Vítejte na webu Pohlavní nemoci a jejich příznaky

Pohlavní nemoci jsou obvykle přenášeny mezi dvěma lidmi formou sexuálního styku. Nakazit se však může člověk i při transfúzi, přímým kontaktem s infikovanou krví (např. škrábnutí), nezřídka se tyto choroby šíří i z matky na plod. Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky se věnuje prevenci, charakteristice projevů choroby a její léčbě. 

Pohlavní nemoci - prevence

Nejúčinnější prevencí proti pohlavní nemoci je používání pánské ochrany po celou dobu sexuálního styku. Pozor bychom si měli dávat hlavně na časté střídání sexuálních partnerů, dále pak na nedostatečnou hygienu před i po pohlavním styku a v neposlední řadě se nevyplácí podceňovat pravidelné prohlídky u gynekologa a zanedbávat léčbu, pokud už nemoc byla diagnostikována.

Některé závažnější pohlavní nemoci podléhají podle zákona povinnému epidemiologickému hlášení!

Nejrizikovější skupinou jsou mladí lidé, kteří začínají se sexuální aktivitou. Podceňovat by se tedy neměla ani dostatečná osvěta od rodičů či ve školách, kde je třeba se tomuto tématu věnovat podrobně. 

 

Co když už pohlavní nemoc propukla?

Máte-li podezření z nákazy pohlavní nemocí, je nutné neprodleně navštívit venerologické oddělení (venerologie je obor medicíny, který se zabývá prevencí, studiem a léčbou pohlavních chorob) a samozřejmě i sexuálně abstinovat do té doby, než bude podezření vyvráceno. Pohlavní nemoci a jejich příznaky nejsou nic příjemného, ale čím dříve budete situaci řešit, tím menší je riziko, že nakazíte někoho dalšího.

Potvrdí-li se infekční pohlavní nemoc, je nutné vyšetřit všechny sexuální partnery či partnerky z posledních pár týdnů (u některých chorob kvůli delší inkubační době i měsíců), aby se zabránilo dalšímu šíření pohlavní nemoci a ostatní nakažení jedinci absolvovali léčbu včas.

Co najdete na webu Pohlavní nemoci a jejich příznaky

Na webu Pohlavní nemoci a jejich příznaky se dozvíte více informací jak o nejznámějších pohlavních nemocech, jako je AIDS, syfilis či chlamýdie, tak i o těch méně diskutovaných, ale neméně kvalitu života ohrožujících. Dočtete se o nejčastějších příčinách přenosu choroby, příznacích i léčbě jednotlivých pohlavních nemocí.

Zdraví máme jen jedno a prevence se vyplácí! Zodpovědné chování by mělo být vždy na prvním místě, může nám zachránit i život. Proto pohlavní nemoci a jejich příznaky nepodceňujte a o možných rizicích se informujte na našem portálu.

Pohlavní nemoci a jejich příznaky

AIDS a virus HIV

AIDS je zkratkou anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, která přesně vysvětluje příčinu onemocnění. Jde o syndrom získaného selhání imunity. Lidský organismus, kterému ubývá obranyschopnost, je tak náchylný k řadě dalších infekcí nebo nádorových onemocnění. 
Více o pohlavní nemoci AIDS...


Syfilis

Syfilis je infekční pohlavně přenosná choroba, kterou vyvolává bakterie spirálovitého tvaru – spirochéta Treponema pallidum. Člověk je jediným hostitelem této bakterie. K přenosu bakterie dochází pohlavním stykem (vaginálním, análním i orálním), prostřednictvím drobných poranění na kůži nebo sliznici.
Více o pohlavní nemoci syfilis...


Chlamýdie

Chlamýdie jsou chorobou bakteriálního původu, která se přenáší pohlavním stykem (vaginálním, orálním i análním), kapénkovou infekcí podobně jako chřipka nebo během porodu z matky na dítě. Původcem onemocnění je bakterie Chlamydia trachomatis. Chlamýdiové nákazy patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím na světě.
Více o pohlavní nemoci chlamýdie...


Filcky

Infekci tzv. filckami (pedikulóza, pediculosis pubis) řadíme mezi sexuálně přenosné choroby, protože se šíří pohlavním stykem. Způsobuje ji veš muňka (Phtirus pubis). Muňka je světle zbarvený živočich, jehož samičky dosahují velikosti až 1,5 mm. Vyskytuje se na ochlupených místech, většinou okolo genitálu.
Více o pohlavní nemoci filcky...


