Orofaryngeální rakovina – je orální sex nebezpečný?

Orofaryngeální rakovina

Onkologická onemocnění všech typů jsou strašákem dnešní doby. Jejich počet roste, léčba je zdlouhavá a přes veškeré snahy lékařů a vědců ne vždy úspěšná. V posledních letech se hodně mluví mimo jiné o nemoci zvané orofaryngeální rakovina, tedy rakovina krku a jazyka. Způsobena je stejně jako například rakovina děložního čípku pohlavně přenosným virem HPV.

Orofaryngeální rakovina – rakovina krku a jazyku

Orofaryngeální rakovina je zhoubné nádorové onemocnění, které se objevuje v krku a na jazyku, zejména tedy na jeho zadní straně a u jeho kořene nebo na mandlích. Pokud se nádorové bujení objevuje spíše vepředu na jazyku, řadí se obvykle do kategorie rakoviny dutiny ústní.

Příznaky orofaryngeální rakoviny

Jak se projevuje orofaryngeální rakovina? Mezi typické příznaky patří bílé nebo červené fleky objevující se kdekoliv na jazyku. Tyto skvrny postupně rostou a tvrdnou. Střed takové skvrny bývá ale relativně měkký a může snadno začít krvácet, například při žvýkání, polykání a pití, tedy při jakémkoliv sebemenším tlaku na postižené místo. Časté a nevysvětlitelné krvácení z jazyka by tedy člověka mělo upozornit na možný problém.

Stejně tak patří k důležitým symptomům orofaryngeální rakoviny například bolest při žvýkání a polykání, vředy či bolest na jazyku či v ústech v místě, které nejeví známky vnějšího poškození. Orofaryngeální rakovina může být provázena také necitlivostí na jazyku a v ústech, omezenou pohyblivostí jazyka či zapáchajícím dechem.

Orofaryngeální rakovina a virus HPV

Nyní už je jasné, jak rozpoznat charakteristické projevy tohoto typu nádorového onemocnění. Jak a proč ale orofaryngeální rakovina vzniká?

Nádorové bujení v ústech a krku v naprosté většině případů způsobuje lidský papilomavirus HPV, tedy pohlavně přenosný vir, který je vysoce nakažlivý, a tedy i poměrně častý a dalo by se říci běžně se vyskytující virus. Podle odborníků se jím během života nakazí většina lidí. Většinou se ale také organismus viru zbaví pomocí imunity, přesto není radno virus podceňovat.

Samozřejmě ne vždy může tento virus způsobit hned rakovinu. Existují více než 200 kmenů viru HPV, přitom jen malé množství z nich je zodpovědných za vznik nádorového onemocnění.

Pohlavně přenosný virus

Lidský papilomavirus se přenáší při všech sexuálních praktikách a při jakémkoliv kontaktu s genitáliemi nakaženého člověka. U žen může vést ke vzniku rakoviny děložního čípku a děložního hrdla, v důsledku análního styku může vyvolat rakovinu konečníku.

V souvislosti s rakovinou jazyka a krku se pak často skloňuje orální sex. Ačkoliv se tedy mnoho lidí domnívá, že je orální sex bezpečný a nelze se při něm nakazit pohlavně přenosnou chorobou, opak je pravdou. Kromě lidského papilomaviru se tak mohou přenášet také například chlamydie či kapavka.

Nebezpečný orální sex?

Někteří odborníci přímo spojují rostoucí oblibu orálního sexu a zvyšující se promiskuitu lidí s rakovinou jazyka, naopak jiní zase slova o nebezpečnosti orálního sexu mírní. Samozřejmě souvislost mezi HPV a orofaryngeální rakovinou nelze popřít, zároveň ale nelze říct, že orální sex způsobuje rakovinu.

Přesto není radno možné riziko podceňovat, protože faktem zůstává, že roste počet lidí nakažených papilomavirem a stejně tak roste i počet nádorů krku a jazyka, ale i děložního čípku, děložního hrdla nebo konečníku.

Stálý partner – jediný účinný způsob, jak se nenakazit

Jak přenosu nebezpečného viru zabránit? Důležitá je ochrana – tu vám může například v případě rakoviny děložního čípku poskytnout očkování. Nejdůležitější je ale mít stálého partnera. Promiskuita a náhodné sexuální kontakty s neznámými partnery se bohužel nevyplácí. A to nejen při pohlavním styku, ale také při tom orálním. Na paměti je dobré mít také to, že vyšší riziko vzniku orofaryngeální rakoviny je u lidí, kteří kouří. Ohroženější skupinou jsou pak spíše muži, u žen virus HPV způsobuje častěji rakovinu děložního hrdla či děložního čípku.

Ochrana je důležitá, panika ale zbytečná

Pokud prevence nestačí a člověk se přesto nakazí HPV virem, který způsobí rakovinu, je tu stále dobrá zpráva. Orofaryngeální rakovina a další nádory způsobené lidským papilomavirem jsou mnohem lépe vyléčitelné než jiné typy nádorového onemocnění. A to i v případě, že se odhalí v pozdějším stadiu. Ovšem čím dříve léčba začne, tím lépe.

Proto nikdy nezanedbávejte příznaky, které by mohly na rakovinu jazyka a krku upozorňovat. Léčba pak může spočívat v operaci, chemoterapii nebo radioterapii.

Není se však potřeba ihned obávat jakékoliv sexuální aktivity. Většina HPV infekcí totiž skutečně nezpůsobí organismu žádné výraznější problémy.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.