Spolehlivá nehormonální antikoncepce? Vyzkoušejte spermicidní gely

Spermicidní gely

Antikoncepce přináší ženám svobodu a poskytuje ochranu před početím i přenosu pohlavních chorob. Většina lidí si pod pojmem antikoncepce představí hormonální pilulku. Má sice vysokou spolehlivost, avšak nese s sebou i jistá rizika. Navíc ne každé ženě vyhovuje. K dispozici je však řada metod nehormonální antikoncepce, které rovněž spolehlivě zabraňují nechtěnému otěhotnění. Stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Vyzkoušet můžete třeba spermicidní gely.

Nehormonální antikoncepce :

Ačkoliv je hormonální antikoncepce v podobě pravidelně užívaných tabletek brána jako nejspolehlivější dočasná ochrana před početím, je spousta žen, které ji nechtějí nebo nemohou využívat. Nechtějí přirozené fungování svého těla ovlivňovat hormony, případně trpí onemocněním, které jim užívání hormonů v pilulce znemožňuje. Jiným zkrátka tato forma antikoncepce nevyhovuje.

Možnosti ochrany však pilulkami nekončí. Je tu také řada forem nehormonální antikoncepce, která funguje na principu bariéry nebo rovnou ničí spermie, takže jim nedovoluje proniknout k vajíčku a oplodnit ho. Obrovskou výhodou nehormonální antikoncepce je její spolehlivost, ale také fakt, že do těla nevpouští žádné látky a nijak nezasahuje do organismu.

Spermicidy fungují na principu znehybnění spermií

Nejpopulárnějším druhem nehormonální antikoncepce je jednoznačně prezervativ. Najdou se však páry, kterým jeho používání nevyhovuje. Další možností jsou právě spermicidy. Jde o lokální antikoncepci, která spočívá ve znehybnění spermií a v jejich zničení pomocí účinných chemických látek. Tyto látky se nevstřebávají do těla, působí výhradně lokálně a nemohou se dostat ani do krve či do mateřského mléka.

Na trhu jsou dostupné v různých formách, ze kterých si každý může vybrat tu pro něj nejlepší. Vyrábí se jako spermicidní gely a krémy, čípky, globule, pěny i vaginální tampóny.

Spermicidní gely účinkují okamžitě a spolehlivě

Jak se vlastně spermicidní gely používají? Zavádí se před každým pohlavním stykem do pochvy. Jejich účinek nastupuje okamžitě a přetrvává deset hodin po aplikaci. Dobou účinnosti se přitom myslí doba od zavedení do styku. Skvělou zprávou také je, že mají vysokou spolehlivost. Uvádí se, že poskytují mnohem vyšší ochranu před početím než prezervativ, a mají téměř srovnatelnou spolehlivost jako hormonální antikoncepce.

Spolehlivost není jedinou výhodou spermicidů

Nejpodstatnější je u antikoncepce samozřejmě její spolehlivost. Avšak dobré je znát i další výhody. Spermicidní gely jsou finančně nenáročné a snadno dostupné. Seženete je v lékárně i drogerii a nepotřebujete k tomu předpis lékaře. Spermicidní gely navíc mají lubrikační schopnost.

Kromě toho, že znehybňují a ničí spermie, jejich účinné látky si umí poradit také s bakteriemi a viry. Mohou tak ženu ochránit před pohlavními nemocemi jako jsou chlamydie, kapavka nebo syfilis. Při styku s neznámým či rizikovým partnerem je však vhodnější se na spermicidní gely nespoléhat a použít raději prezervativ.

Spermicidní gely nepřináší žádná zdravotní rizika

Vzhledem k tomu, že jsou spermicidní gely formou nehormonální antikoncepce, jejich velkou předností je právě to, že nijak neovlivňují organismus. Nepouští do něj žádné hormony ani jiné látky. Není také potřeba je užívat pravidelně, stačí je aplikovat přímo před pohlavním stykem. Nenesou s sebou ani žádné zdravotní riziko, zcela výjimečně a jen velmi vzácně se objevují alergické reakce.

Jakožto nehormonální antikoncepce jsou spermicidní gely vhodné také pro všechny ženy se zdravotními omezeními. Spermicidy mohou využívat ženy, které kouří a je u nich tak vyšší riziko vzniku embolie při užívání hormonální antikoncepce. Stejně tak jsou spermicidní gely vhodné pro ženy, které se léčí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, křečovými žilami nebo problémy s játry. Používat je mohou také ženy, u kterých se objevuje riziko pohlavních infekcí, nebo ženy s nepravidelným sexuálním životem.

Pozor na striktní dodržování pravidel správného použití

Aby však spermicidní gely fungovaly opravdu co nejlépe, je třeba důsledně dodržovat pravidla jejich aplikace. Důležité je se vyhnout umývání mýdlem minimálně dvě hodiny před aplikací, stejně tak neprovádět výplachy pochvy několik hodin po styku. Voda s mýdlem totiž ničí účinnou látku spermicidu, výplachem zase můžete odstranit spermicidní gel dřív, než všechny spermie zahubí. Je tedy možné provádět pouze vnější hygienu čistou vodou.

Pozor také, pokud léčíte pomocí jiných vaginálních přípravků například infekci nebo záněty. V takovém případě nelze spermicidy používat a spoléhat na ně, protože léčba snižuje jejich účinek.

Spermicidní gely mohou být ideální metodou ochrany

Nyní již znáte výhody i nevýhody tohoto druhu nehormonální antikoncepce. Je tedy na vás zvážit, zda jsou pro vás spermicidní gely ty pravé. Používání spermicidů není složité, navíc jsou snadno dostupné. Někomu ale může vadit, že mohou oproti hormonální antikoncepci narušit spontánnost styku podobně jako třeba prezervativy.

Nutné je myslet také na to, že spolehlivost spermicidů není stoprocentní. Avšak takovou jistotu vám neposkytne žádná forma dočasné antikoncepce. Pokud je ale možnost otěhotnění pro vás naprosto nepřijatelná, je potřeba spermicidní gely kombinovat ještě s nějakou antikoncepční metodou.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.