Moluska (molluscum contagiosum)

moluska

Pohlavní nemoc se může projevit i u dětí

Moluska je neškodná infekční choroba kůže způsobená virem poxvirus, která se může projevit jak u dětí, tak i u dospělých. U dětí se tato nemoc přenáší nahodilým kontaktem (většinou v oblasti zadečku, genitálií a očních víček). U dospělých osob se tahle nemoc řadí k chorobám přenosným sexuálním stykem. Svědčí o oslabené imunitě pacienta. Moluska se může plést s mateřskými znaménky, kuřími oky, kožním růžkem nebo stařeckými bradavicemi. Proto by měl diagnózu určit lékař.

Moluska příznaky nemoci

Moluska patří mezi nezhoubné (benigní) novotvary virového původu s různorodou inkubační dobou od 3 týdnů do 3 měsíců. Po akné je tato nemoc druhým nejčastějším kožním problémem. Všechny typy jsou vyvolané lidskými papillomaviry (HPV). Přenáší se škrábáním a kontaktem s infikovaným „místem“ – získat je lze v bazénech, saunách, veřejných sprchách apod.

Moluska jsou typicky polokulovité, hladké, barvy kůže nebo nažloutlé či narůžovělé s centrální vkleslinou (pupík). Velikost v průměru bývá 2-5 mm, ojediněle  moluska může dosahovat velikosti až 1,5-2 cm. Objevuje se především kolem genitálií, ale může se vyskytnout také v  oblasti břicha nebo kdekoliv na kůži i osamoceně. Na kůži jich bývá přibližně dvacet až sto; zejména u dětí. Někdy mohou moluska zhnisat a zanítit se. Nákaza bez lékařského ošetření může trvat několik měsíců.

Léčba molusky

V některých zemích (USA) se moluska vůbec neléčí a nechávají se být, časem (ale může to být i řada měsíců) se sama začnou ztrácet. U nás je standardní postup seškrabávání ostrou lžičkou.

Dosud se u nás v praxi jako běžná léčba molusky používaly destruktivní metody, např. rozrušení sterilní jehlou s následným zajódováním nebo skalpelem, kryalizace (zmrazení) tekutým dusíkem (u dětí po předchozím znecitlivění) nebo aplikace lokálních cytostatik. Po čase bylo třeba však kůži zkontrolovat, neboť onemocnění se může vrátit, přestože molusky zdánlivě ustoupily.
Avšak "drastické" seškrábání (vyřezání skalpelem) molusek je prováděno bez umrtvení.

  • InfectoDell lösung -roztok způsobuje likvidaci buněk postižených virem
  • Gerocel- kapky - je bioinformační posilující doplněk stravy vyrobený z rostlin a éterických olejů¨
  • Podofylin- je cytostatikum a při překročení doporučené koncentrace se stává velmi toxickým
  • Kantaridin - roztok,který působí po 24–72 hodinách
  • Tretinonin - působí jako přírodní peeling, díky jehož působení dojde k odloučení vrchních vrstev pokožky

Jako doprovodná péče se doporučuje udržovat partie s moluskami v kyselém prostředí, např. potírat octovou vodou. Bradavice se nesmí zejména škrabat ani jinak narušovat, protože si tak můžeme přivodit nákazu i na jiných místech těla. Prevencí před infekcí je nepoužívání společného ručníku a žínek. Pokud jde o oblečení, pokožka by měla dýchat. Optimální se jeví bavlněné prádlo, rozhodně ne neprodyšná syntetika. Striktně zakázáno je koupání se v bazénech, vířivkách, ale i doma, ve vodě se totiž molusky šíří významnou rychlostí.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.