Spolehlivost kondomů? Vše závisí na správném použití

Kondom

Kondomy neboli prezervativy jsou mužskou bariérovou formou antikoncepce. Latexový prostředek zabraňuje spojení mezi spermií a vajíčkem přímým zamezením kontaktu. Spolehlivost bariérové antikoncepce se považuje za velmi vysokou, avšak primárně závisí na správném užití.

Bariérová forma antikoncepce

Použití kondomu nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Pouze velmi vzácně se může objevit alergie na latex, z něhož jsou kondomy vyrobené, avšak v současnosti se vyrábí i z jiných nealergických materiálů. Velkou výhodou kondomů je kromě ochrany před nechtěným otěhotněním taky ochrana před pohlavně přenosnými nemocemi jako je AIDS, syfilis, kapavka nebo kandidóza.

Kondom však není tolik oblíbenou formou antikoncepce. Pánská bariérová ochrana se u nás používá pouze ve 14 % případů. Hlavním důvodem je menší komfort a intimita. Páry zároveň může rušit nutná manipulace s kondomem před zahájením styku.

Teoretická a praktická spolehlivost kondomu

Spolehlivost kondomu jako formy antikoncepce se liší podle způsobu měření. Nejčastějším měřítkem je tak zvaný Pearlův index vyjadřující kolik žen ze 100 neplánovaně otěhotní za rok používání dané metody. Spolehlivost antikoncepce se liší na základě dvou odlišných údajů. Většina záznamů uvádí spolehlivost při správném užívání metody, ale věrohodnější je údaj o typickém užívání metody, který představuje spolehlivost v praxi včetně chyb uživatelů.

Teoretická spolehlivost kondomu je velmi vysoká. Uvádí se přibližně 1 až 2 % selhání neboli neplánovaných početí. Teoretická spolehlivost kondomu však neurčuje jednoznačnou vypovídací hodnotu, jelikož vše závisí na správném užívání. Teoretickou spolehlivost chce znát potenciální uživatel, na němž však závisí následná praktická spolehlivost.

Spolehlivost kondomu snižují lidské chyby

Praktická spolehlivost znázorňuje, jak je metoda citlivá na nedůslednost aplikace. Ukazatel výrazně snižují chyby při použití. Právě spolehlivost kondomu se v obou ukazatelích výrazně liší. Samotná metoda je vysoce účinná, avšak zároveň je velmi závislá na jednání uživatele. Mezi nejčastější pochybení patří pozdní či nesprávné nasazení, sklouznutí nebo mechanické poškození kondomu. Příčinou potrhnutí kondomu je zpravidla nesprávná manipulace nebo přílišná zbrklost. Praktická spolehlivost je tak v důsledku pouhých 85 % při prvním roce užívání.

Mezi základní pravidla používání kondomu pro správné fungování patří:

- vždy použít nový kondom
- skladování kondomu v suchu a chladu
- dodržovat dobu exspirace
- před použitím zkontrolovat neporušenost kondomu
- nemanipulovat s kondomem s ostrými nehty, aby nedošlo k protržení
- po použití dbát na opatrné sejmutí kondomu

Závislost na správnosti užívání na spolehlivosti kondomu z něj tak činí rizikovou formu antikoncepce. V procentuálním srovnání se dá přirovnat k novým alternativním nehormonálním metodám ochrany proti početí. Samotný kondom je spolehlivou, testovanou formou ochrany, jelikož neporušeným latexem spermie nemohou projít. Selhání metody tak závisí zcela pouze na lidském faktoru.

Oproti tomu při užití ženské hormonální antikoncepce se uvádí spolehlivost více než 99 %, při typickém užívání 92 %. Nejvyšší spolehlivost antikoncepce vykazují nitroděložní tělíska, která však, stejně jako hormonální pilulky, nechrání před přenosem pohlavních nemocí či infekcí.

Nejvyšší spolehlivost antikoncepce zaručuje kombinace více prostředků

Žádnou antikoncepci tak nelze považovat za stoprocentně účinnou. Bariérová antikoncepce ve formě kondomu často vyvolává falešný pocit bezpečí. V žádném případě se nejedná o 100 % ochranu před početím ani před přenosem pohlavních chorob. Naopak se doporučuje kombinovat užívání kondomu s další antikoncepční metodou, například užíváním hormonálních pilulek.

Hlavní výhodou kondomu tak není jejich jednoznačná spolehlivost proti početí, ale především hygienický a epidemiologický význam v podobě přímé bariérové ochrany proti přenosným nemocem. Proti početí je vhodné se chránit ještě dalšími možnými prostředky, které spolehlivost zvyšují.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.