Myom v děloze – někdy neškodný, někdy způsobuje neplodnost

myom v děloze1

Myomy jsou spolu s cystami na vaječnících nejčastěji vyslovenou diagnózou u gynekologů a gynekoložek. Myom v děloze není nijak život ohrožující, nicméně může způsobit několik problémů.

Myom je nezhoubný útvar, který se nejčastěji vyskytuje na stěnách svaloviny, tedy v děloze nebo zažívacím traktu. Velikost myomu může dosahovat jednoho až více centimetrů.

Myom se může vyskytovat ojediněle, ale mohou se jich také vytvořit několik najednou. Myom v děloze se vyskytuje u 20 - 30 % žen do 30 let, nad 30 let už to dělá 50 %.

Příčiny myomu

Proč myom v děloze vzniká, není zcela jasné, jeho tvorbě nelze nijak zabránit. Dispozice k nim se dědí. Rizikovým faktorem jsou také nadváha a obezita.

Růst myomů se pojí s plodným obdobím žen a souvisí také s působením ženského pohlavního hormonu estrogenu. V době před nástupem menstruace se myomy v děloze nevyskytují.

Stejně tak v menopauze nové myomy nerostou a pokud se v děloze nějaké nacházely dříve, už se nezvětšují.

Myom v děloze – příznaky

Myom v děloze nemusíte nijak pociťovat, nicméně pokud roste rychle, mohou se objevit:

  • silné bolesti při menstruaci
  • silné krvácení při menstruaci (tím způsobená únava a vyčerpanost)
  • nepravidelné krvácení mimo menstruační cyklus
  • bolesti v podbřišku
  • bolesti při pohlavním styku
  • bolesti a otoky třísel či dolních končetin

V případě, že je v myom v děloze velký, může se vám i zvětšit břicho. Když myom roste povrchově, může si ho žena sama nahmatat, většinou jako uzlík či hrbolek na děloze.

Dalším příznakem myomu může být také, že se vám nedaří otěhotnět.

Myom jako příčina neplodnosti

Neplodnost je podstatný příznak myomů. Pokud má žena myom větší než tři centimetry a nedaří se jí otěhotnět, může být právě myom v děloze příčinou neplodnosti.

Když žena otěhotní a děloha se začne zvětšovat, roste i myom, který může vadit plodu v růstu. Ale neplatí to vždy, jsou ženy, které porodí bez problému, i když v myom v děloze mají.

myom v děloze2

Léčba myomu

Pokud se myom v děloze nerozrůstá, nemusí se léčit a stačí ho jen sledovat, může zmizet sám od sebe.

  • V jiném případě lze myomy odstranit chirurgicky, buď dojde k odstranění myomu při zachování dělohy, nebo se s myome odstraní i celá děloha. Při chirurgickém zákroku se operace provádí přes stěnu břišní, ať už z otevřeného přístupu, nebo laparoskopicky.
  • Hojně se teď využívá takzvaná laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, kdy se děloha nejdříve laparoskopickou cestou uvolní a pak odstraní přes pochvu. Operace touto cestou je rychlejší a pacientka se také rychleji zotaví.
  • V současnosti také existuje přístroj, který léčí myom i bez operace a zachovává dělohu. Přístroj tvoří magnetická rezonance a ultrazvuk o vysoké intenzitě.
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.