Trachom (chlamydiová infekce)

trachom_1

Chlamydiové infekce jsou velice zrádné. Zezačátku se totiž nemusí vůbec projevovat, a tak ke správnému diagnostikování choroby může dojít až pozdě. Chlamydie přitom způsobují hned několik druhů onemocnění. A řada z nich může být velice vážná

Bakterie Chlamydiatrachomatis při napadení lidského těla proniká do buněk, v nichž se začne rozmnožovat, čímž poměrně brzy dochází k přeplnění buňky. Buňka pak sama bakterie vyloučí, nebo praskne a bakterie se tak uvolní do okolí a začnou napadat další buňky. Kvůli jejich přítomnosti dochází v organismu ke spuštění zánětlivé reakce. Jestliže tato reakce trvá dlouho, objevuje se jizvení tkáně a sliznic a srůsty okolních orgánů. Navíc se zvyšuje také riziko rakoviny.

Trachom řeší antibiotika

Všechny infekce způsobené chlamydiemi se léčí podáváním antibiotik po několik týdnů. K antibiotikům jsou chlamydie nejcitlivější mezi fázemi vlastního spánku a rozmnožování, právě proto je důležitá takto dlouhá doba léčby. Je totiž nutné vyhubit naprosto všechny chlamydie, jinak by opět mohlo docházet k jejich rozmnožování.

Velice rizikovým je vzhledem k přenosu chlamydiové infekce také pohlavní styk. Je potřeba uvědomit si, že v případě, kdy ženy užívají hormonální antikoncepci, jsou sice chráněné proti početí, ale ne vůči přenosu pohlavních chorob. Proti nim mohou pomoci pouze prezervativy. Nutné je také dodržovat další zásady bezpečného sexu, tedy nestřídat sexuální partnery a nemít pohlavní styk s promiskuitním člověkem.

Chlamydie vedou k neplodnosti

Protilátky vznikající v organismu při chlamydiových infekcích mají navíc negativní vliv na úspěšnost umělého oplodnění. Zánět způsobený chlamydiovou infekcí může postihnout i varlata, čímž u mužů způsobuje neplodnost. U žen mohou chlamydie kromě neplodnosti vést také k chronickým pánevním bolestem a zvýšit riziko zhoubného nádoru děložního hrdla.

Bakterie Chlamydiatrachomatis způsobuje také infekce, které postihují především močové a pohlavní ústrojí. U žen se objevují záněty děložního hrdla, dělohy, vaječníků a močové trubice, u mužů pak kromě zánětů močové trubice rovněž záněty prostaty a varlat. Toto onemocnění patří mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby na světě. Tvoří polovinu všech pohlavních chorob vůbec. Tyto záněty pak vedou k neplodnosti.

Chlamydie mohou postihnout i lymfatické uzliny. Při infekci dochází k jejich bolestivému zvětšení a provalení ven. Zánětlivé změny pak vedou ke srůstům vaziva v tkáních pohlavních orgánů a konečníku. I tato choroba může vést k neplodnosti.

Trachom jako nejčastější příčina infekčního oslepnutí

Jednou z nejnebezpečnějších chlamydiových infekcí je však trachom. Jedná se o infekční onemocnění oka postihující rohovku a spojivky, jímž na celém světě trpí až 84 milionů lidí. Zhruba u osmi milionů pacientů došlo na základě této choroby k poškození zraku. Trachom tak je nejčastější příčinou infekčního oslepnutí.

K přenosu bakterie dochází přímým kontaktem s infikovanými sekrety oka, nosu či krku nebo s kontaminovanými předměty, kterými mohou být například ručníky a žínky, na nichž ulpěl infikovaný sekret. Nemoc však mohou přenášet také mouchy, vliv má i nedostatek vody, chudoba, chybějící toalety, blízkost dobytka, velké množství lidí a podobně. Nejčastěji k přenosu infekce dochází v rodině. Trachom tak bývá spojován se špatnou osobní a rodinnou hygienou. Nemoc se však může projevit také u novorozenců, u nichž k nákaze dojde při průchodu porodními cestami. Inkubační doba trvá pět až dvanáct dní.

Slepování okrajů očních víček

Podstatou trachomu je nahromadění lymfatických buněk v řídkém podslizničním vazivu pod spojivkou a zbujení spojivkové tkáně, která začne tvořit vysoký počet vlnitých záhybů a výrůstků. Povrch spojivky se pak zvětšuje, je drsný a rozpukaný a může velmi snadno začít krvácet. Onemocnění trachomem způsobuje slepování okrajů očních víček, což v některých případech může mít tak pomalý průběh, že si nemocný ani žádného problému nevšimne. Dochází k zvětšení tloušťky víček a otvor mezi nimi se postupně zužuje.

Pokud se opakované infekce trachomu neléčí, může dojít k vychlípení víček, což je velice bolestivá forma slepoty, kdy jsou oční víčka otočena dovnitř. Řasy pak poškrábou rohovku a zhoršuje se zrak. Tento proces pak postupně vede až ke slepotě.

Průběh a závažnost onemocnění závisí také na životních podmínkách a na hygienické úrovni daného prostředí. Infekci zhoršuje suchý vítr, prach a jemný písek. Tím se také usnadňuje přenos trachomu.

Rozšíření v rozvojových zemích tropů a subtropů

Nejrozšířenější je onemocnění trachomem ve venkovských oblastech rozvojových zemí v oblastech tropů a subtropů. Konkrétně se jedná o Střední východ, severní a subsaharskou Afriku, jihovýchodní Asii, Indii, Čínu a Jižní Ameriku. Trachom však může být zavlečen do jakékoli části světa. Právě proto je v případě jakýchkoli pochybností a nastupujících příznaků nutné neprodleně navštívit lékaře.

SAFE strategie

Infekci a jejímu přenosu je možné zamezit prostřednictvím takzvané SAFE strategie: Surgery (operace), Antibiotics (preventivní podávání antibiotik), Facialcleanliness (dostupnost čisté vody) a Environmentalimprovement (zlepšování kvality životního prostředí). Při léčbě se nejčastěji využívá lokální antibiotické terapie, konkrétně se jedná o tetracyklinové a erytromycinové masti, nebo celkové terapie sulfonamidy a v aktivním stádiu onemocnění taktéž antibiotiky.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Betty
20. 9. 2021

Magnificent site! Do you might have any guidelines for aspiring writers? I’m planning to start my very own Web page shortly but I’m just a little missing on every thing. Would you propose setting up with a absolutely free platform like WordPress or Choose a paid out option? There are lots of possibilities out there which i’m completely overwhelmed .. Any tips? Thanks a good deal!

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.