Nejčastější gynekologické problémy, které trápí ženy - vaginální mykóza i záněty

nejčastější gynekologické problémy

Ženy čas od času trápí mnoho věcí, ovšem jednou z nejnepříjemnějších jsou gynekologické problémy, které dokáží napáchat pořádnou neplechu. Důvody mohou být různé, od nedostatečné hygieny, přes stres až po vážné nemoci. Představíme vám ty nejčastější gynekologické problémy, se kterými se mohou dívky a ženy potkat, jak je rozeznat a především, jak jim předcházet a léčit je. Mnohé z nich totiž mohou vést k závažnému onemocnění.

Gynekologické problémy čas od času potrápí každou ženu

I když o sebe pečujete a dáváte si pozor na své intimní orgány, bohužel se čas od času nevyhne žádná žena nějakému gynekologickému problému. Ať už se jedná o kvasinkovou infekci nebo bolestivou menstruaci, gynekologické problémy jsou mnohdy bolestivé a bez správného a včasného zásahu trvají dlouze. Poradíme vám, jak rozeznat ty nejčastější ženské problémy, jak je léčit a především, jak jim účinně předcházet.

1. Kvasinková infekce/vaginální mykóza

Asi nejčastější gynekologické problémy, které ženy postihují, jsou kvasinkové infekce neboli vaginální mykóza. Potrápí alespoň jednou za život každou ženu, a proto je nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Potkat se s ní může malá dívka, dospívající žena, žena v reprodukčním věku i ta po menopauze.

Onemocnění způsobuje mikroorganismus candida albicans, což je kvasinka, která obývá střeva, pohlavní ústrojí i ústa. S ostatními bakteriemi žije v našem těle v rovnováze, ale jen za normálních podmínek. Jestli se rovnováha naruší, rozmnoží se, oslabí naši imunitu a způsobí infekci.

Příznaky

 • intenzivní svědění zevních rodidel
 • zarudnutí pochvy a zevních rodidel
 • pálení v pochvě
 • otok rodidel
 • pálení a řezání při močení
 • bolest při pohlavním styku
 • bílý, tvarohovitý výtok z pochvy

Léčba

Vaginální mykóza se léčí podáním léků, ale také dodržováním správného jídelníčku a zvyšováním imunitního systému. Kvasinky milují cukry, tvarohy, uzeniny, těstoviny, ale i sušenky nebo ovocný čaj. Proto je potřeba nastolit protikvasinkovou dietu, která ve vašem těle nebude podporovat vznik kvasinkové infekce.

Prevence

Tyto gynekologické problémy postihují ženy především v létě. Proto se nepohybujte v mokrých plavkách, po každé koupeli se pečlivě osušte a z šatníku vyřaďte veškeré těsné a neprodyšné spodní prádlo. Prevencí je také vyvážená strava a omezení konzumace sladkého jídla. Pokud delší dobu používáte tampony, střídejte je s vložkami.

2. Záněty vejcovodů a vaječníků

Záněty vejcovodů a vaječníků patří mezi gynekologické problémy, které jsou pro ženu velmi nebezpečné. Pokud se neléčí anebo se začnou léčit v pozdějším stádiu, mohou dokonce způsobit neplodnost a zvyšují riziko mimoděložního těhotenství. Onemocnění se nejčastěji přenáší pohlavním stykem a častým střídáním sexuálních partnerů. Příčinou je nejčastěji prochladnutí vejcovodů například při sezení na zemi anebo nošení nedostatečně teplého oblečení v zimě.

Příznaky

 • Pobolívání a křeče v podbřišku
 • Krvácení a bolest při pohlavním styku
 • Nažloutlý či nazelenalý výtok

Léčba

Jestli si všímáte podobných příznaků, ihned navštivte svého lékaře. Vyšetří vás a předepíše antibiotika, aby se zánět z vašeho těla vyhnal. Dále vám doktor naordinuje klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Doporučuje se také léčba partnera, aby se vám nemoc nevrátila.

Prevence

Prevencí je používání kondomu při sexuálním styku. Nikdy nemějte pohlavní styk s někým, kdo by mohl mít pohlavní chorobu. Snažte se také o to, abyste v zimě neprochladly anebo a v létě na sobě nenoste dlouho mokré a studené plavky. Přečtěte si také další článek, který se věnuje gynekologickým zánětům

3. Infekce močových cest

Infekce nastává, pokud je v moči přítomen nějaký patogen jako jsou bakterie, viry nebo plísně. Většinou se infekce do močových cest dostane ze zevního genitálu přes močovou trubici. U žen se tak děje mnohem častěji, protože mají kratší močovou trubici, a navíc vyústění močové trubice těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku.

Projevy

 • bolestivé nucení na močení
 • časté močení
 • pálení při močení
 • krev v moči

Léčba

Léčba zánětu močových cest probíhá za pomocí antibiotik, dostatečný příjem tekutin a podávání léků, které tlumí časté nucení na močení. Pokud se zánět nepodchytí včas, může dojít až k těžkému zánětu ledvin.

Prevence

Prevencí je správné očištění po vykonání potřeby, tedy otírání intimní partie ženy vždy směrem odpředu dozadu, aby se zamezilo přenosu bakterie z okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice. Dále je důležitá hygiena před a po pohlavním styku i vhodné spodní prádlo, nejlépe bavlněné a savé.

4. Bolestivá menstruace

Mezi časté gynekologické problémy se řadí také bolestivá menstruace. Důvodem je nevyvážená hladina hormonů, stres, ale i nevyvážená strava nebo nedostatek pohybu. Na bolest lze užívat léky v podobě silných protibolestivých kapek, ale pomoc můžete hledat při bolestivé menstruaci i jinde:

 • užívání bylinkových čajů
 • správná a vyvážená strava
 • omezení příjmu cukrů
 • cvičení a sport - ideální je jóga
 • teplé obklady na oblast břicha
 • dostatečný pitný režim 
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.