykle opakuje vyšetření moči a zjišťuje se přítomnost infekce, která by poukázala na opakovanou nákazu nebo odolnost bakterie vůči nasazeným lékům.

Myslete především na to, že neléčená ureaplasma parvum může u mužů přerůst až v zánět nadvarlat nebo dokonce k akutnímu a následně chronickému zánětu prostaty. V případě nedostatečné léčby může dojít až k poruchám plodnosti. U žen pak největší riziko představuje možnost přenosu infekce na plod. To by mohlo znamenat spontánní potrat nebo předčasný porod, ale také následné zdravotní komplikace pro dítě, například infekci centrálního nervového systému.

Bakterie ureaplasma parvum se v těle může vyskytovat zcela bez příznaků a nemusí způsobovat žádné komplikace. Nelze však spoléhat na to, že infekce nepřeroste v závažnější problém. Proto pokud máte podezření na nákazu ureaplasmou, neváhejte a nechte si udělat ureaplasma test. Jedině spolehlivá diagnostika a včasná léčba totiž může následným problémům předejít.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.