Nenechte madonin komplex zničit váš vztah

madonin komplex

Žena má být svému muži mimo jiné partnerkou, milenkou, kuchařkou a matkou jeho dětí. Pokud však muž ve své ženě začne vidět jen matku, může se to dotknout jeho schopnosti se s ní milovat. Právě tomuto stavu se říká madonin komplex. Jak k této situaci dochází a jak ji řešit?

Madonin komplex – role matky v životě muže

Někteří lidé se domnívají, že madonin komplex je fenomén dnešní doby, kdy jsou otcové stále častěji přítomni u porodu svých dětí a jsou svědky všech detailů porodu. Madonin komplex je však jev, který popsal už Sigmund Freud. Podle něj muži, kteří zažili v dětství nedostatek mateřské lásky, ji hledají v dospělosti u svých partnerek.

Vše zdánlivě funguje do chvíle, kdy žena otěhotní, pak se z ní stává matka skutečná. Její muž si však nedokáže tuto roli a propojení s vlastní matkou odmyslet. Sex s vlastní matkou by ale byl zvrhlý, a proto se raději vzdá veškerých sexuálních aktivit se svou ženou.

Spouštěčem může být porod

Přitom muž svou ženu miluje a pečuje o ni, jen už ji prostě nevidí jako milenku. Jiné ženy ho ale stále přitahují a je schopný s nimi mít styk. Vztahu tak hrozí rozpad i kvůli případné nevěře.

Někdy bývá příčina narušeného sexuálního života prozaičtější a o madonin komplex se nejedná. Po porodu mají rodiče, a častěji žena, plné ruce práce s péčí o dítě. Kvůli nedostatku spánku je unavená, sama se necítí přitažlivá, v období brzy po porodu se obává bolesti či nepříjemných pocitů a milostným hrátkám se vyhýbá.

Čím déle však nedobrovolná abstinence obou partnerů trvá, tím těžší je znovu začít. A jen málokterý partnerský vztah může dlouho vydržet bez sexu.

Jsou také muži, kteří odmítají styk se svou ženou již v těhotenství. Již v tomto období se může rozvinout madonin komplex, protože někteří muži se mylně domnívají, že mohou při sexu ublížit nenarozenému dítěti.

Jak se léčí madonin komplex?

Dobrá zpráva je, že u některých mužů madonin komplex časovým odstupem od porodu zeslábne, nejčastěji do šesti měsíců. I když spojitost s účastí u porodu není jasně prokázána, určitě se doporučuje otce dítěte k přítomnosti u porodu nenutit. Zatímco ženám pomáhá na porod částečně zapomenout hormon oxytocin, muži si vše pamatují v jasných barvách.

Pokud se již madonin komplex u muže projeví, prvním krokem je si o všem doma v klidu promluvit. Žena by neměla na muže nijak tlačit, ale spíše otevřeně promluvit o svých pocitech a také dát najevo svůj zájem nejen o citovou, ale také milostnou část vztahu. Muž by měl ženu vyslechnout a zamyslet se nad tím, jak vztah vnímá on a jak na něm mohou partneři společně zapracovat.

Pokud partneři nejsou schopni vyřešit vzniklý problém sami, dalším krokem je návštěva psychologa nebo sexuologa. Bohužel se tomuto kroku muži často brání. Mají-li ale zájem vztah udržet, je nutné odložit ego a nechat si poradit. Je nutné si uvědomit, že situace nevznikla ničí vinou a partnerovi nic nevyčítat. Řešení je nutné hledat společně.

Madonin komplex a nevěra

Nepříjemným možným důsledkem v případě, že se madonin komplex ve vztahu neřeší, je nevěra. Málokterý muž přeci jen vydrží dlouhodobě naprosto sexuálně abstinovat, a když se nedokáže milovat se svou partnerkou, hledá řešení jinde. Přitom svou ženu miluje a nechce ji opustit. Dokonce se s pocitem špatného svědomí často své partnerce přizná.

Záleží pak na ženě, jak se k situaci postaví. Nutno dodat, že to jejímu sebevědomí v době krátce po porodu nepřidá. Pokud chtějí partneři dát vztahu ještě šanci, opět se nabízí návštěva partnerské poradny, psychologa nebo sexuologa. Jestliže totiž muž nezačne ve své partnerce vidět opět i milenku, není velká šance na dlouhodobé trvání vztahu.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.