Trichmoniáza

Trichmoniáza patří mezi časté onemocnění převážně pohlavních orgánů. Výjimečně u žen může tato choroba infikovat močovou trubici, konečník a z pochvy se může dostat až do dělohy. Původcem trichomoniázy je bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to pohyblivý prvok se čtyřmi bičíky.
Více o pohlavní nemoci
Trichmoniáza...


Kondylomata, genitální bradavice nebo fíčky

 

Kondylomata (condylomata accuminata), česky genitální bradavice nebo venerické bradavice, špičaté kondylomy, fíčky je infekční virové onemocnění (HPV – lidský papilomavirus) přenášené pohlavním stykem. Nebezpečí přenosu je značné při vaginálním i análním sexu, při orálním sexu se riziko nákazy snižuje.
Více o pohlavní nemoci kondylomata
...


Měkký vřed

Měkký vřed, jinak známý také jako chankroid, je pohlavně přenosná choroba, kterou charakterizuje výskyt vředů na genitálu a abscesů v oblasti třísel. Původcem nemoci je bakterie Haemophilus ducrei, tyčinkovitý parazit citlivý na zvýšenou teplotu a vyschnutí. Onemocnění měkký vřed pravděpodobně přenáší ženy. Muži, především homosexuálové, podléhají nákaze častěji, většinou se u nich vředy objevují na žaludu, předkožce a uzdičce. Pouze výjimečně jsou kromě genitálií zasažena jiná místa jako prsty, rty nebo mandle.
Více o pohlavní nemoci
Trichmoniáza...


"Pátá pohlavní choroba"

 

Jinak také inguinální granulom nebo pátá pohlavní choroba je chronické, mírně nakažlivé sexuálně přenosné onemocnění subtropických a tropických krajů (Afrika, jihovýchodní Asie, Indie, Karibik, Austrálie), které se v našich zeměpisných podmínkách příliš nevyskytuje, ale v České republice podléhá ohlašovací povinnosti. Do rozvinutých zemí bývá zavlečeno díky migraci.
Více o pohlavní nemoci Inguinální granulom...


Venerický lymfogranulom

Lymfogranuloma venereum LGV, jinak též venerický lymfogranulom či Nicolas-Favreova nemoc) je stejně jako granuloma inguinale nemoc vyskytující se v subtropických a tropických oblastech, výskyt v České republice nebo jiných rozvinutých zemích zaznamenáváme jen výjimečně jako důsledek celosvětové migrace.
Více o pohlavní nemoci
Inguinální granulom...


Dermatofytóza

Tinea inguinalis – latinsky dermatofytóza je infekční mykotické (houbové) onemocnění postihující tříselnou oblast. Jde o jednu z nejběžnějších mykóz. K přenosu choroby dochází přímým kontaktem člověk – člověk, prostřednictvím společně užívaného prádla, vlhkých ručníků atd., autoinokulací (přenosem z jednoho místa organismu na jiné) nebo při současném působení teplého a vlhkého prostředí (např. lázně).
Více o pohlavní nemoci dermatofytóza
...


Kandidóza

Kandidóza je nadměrné rozmnožení tzv. kandid, jež jsou označovány jako nepravé houby připodobňované kvasinkám (candida allbicans) ve střevech, krvi a orgánech. Tyto jednobuněčné, primárně neškodící, ale v případě přemnožení parazitické kvasinky, žijí za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi, zcela běžně se vyskytují v zažívacím ústrojí.
Více o pohlavní nemoci Kandidóza
...


Herpes simplex

Herpes simplex virus (HSV) spadající do skupiny lidských herpetických virů (čeleď herpesviridae) vyvolává nakažlivé puchýřnaté onemocnění, které patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Herpes simplex má dva významné sérotypy HSV-1 a HSV-2.
Více o pohlavní nemoci herpes simplex
...


Moluska

Moluska je neškodná infekční choroba kůže způsobená virem poxvirus, která se může projevit jak u dětí, tak i u dospělých. U dětí se tato nemoc přenáší nahodilým kontaktem (většinou v oblasti zadečku, genitálií a očních víček). U dospělých osob se tahle nemoc řadí k chorobám přenosným sexuálním stykem.
Více o pohlavní nemoci moluska
...


Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.