Mykoplazmová infekce

Mykoplazmová infekce

Mykoplazmata jsou nejmenší a nejjednodušší bakterie, mohou však způsobovat velké problémy. Jsou zodpovědné za řadu infekčních nemocí pohlavního ústrojí žen, ale způsobují také například nemoci dýchacího ústrojí malých dětí. Mykoplazmová infekce je naštěstí poměrně dobře léčitelná antibiotiky, přesto se vyplatí dbát na prevenci. Její následky totiž mohou být opravdu nebezpečné.

Mykoplazmata jsou tzv. atypické bakterie, které se od ostatních bakterií liší tím, že nemají pevnou buněčnou stěnu. Existuje mnoho druhů mykoplazmat, ale jen málo z nich je nebezpečných pro člověka. Některé druhy dokonce běžně v těle člověka žijí a pouze při oslabení imunity se mohou stát příčinou infekce. Mezi pro člověka nebezpečné druhy patří mycoplasma pneumoniae, hominis, genitalium a ureoplasma urealyticum. Mycoplasma pneumoniae způsobují zánět průdušek a objevuje se především u dětí a mladých lidí, další tři zmíněné druhy způsobují infekci pohlavního ústrojí žen a urogenitálního ústrojí mužů.

Mykoplazmová infekce v pohlavním ústrojí

V pohlavním ústrojí člověka se nejčastěji nacházejí dva druhy mykoplazmat, která mohou být původci infekcí – mycoplasma hominis a ureaplasma urealyticum. Spojitost těchto bakterií s původem infekcí je ale trochu problematická. Asi u třetiny žen se ureaplasma urealyticum vyskytuje zcela běžně, aniž by k nějaké infekci došlo, výskyt mycoplasma hominis je dokonce ještě častější, najdeme ho asi u poloviny sexuálně aktivní populace. Aby byla situace ještě zamotanější – výskyt mykoplazmat je vyšší u žen, které trpí tzv. bakteriální vaginózou, mykoplazmata však nejsou příčinou této nemoci, pouze vytvářejí příznivé podmínky. Přesto v některých případech, ačkoli spíše ojedinělých, mykoplazmata infekci pohlavního ústrojí způsobují.

Mycoplasma hominis

Jak se mykoplazmová infekce projevuje? Záleží na typu bakterie, která nemoc způsobila. Mykoplazmová infekce způsobená bakterií mycoplasma hominis se u žen projevuje v počátečním stádiu nepřirozeným výtokem, svěděním pochvy a pálením při močení. Muži jsou pouze přenašečem bakterií a infekce se u nich nerozvíjí, nemoc se ale může přenést z těhotné ženy na dítě. Infekce se přenáší pohlavním stykem, a to včetně styku orálního. Pokud není infekce odhalena včas a nedojde k léčbě, může mít následky v podobě zánětu děložního hrdla, vejcovodů nebo vaječníků. Tyto záněty pak mohou v nejhorších případech chronického onemocnění vést až k neplodnosti žen. Problémy infekce způsobuje i během těhotenství. Může dojít k infekci plodové vody, což má za následek vznik novorozeneckých infekcí. Miminko tak může přijít na svět se zápalem plic nebo meningitidou.

Ureaplasma urealyticum

Trochu odlišný druh infekce s jinými projevy a následky způsobují bakterie ureaplasma urealyticum. Nemoc způsobená tímto druhem mikroorganismů se také jinak nazývá ureaplazmatická infekce. U většiny osob nakažených touto bakterií se nevyskytují žádné potíže, mykoplazmata tohoto druhu jsou běžně přítomná na genitáliích mužů i žen. Při komplikacích ale může dojít k vaginálním infekcím u žen a k zánětům močové trubice u mužů. Nemoc se podobně jako u předchozí bakterie přenáší pohlavním stykem.

Mykoplazmová infekce tohoto druhu u mužů způsobuje v pokročilém stádiu záněty močové trubice, zánět varlete, nadvarlete či prostaty. Podle některých studií bakterie ovlivňuje i pohyblivost spermií, což může v nejhorších případech vést až k neplodnosti.

Ženy mykoplazmová infekce trápí častěji než muže. Nejprve se projevuje bělavým, zapáchajícím výtokem a pálením při močení, ve vážných případech může vést k zánětům vejcovodů a děložní sliznice, k zánětu orgánů malé pánve nebo k zánětu plodových obalů u těhotných. Velkým problémem jsou infekce u těhotných žen, nakaženým maminkám totiž hrozí spontánní potrat, předčasný porod či přenos nemoci na dítě v podobě zápalu plic nebo infekce centrálního nervového systému.

Mykoplazmata léčba

Trápí-li vás některé z příznaků nemoci, neztrácejte čas a obraťte se na lékaře. Včasně odhalená infekce se dá poměrně snadno vyléčit, neléčená nemoc ale může mít vážné následky. Lékaři podezření na mykoplazmovou infekci potvrdí nebo vyvrátí pomocí hodnocení stěrů z genitálií nebo vzorků moči. Při potvrzení výskytu bakterií zahájí léčbu antibiotiky, která se většinou nasazují nejméně na sedm dní. Konkrétní druh antibiotik i délku léčby stanoví lékař.

Nejlepší prevencí mykoplazmové infekce je zdravý sexuální život a dodržování zásad bezpečného sexu. Šíření nemoci zabrání použití kondomu. Obecně je dobré preventivně posilovat imunitu, žádná léčiva ani očkování, které by zabránily vzniku infekce však neexistují. Je to především kvůli tomu, že mykoplazmata jsou běžnou součástí lidské mikroflóry, a ne vždy způsobují infekce.

Mykoplazmata a těhotenství

Ačkoli je mykoplazmová infekce spíše méně častou nemocí, výskyt mykoplazmat u těhotných žen může mít velmi vážné následky. Ženám hrozí předčasný porod miminka nebo samovolný potrat, mykoplazmata mohou napadnout dýchací ústrojí nebo nervový systém miminka a novorozenec může na svět přijít se zápalem plic nebo meningitidou. Z toho důvodu se v případě předčasného porodu po přítomnosti mykoplazmat speciálně pátrá a v případě jejich nalezení, lékař přijímá potřebná opatření v péči o novorozence.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.