Nechráněný sex: Výsledkem může být infekce i nechtěné těhotenství

Rizika nechráněného sexu

Žhavé flirtování, bláznivé zamilování i sexuální úlety nejsou pro žádné jiné roční období tak typické jako pro letní měsíce. Všichni se cítí nabití energií, plní euforie z dlouhých dnů plných slunce a užívají si života naplno. Kromě příjemných vzpomínek však může letní dobrodružství v podobě nechráněného sexu přinést i nevítané následky.

Prázdninové lásky a románky dokážou pořádně zamotat hlavu a jediná noc plná vášně, při které zapomenete na opatrnost, může dost zkomplikovat život. Nejde přitom jen o pohlavní nemoci, které se projeví během krátké doby, ale i o viry, které mohou udeřit po mnoha letech. Dalším rizikem nechráněného sexu je nežádoucí těhotenství. Stačí přitom docela málo: použít rozum a kondom. Co vás může potkat, když obojí dáte „k ledu"?

Nechráněný sex a jeho největší riziko: HIV

Asi nejnebezpečnějším a nejzávažnějším následkem, který nechráněný sex přináší, je nákaza virem HIV. Ten způsobuje ztrátu obranyschopnosti tím, že v organismu napadá především určitou skupinu bílých krvinek, zvanou T-lymfocyty. V nich se množí, později je i ničí a jejich výrazný pokles vede k selhání imunity. Virus se dlouho nijak neprojevuje a nakažený člověk netuší, že ho má ve svém těle. Několik let nemusí mít vůbec žádné zdravotní obtíže. V tomto bezpříznakovém období však může přenést infekci na jiné lidi. Jeho sexuální partneři nic nepoznají, protože takový člověk zdravý vypadá a také se tak cítí. Sex je pak nejčastější cestou přenosu tohoto viru. Mnohem rizikovější je takový styk pro ženu kvůli mnohem vyššímu množství viru HIV ve spermatu, než v poševním sekretu.

Přibývá případů syfilis a kapavky

Na vzestupu je také syfilis. Každoročně přibývá řada nových případů, a tak se nelze na tuto chorobu dívat jako na vzácnou anebo jako na něco, co zavání starými časy. Není o nic méně nebezpečná než dříve, tedy pokud je neléčená. Oproti minulosti se s ní dá úspěšně bojovat pomocí antibiotik. Je totiž bakteriálního původu a probíhá ve třech fázích. V první a druhé je ještě možnost ji vyléčit bez následků, ve třetí fázi už se léčbou většinou nedají odstranit všechny škody působené na zdraví. Dalším riziko nechráněného sexu může představovat kapavka. Ta je v současné době jednou z nejrozšířenějších pohlavních chorob. Také její následky jsou nevítané. Kromě chronických zánětů především v orgánech malé pánve může dojít k neplodnosti jak u žen, tak u mužů. Také kapavka se léčí antibiotiky a stejně jako syfilis podléhá povinnému hlášení.

Další nemoci, které přináší nechráněný sex

I když si člověk, který má za sebou náhodný nechráněný sex, nejčastěji vybaví právě jmenované choroby, často se může setkat i s chlamydiemi. U mužů se vyskytují v močové trubici, u žen často postihnou děložní čípek. Neléčená vede k neplodnosti, případně k častějšímu vzniku mimoděložního těhotenství. Problémem na celé věci je fakt, že ve většině případů probíhá onemocnění u žen bez výraznějších příznaků a čtyři z pěti nakažených nepoznají, že jsou nositelkou infekce. Jako následek nechráněného sexu dokáže pořádně potrápit i trichomoniáza. Není sice život ohrožující, znepříjemnit ho však může dostatečně. Způsobuje záněty močové trubice i pochvy a mnohdy dochází k jejímu přechodu do chronického stadia.

Riziko, které představuje náhodný sex, se skrývá i v podobě genitálního oparu nebo bradavic, zánětů močové trubice, různých druhů mykóz, kvasinkové infekce anebo molusek. Nepříjemnou památkou na jednorázové dobrodružství mohou být i muňky. Vši, které se vyskytují na ochlupených místech těla, především okolo genitálií jsou viditelné při pozorné prohlídce i pouhým okem. Mají podobu tmavé tečky, přichycené ke chlupu. Způsobují svědění, které však nemusí být výrazné a postižený člověk mu proto nevěnuje pozornost.

Nezapomínejte na HPV viry

Samostatnou kapitolu rizika nechráněného sexu tvoří tzv. HPV (z anglického označení human papilloma virus) viry. Dosud jich bylo identifikováno více než 130 odlišných typů. HPV viry mohou vyvolat přednádorové změny v postižené tkáni. Infekce často spontánně vymizí bez větších následků do dvou let od nakažení, ale pokud se tak nestane, může infekce vést k rozvoji řady onemocnění. Jsou zodpovědné i za vznik rakoviny děložního čípku. HPV virus bývá příčinou nádorů také v oblasti zevních rodidel, vagíny, konečníku anebo penisu. Inkubační doba přitom může být několik let.

„Pilulka po" zabrání nežádoucímu otěhotnění

Nechráněný sex s sebou nese ještě další riziko. Tím je nechtěné těhotenství. Proto je vhodné po podobném úletu použít tzv. „pilulku po". Nouzová pohotovostní antikoncepce je k dostání v lékárně bez předpisu. Je možné ji užít nejdéle do tří dnů po rizikovém styku, avšak samozřejmě platí, že čím dříve se užije, tím větší šanci na zabránění otěhotnění nabízí.

„Pilulka po" je nejúčinnější do 24 hodin. Nelze ji v žádném případě považovat za metodu pravidelné antikoncepce. I když je určena pro použití v případě nouze a může narušit menstruační cyklus v daném měsíci, má na tělo méně nežádoucích účinků, než umělé přerušení těhotenství anebo pilulka na vyvolání potratu. Obecně platí, že více než jedna tabletka by se během jednoho menstruačního cyklu užívat neměla. Kromě jiného by narušila celkovou pravidelnost menstruace.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.