Nehormonální antikoncepce a její druhy: V čem jsou její výhody a nevýhody?

Nehormonální antikoncepce a její druhy

Hormonální antikoncepci známe snad všichni. Nejčastěji se pojí s pilulkami a v posledních letech také s vlnou negativních reakcí na možná zdravotní rizika. Pokud i vy patříte mezi ženy, které nechtějí brát hormonální antikoncepci, nehormonální antikoncepce pro vás bude správnou volbou.

Co to je nehormonální antikoncepce?

Jak už samotný název napovídá, nehormonální antikoncepce v sobě neobsahuje žádné hormony, které ovlivňují přirozený chod ženského těla. Mezi hlavními negativa hormonální antikoncepce patří především riziko trombóz. Toho se nemusíte při využívání antikoncepce bez hormonů obávat. Pokud nechcete užívat hormonální ochranu před početím ať již z morálních, ekologických nebo zdravotních důvodů, zkusit můžete níže popsané druhy nehormonální antikoncepce.

Druhy nehormonální antikoncepce

Spermicidy

Spermicidy ničí chemickým způsobem spermie a znemožňují jejich pohyb. Vyrábějí se ve formě krémů, čípků, pěn i vaginálních tamponů. Často jsou využívány krémy, které si žena zavádí do pochvy před pohlavním stykem. Krém  neničí jen spermie, které při styku do pochvy proniknou, ale také některé bakterie a viry.

Ochrana vydrží 2 až 10 hodin, výjimkou jsou tampony, které účinkují až 24 hodin. Použít je můžete i při opakovaném styku, kdežto krém vždy před každým pohlavním stykem. Výhodou je dostupnost i nízká cena. Naopak nevýhodou může být alergická reakce. Ta je ale velmi vzácná.

Pesary

O pesaru se často hovoří jako o kondomu pro ženy. Žena si zavede do pochvy umělý nebo latexový kroužek. U nás se nejedná o rozšířený a často využívaný druh nehormonální antikoncepce. Velkou výhodou ale je, že se pesary mohou zavést i několik hodin před pohlavním stykem a vyndat až 2 dny po zavedení, a i poté stále brání nechtěnému početí.

Nevýhodou je cena, která se může vyšplhat přes 1500 korun. Ovšem pesar se po vyjmutí jen omyje a je připraven k dalšímu použití. Problémy mohou nastat s nasazováním. Občas potřebujete čas a trpělivost, než se zavedení naučíte.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko funguje na principu uvolňování iontů, které zabíjí spermie v ženské děloze. Zavést si ho však nemůžete sami. Potřebujete k tomu proškoleného gynekologa, který jej bude ultrazvukem kontrolovat. V ženském těle vydrží 5 let a jeho cena je cca 4 tisíce korun.

Díky malým rozměrům a elastičnosti je nitroděložní tělísko vhodné i pro mladé ženy, které ještě nerodily nebo mají malou pochvu. Hlavní výhodou je nenarušení menstruačního cyklu, na druhou stranu ale může dojít k pánevnímu zánětu nebo bolestivé menstruaci.

Metoda plodných a neplodných dnů

Tato metoda je založena na počítání, kdy má žena plodné a kdy neplodné dny. Vajíčko je totiž z celého složitého cyklu možné oplodnit jen v několika málo hodinách, což znamená, že žena je plodná asi jen 2 až 3 dny za měsíc.

Počítat můžete podle kalendářové metody, sledovat lze bazální teplotu, zvětšení děložního čípku a strukturu i množství hlenu. Když máte před ovulací, vyhýbáte se pohlavnímu styku s partnerem. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní je ideální čas na bezstarostný sex.

Výhodou jsou nulové finanční náklady a zdravotní rizika. Ovšem nevýhodou je pracné počítání a poměrně nízká spolehlivost oproti ostatním formám antikoncepce bez hormonů.

Kondomy

Kondomy patří asi mezi nejužívanější druhy nehormonální antikoncepce. Chrání nejen před nechtěným početím, ale také před přenosem a šířením infekcí a pohlavních chorob. K dostání jsou kondomy různých velikostí, barev, vůní i značek. Jsou i snadno dostupné, koupíte je v lékárně, ale i běžně v obchodech i automatech.

Nehormonální antikoncepce_výhody a nevýhody

Přerušovaný pohlavní styk

Tato metoda patří asi mezi nejméně spolehlivé druhy nehormonální antikoncepce. Přerušovaný styk spočívá v tom, že muž přeruší soulož se ženou ještě před tím, než dosáhne orgasmu a ejakuluje mimo pochvu ženy. Je zde poměrně velké riziko selhání. Záleží na zkušenostech a obratnosti partnera. Důvodem rizika je především to, že preejakulační tekutina vytékající z penisu, obsahuje dost velké množství spermií i před vyvrcholením.

Nehormonální antikoncepce - výhody a nevýhody

Závěrem stručně shrneme, v čem spočívají nejvýznamnější pozitiva, a naopak negativa při využívání nehormonálních forem antikoncepce.

Výhody

  • Nedojde k ovlivnění hladiny hormonů v těle ženy
  • Lehká dostupnost
  • Nízká cena
  • Poměrně snadná manipulace
  • Ochrana před pohlavními chorobami a infekcemi

Nevýhody

  • Nižší spolehlivost
  • Zdravotní rizika ženy - zánět pánve, bolestivá menstruace
  • Možná alergická reakce
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.