Očkování proti rakovině děložního čípku – pro koho je určeno?

Očkování proti rakovině děložního čípku

O očkování proti rakovině děložního čípku se často mluví. Vakcína je doporučována mladým dívkám a podporuje ji i stát tím, že ji v určitých případech hradí. Očkování proti rakovině děložního čípku má ale také spoustu odpůrců, kteří poukazují na jeho vedlejší účinky. Jak to tedy s očkováním vlastně je a proč se doporučuje zvláště mladým dívkám?

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku se ročně v Česku odhalí asi u tisícovky žen, průměrně čtyři sta z nich na následky onemocnění umírá. Celosvětově je rakovina děložního čípku druhým nejčastějším smrtelným nádorovým onemocněním u žen. Nejčastěji se nemoc vyskytuje u žen ve věku 45 až 55 let, věková hranice se ale stále snižuje. Jedná se o pohlavně přenosnou chorobu, kterou způsobují lidské papilomaviry. Kondom přenosu nemoci nemůže spolehlivě zabránit, viry se totiž přenáší i přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány.

Rakovinu způsobují lidské papilomaviry

Lidské papilomaviry (zkráceně HPV) jsou běžně se vyskytující viry, se kterými se během života setká více než 70 procent sexuálně aktivních žen. Existuje více než 150 druhů těchto virů, ale pouze některé jsou nebezpečné a liší se svými projevy. Některé sexuálně přenosné typy vyvolávají vznik genitálních bradavic, jiné mají rakovinotvorný potenciál a v krajním případě mohou způsobit rakovinu nejen děložního čípku, ale i nádory konečníku, zevních rodidel či vagíny. Podle posledních výzkumů má HPV souvislost i s rakovinou hlavy a krku.

Infekce se může zvrtnout v rakovinu

Infekce způsobená HVP se za normálních okolností nemusí ani projevit nebo sama za nějaký čas odezní. Viry se integrují do buněk děložního čípku a působí nekontrolovatelné buněčné množení, jen u některých žen se ale vyvine karcinom. Problém nastává, když na organismus působí i další vlivy jako například kouření, stres, špatná životospráva, užívání antikoncepce nebo promiskuitní život. Potom se obyčejná infekce může snadno zvrtnout v těžké přednádorové onemocnění na sliznici děložního čípku a posléze může nastoupit přímo rakovina děložního čípku.

Zaručená obrana? Očkování proti rakovině děložního čípku

Kromě dodržování pravidel bezpečného sexu může ženu před rakovinou děložního čípku spolehlivě ochránit jen očkování. Očkování proti rakovině děložního čípku není úplně přesným označením. Očkovací vakcína totiž nepůsobí jen proti rakovině děložního čípku, ale proti těm typům lidských papilomavirů, které mohou způsobit vznik přednádorového onemocnění nebo samotné rakoviny. Očkování tedy může působit také proti virům, které způsobují rakovinu jiných orgánů (např. rakovinu vaginy, zevních rodidel, penisu, hlavy nebo krku). Některé z těchto vakcín mohou zároveň působit proti virům přenášejícím genitální bradavice.

Kdo by se měl nechat očkovat?

Očkování proti rakovině děložního čípku se doporučuje všem ženám, které žijí nebo budou žít sexuálním životem. Vakcína je nejúčinnější, pokud se aplikuje před nakažením papilomaviry. Stoprocentní jistotu, že v těle ženy nejsou viry přítomné, máme jen před začátkem jejího milostného života, proto se doporučuje dívky očkovat přibližně v době nástupu puberty okolo 13. roku života.

Očkování třináctiletým dívkám také hradí pojišťovna, starší dívky a ženy si ji musí platit samy. Očkování proti rakovině děložního čípku si mohou nechat aplikovat i starší osoby, efekt vakcíny ale může být menší. Účinku očkování se využívá i jako prostředku ke zlepšení léčby nebo zabránění návratu infekce. Očkovat se mohou také muži – jednak se nestanou přenašeči virů a zároveň se mohou vyhnout nákaze genitálními bradavicemi.

Na výběr máte ze třech vakcín

V České republice jsou k dostání tři očkovací vakcíny Cervarix, Silgard, Gardasil-9, které se mírně liší svými účinky. Cervarix působí proti dvěma typům HPV virů, které způsobují rakovinu, Silgard a Gardasil-9 kromě toho zabraňují nákaze viry, které vyvolávají genitální bradavice (špičaté kondylomy). Od toho se odvíjí i cena vakcín, levnější Cervarix stojí asi 2000 korun, dražší vakcíny seženete asi za 3500 až 4500 korun. Všechny vakcíny se očkují ve třech dávkách v různém časovém rozmezí.

Vedlejší účinky očkování

Očkování proti rakovině děložního čípku někdy vzbuzuje kontroverze svými údajnými vedlejšími účinky. S očkováním proti rakovině děložního čípku je to jako se všemi jinými druhy očkování – pro naprostou většinu lidí má velký přínos, ale nikdy nedá se zaručit, že na některé jedince může mít také negativní vliv. Podle různých zdrojů se ve světě objevily případy ochrnutí, chronických bolestí končetin a dalších komplikací v relativně krátkém časovém odstupu po očkování. Případy negativního vlivu vakcíny z Česka ale nejsou známy a očkování doporučuje i Česká gynekologická a porodnická společnost. Mezi prokázané vedlejší účinky očkování proti rakovině děložního čípku patří nevolnost, závratě a vzácně i alergická reakce nebo bolesti svalů a kloubů.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.