Svědění pohlavních problémů – jak se problému zbavit a kdy vyhledat lékaře?

svědění pohlavních orgánů

Svědění, pálení a zarudnutí intimních míst je intimní problém, se kterým se lidé nechtějí svěřovat. Obvykle nejde o závažný problém, který by ohrožoval zdraví. Umí ale znepříjemnit život. Proto je důležité tyhle obtíže řešit a svěřit se s nimi svému lékaři. Svědění pohlavních orgánů může mít několik příčin a různé způsoby, jak se potíží zbavit. Začněte je řešit včas, ať vás neobtěžují déle, než je nutné.

Drobný problém, který je potřeba začít řešit včas

Svědění a zarudnutí pohlavních orgánů bývá obvykle znamením nějakého problému. Na první pohled se může zdát, že jde o neškodné svědění a nic se neděje. Ale pokud se nezjistí příčina, nezačne se s léčbou, může drobná a nepříjemná obtíž přerůst v závažnější zdravotní problém.

Někdy jde jen o neškodné podráždění

Panika však není na místě. Někdy může jít skutečně jen o krátkodobé zarudnutí a svědění, které rychle mizí. Stává se tak například v důsledku mechanického poškození po depilaci intimních partií nebo třením při nošení těsného oblečení. Pokožka je zkrátka podrážděná, což vyvolává svědění. Reakce ale brzy odeznívá.

Svědění pohlavních orgánů může být příznakem alergie

Svědění pohlavních orgánů může být způsobeno také alergií. Vyrážka se pak objevuje v reakci například na parfémované mýdlo nebo prací prášek. Pokud máte podezření na takovou alergii, přestaňte dané přípravky používat. Když problémy odezní, je příčina odhalena a nemusíte se dále znepokojovat.

Ženy si také mohou všimnout, že se svědění pohlavních orgánů objevuje krátkodobě v důsledku změny hladiny hormonů například během menstruačního cyklu. Jde o krátkodobé a rychle odeznívající svědění, které není potřeba nijak dál řešit.

Když je svědění pohlavních orgánů nemoc

Pokud svědění trvá delší dobu a není zjevná žádná příčina, může jít o takzvanou svědivku. Projevuje se svěděním v oblasti ženských genitálií, citlivou kůží a nutkáním neustále se škrábat. Objevuje se také pálení při močení, které je způsobeno obvykle podrážděním kůže právě škrábáním.

Na vině mohou být i hormony

Svědivka je způsobena malým nebo velkým množstvím hormonů v těle, proto se často objevuje u žen těhotných, v menopauze nebo naopak u mladých dívek. Pokud problémy se svěděním pokračují delší dobu, je nutné navštívit lékaře, který předepíše masti na zmírnění pocitu svědění a poradí s další léčbou.

Kvasinková infekce a mykóza

Jakmile se ke svědění objevuje i hustý výtok, obvykle se jedná o kvasinkovou infekci. Je to jeden z nejčastějších gynekologických zánětů – kvasinky se v pochvě přemnoží a vznikne zánět, tedy vaginální mykóza. Projevuje se pálením a svěděním v intimních partiích a také právě hustým bílým výtokem. Může se objevit také bolest při močení nebo při pohlavním styku. Přečtěte si o vaginální mykóze víc!

Pozor na špatné hygienické návyky a neprodyšné oblečení

Příčinou vzniku infekce bývá zejména nesprávná hygiena – například nošení neprodyšného oblečení nebo mokrých plavek, časté horké koupele, používání a nedostatečné vyměňování tamponů a vložek, používání parfemovaných mýdel na intimní hygienu a podobně.

Kvasinkovou infekci začněte co nejdřív léčit

Kvasinková infekce není ničím nebezpečným, ale je nepříjemná a často i bolestivá. Dlouhodobé neléčení může způsobit komplikace, v závažnějších případech dokonce i neplodnost, proto je dobré ji co nejdříve začít léčit.

Důležitá je také prevence, kterou je správná hygiena. Není ji však vhodné přehánět – používejte pouze k intimní hygieně určené přípravky, ne parfemovaná mýdla, pěny, vložky či tampony.

Svědění pohlavních orgánů mužů

Svědění pohlavních orgánů však rozhodně netrápí jen ženy. Muži se mohou potýkat se svěděním penisu, které je způsobeno obvykle mykózou. Jde o zánětlivé onemocnění, které bývá způsobeno nedostatečnou hygienou, oslabením imunity a může být přenášeno také pohlavním stykem – mykóza se objevuje u mužů, jejichž partnerky trpí chronickými a opakujícími se vaginálními mykózami.

Projevuje se kromě svědění také pálením nebo bolestivostí žaludu, dokonce se na něm mohou objevit červené skvrny. Je nutné co nejdříve vyhledat lékaře a mykózu přeléčit. Vhodná je také prevence – kvasinky se přemnožují ve vlhkém a teplém prostředí, proto je nezbytné vyhýbat se nošení těsného a neprodyšného oblečení. Stejně tak je nutné dodržovat pravidla hygieny.

Důležitá je prevence

Ať už je příčina svědění pohlavních orgánů jakákoliv a lékař vám naordinuje vhodnou léčbu, vždy se vyplatí dodržovat základní pravidla. Postiženou oblast nikdy neškrábejte, jinak může dojít k rozšíření infekce. Důležité je také dodržovat zásady hygieny – denně si umývejte intimní partie, důkladně si je osušte a pravidelně si vyměňujte spodní prádlo. Záněty a infekce mohou ženy potrápit hlavně v létě, kdy je období koupání a hrozí prochladnutí nebo infekce. Přečtěte si o infekcích a zánětech, které umí potrápit v létě. 

Jakmile ale problém vznikne, nepodceňujte jej, nestyďte se a svěřte se svému lékaři.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.