Silná menstruace je bolestivá a omezující. Zjistěte, jak na ni!

silná menstruace (2)

Silná menstruace nás dokáže potrápit. Neustále odbíháme na toaletu, často nás trápí křeče a silné menstruační krvácení budí obavy, jestli je to vůbec v pořádku. Zatímco u některých je to součást cyklu, u jiných může být příznakem nemoci. Poradíme, co se silnou menstruací dělat, jak ji poznat a jaké jsou vlastně její příčiny.

Silná menstruace zhoršuje naši psychiku

Silná menstruace a silné menstruační krvácení nás neovlivňují jen fyzicky. Mají špatné důsledky i na naši psychiku. Připadáme si nejisté, méněcenné a frustrované. Máme nižší sebevědomí, ve dnech menstruace nemůžeme žít běžným životem a trápí nás stres. A pokud nás silná menstruace potká u důležitých událostí jako je maturita, pracovní pohovor anebo schůzka, menstruace může negativně ovlivnit to, jak události dopadnou. Navíc může silná menstruace vést až k anémii nebo dokonce k depresi. Silnou menstruaci, lékařsky menoragii, nepodceňujme. Zbytečně se pak můžeme trápit.

Jak poznat, že máme silné menstruační krvácení?

Silné menstruační krvácení je takové, které se vymyká běžnému cyklu. Doba mezi cykly by neměla být delší než 35 dní a zároveň kratší jak 21 dní. Při menstruaci bychom neměly ztratit více jak 80 mililitrů krve. Množství krve, kterou při menstruaci ztratíme, běžně změřit nemůžeme. Existují ale ukazatele, podle kterých silnou menstruaci poznat můžeme. Nemusíme splňovat všechna kritéria, stačí většinu.

 • Silná menstruace trvá déle jak 7 dní.
 • Tampon anebo vložku si musíme měnit každou hodinu anebo dvě.
 • Abychom neprotekly, hygienické potřeby si musíme měnit i v noci.
 • Trápí nás i symptomy jako jsou křeče, bolest zad a hlavy, závratě a celková slabost.
 • Křeče jsou tak silné, že se nedokážeme soustředit na nic jiného.
 • Při menstruaci si musíme brát léky proti bolesti, abychom ji zvládly.
 • Bereme si dvě vložky, abychom neprotekly.
 • Silné menstruační krvácení nás výrazně omezuje v každodenním životě, jako jsou sportovní aktivity, setkání s přáteli anebo i v práci.

Silná menstruace: Jak ji léčit?

Silné menstruační krvácení nemusí znamenat, že s námi něco není v pořádku. Bohužel, může to být přirozená součást našeho cyklu. Většinou za ní stojí hormonální nerovnováha a nadbytek estrogenu, který způsobuje růst děložní sliznice. Na druhou stranu problém zkonzultujme s naším gynekologem. Někdy silná menstruace může znamenat zdravotní problém, jako je třeba myomy, záněty v malé pánvi, anebo endometrióza. Ten je poté potřeba léčit. Na vině ale může být i antikoncepce.

1. Bylinky a přírodní produkty

Aby se silná menstruace zlepšila, můžeme jako první krok vyzkoušet přírodní cestu. Některé bylinky a přírodní produkty mají silné léčivé účinky.

 • Nápoj z citrónu: Citrónová šťáva zmírňuje krvácení. Nápoj začneme pít týden před začátkem menstruace.
 • Dýňová a lněná semínka: Jsou plná železa, zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9. Můžeme je jíst samostatně anebo si pořídit oleje a jíst 1 lžičku denně.
 • Čaj proti nadměrnému krvácení: Ideální je popíjet ho dvakrát denně, alespoň 6 týdnů. Budeme potřebovat 1 lžičku řebříčku, 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku měsíčku a 1 lžičku kontryhele. Zalijeme 300 mililitry vroucí vody a necháme luhovat 10 minut.
 • Čajová směs proti silné menstruaci: I tento čaj pijeme dvakrát denně, minimálně 6 týdnů. Budeme potřebovat 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku hluchavky a 1 lžičku kontryhele. Směs zalijeme 300 mililitry vroucí vody a necháme luhovat 10 minut.

silná menstruace (1)

2. Hormonální léčba

Silná menstruace se může řešit hormonální cestou. Vybrat si můžeme buďto mezi hormonálními pilulkami anebo zavedením nitroděložního hormonálního systému. První možnost zeslabuje krvácení a menstruace je díky ní víc pravidelná. Nitroděložní systém zeslabuje krvácení, v některých případech krvácení zmizí úplně. Měly bychom ale mít na paměti, že hormonální zásah nám může rozhodit organismus, toto řešení raději dobře zvažme. Hormonální léčba navíc může mít vedlejší účinky.

3. Léky proti bolesti

Abychom mohly fungovat jako obvykle, musíme někdy sáhnout po lécích proti bolesti. Kromě léků, které zabírají na bolesti obecně, můžeme vyzkoušet kapky proti bolesti, které působí přímo na hladkou svalovinu. Nejnáročnější jsou první dny menstruace, můžeme vyzkoušet si vzít léky první dva dny a pak už jen podle situace. Častým argumentem proti nim totiž bývá obava, že mají špatný účinek na tělo. Pokud bereme léky proti bolesti dva dny v měsíci, dlouhodobě by nás poznamenat neměly.

4. Chirurgický zákrok

V extrémních případech je možné si nechat chirurgicky odstranit děložní sliznici anebo celou dělohu. Je to ale zcela výjimečné opatření, které se provádí na základě přání pacientky anebo vážných zdravotních důvodů.

Jednorázová silná menstruace: Proč se objevila a co s ní dělat?

Silná menstruace se nemusí objevovat každý měsíc, u některých žen se vyskytne jen jeden cyklus. Často se silné menstruační krvácení objevuje poté, co menstruace předcházející cyklus vynechala. Ani v takových případech bychom ale situaci neměly podcenit a pro jistotu navštívit našeho gynekologa.

1. Hormonální výkyvy

Silné menstruační krvácení může být způsobené hormonální příčinou, které se říká dysfunkční krvácení. Často se objevuje u dívek v pubertě, kterým se cyklus ještě ustaluje anebo naopak u žen po čtyřicítce. V takovém případě může pomoci hormonální léčba, aby se silná menstruace už znovu neobjevila.

2. Nečekaný potrat

Příčina může být i potrat, kdy jsme byly těhotné, aniž bychom o tom věděly. Takové krvácení se může sice zastavit samo od sebe, ale ne vždy se tak stane. Pak musí lékař zastavit krvácení sám. Buďto nám dá hormony anebo provede kyretáž.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.