Trichomoniáza

tricho

Pohlavní nemoc nepříjemná především pro ženy

Trichmoniáza patří mezi časté onemocnění převážně pohlavních orgánů. Výjimečně u žen může tato choroba infikovat močovou trubici, konečník a z pochvy se může dostat až do dělohy. Původcem trichomoniázy je bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to pohyblivý prvok se čtyřmi bičíky. 

Nemoc je nepříjemná především pro ženy. U nich je primárním místem infekce vagína. Vyvolává svědivý a hnisavý vaginální výtok. Mužům způsobuje uretritidu, tzn. zánět močové trubice, která však obvykle bývá doprovázen jen velmi mírnými nebo žádnými příznaky. Komplikací u neléčené chronické infekce však může být zánět prostaty a semenných váčků.

Přenáší se výhradně sexuálním stykem. Jiný přenos z člověka na člověka je spíše teoretickou záležitostí, ale stejně jako u jiných pohlavně přenosných chorob jej vyloučit nelze (např. prostřednictvím společně užitého vlhkého ručníku, žínky apod.). Mimo tělo přežívá parazit maximálně několik hodin. Trichomoniáza usnadňuje vniknutí HIV infekce do těla člověka. V případě těhotenství může infekce vyvolat předčasný porod a je příčinou nízké porodní váhy novorozence.

Pokud nakazí muž ženu trichomoniázou, je velmi pravděpodobné, že není jeho jediná partnerka.

Trichmoniáza je celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosná nevirová choroba. Incidence této choroby je podle Světové zdravotnické organizace přes 170 miliónů ročně a to především v rozvojových zemích. Nákaza je častá u všech ras na všech kontinentech, s nejvyšším výskytem mezi ženami ve věku 16-35 let. Odhaduje se, že na 20 % žen se setká s trichomonádovou infekcí během jejich reprodukčního věku.

Trichomoniáza příznaky nemoci

Inkubační doba je 4 – 20 dní, obvykle týden. Mezi symptomatické příznaky patří vaginální výtok (hojný, řídký, zpěněný, zásaditý, nasládlý, po rybině zapáchající nažloutlé nebo nazelenalé barvy), pálení, svědění v oblastech pochvy, bolesti při pohlavním styku, zarudnutí a zduření zevních pohlavních orgánů. Může se také dostavit pocit častého nucení k močení. Někdy dochází ke zvětšení místních lymfatických uzlin. Pokud se choroba neléčí, výtok i další příznaky postupně mizí – nemizí však riziko nákazy partnera.

 Onemocnění u mužů probíhá zpravidla bez příznaků a jsou to právě proto muži, kteří jsou významnými přenašeči tohoto onemocnění.

Období nakažlivosti trvá po celou dobu infekce, což může u neléčených případů představovat i několik let. 

Léčba trichomoniázy

Léčba není náročné, aplikují se chemoterapeutika nebo antibiotika nebo vaginální čípky u žen. Medikamenty lze podat i jednorázově ve vyšší dávce. Při léčení je však nezbytné do něj zapojit i partnera (partnery) a terapii podstoupit současně. Během léčby je nutná naprostá sexuální abstinence obou partnerů až do ukončení terapie. Po vyléčení si člověk nevytváří protilátky, může se tedy nakazit znovu.

Prevencí proti nemoci je používání kondomu.

  • Metronidazol – lék, který výrazně snižuje snášenlivost alkoholu, proto je nutné se jej vyvarovat. Těhotné ženy tento lék nesmí užívat.
  • Clotrimazole – podává se v prvním trimestru těhotenství, je účinný cca v 50%, ale odstraňuje klinické projevy choroby.
  • Ornidazol
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Anonymka
8. 1. 2016

přesně tyhle symptomy na mě sedí, byla sem u gynekoložky a teď užívám Metronidazol
ale ještě sem s nikým nikdy nespala a nechápu kde sem k tomu mohla přijít?

Colette
25. 9. 2021

After i initially commented I surface to possess clicked the -Notify me when new reviews are added- checkbox and To any extent further each time a comment is included I recieve four e-mail with the very same comment. Is there a means you are able to take out me from that service? Quite a few many thanks!

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.