Mezi nejčastější ženské problémy patří záněty a infekce. V létě mohou být obzvlášť nepříjemné!

Letní rizika pro ženy (1)

S létem a se všemi radovánkami okolo přichází bohužel také mnohé ženské problémy. Jedná se o bolestivý a nepříjemný zánět, infekční onemocnění, prochladnutí nebo pohlavní nemoci.

Romantická atmosféra letních večerů, grilování, hudební festivaly a prázdninové lásky s sebou nesou nebezpečná onemocnění. Poradíme vám, jak o sebe pečovat, jak ženské problémy řešit a na co si dávat největší pozor.

Jaké ženské problémy na vás v létě číhají?

Především léto je plné dobrodružství, poznávání nových lidí a trávení času na přírodních koupalištích. Zdánlivě bezpečné letní aktivity se můžou ale mrknutím oka proměnit ve zdravotní ženské problémy a komplikace. Dlouhodobý pobyt ve vodě, teplo, mokré plavky nebo lákavý sex na jednu noc dokáží natropit mnoho bolestí a nepříjemností.

Proto je potřeba, dávat si na určité věci a aktivity pozor. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak se s letními problémy vyrovnat a především, jak jim předcházet.

Kvasinková infekce

Kvasinkám se nejvíce daří v teplém a vlhkém prostředí. Proto patří toto onemocnění mezi nejčastější ženské problémy. K přemnožení dochází, když v průběhu letních dnů stoupá vaše teplota v pochvě.

Projevy

 • Nepříjemné svědění geitálií
 • Hnisavý výtok
 • Časté pálení při močení

Prevence

Kvasinkové infekci ale můžete snadno předcházet a vyhnout se jí. Především je potřeba, abyste se po každém koupání ihned převlékla z plavek do suchého oblečení. Nejlepší je vzdušné a bavlněné prádlo. Příčinou problémů může být i dehydratace. Dodržujte proto důkladně pitný režim. Především v tropických teplech je dehydratace nebezpečná. Jen tak se vám ženské problémy vyhnou!

Skvělou prevencí je podle doktorů také omezení sladkostí, soli a kořeněných jídel. Dodržujte také pečlivě hygienu. Nestřídejte ale mnoho hygienických přípravků, protože to vám může paradoxně spíše přitížit.

Léčba

Pokud však infekci neutečete, navštivte lékaře. Předepíše vám vaginální tablety nebo masti. Zkusit lze i přírodní léčbu, jako je třeba bylinná tinktura z česneku, penízovky nebo z grepových jader. V současnosti patří léčba kvasinkového onemocnění k téměř běžné záležitosti. Při správné léčbě a bez komplikací trvá léčení asi jeden týden.

Infekce močových cest

V moči se objevuje velké množství bakterií, které způsobují nepříjemnou infekci, která patří k letním rizikům mnoha žen.

Příznaky

 • Bolest při močení
 • Horečka
 • Třesavka
 • Nutkavé močení

Prevence

Jestli se chcete infekci močových cest vyhnout, pak byste neměly zůstávat dlouho v mokrých plavkách. Po chvíli totiž začnou tělo chladit a začínající problém je na cestě. Další příčinou je kromě mokrých a studených plavek na těle i dehydratace i dlouhodobě oslabená imunita. Možná vás to překvapí, ale další příčinou jsou i kalhotková tanga, která nasávají vlhkost a bakterie.

Léčba

Ženské problémy s močovými cestami se léčí v akutních případech antibiotiky, klidovým režimem v teple a dostatečným přísunem tekutin. Ženy mohou užívat brusinky, vřes, maliník i lichořeřišnici. Ovšem základní bylinkou při těchto problémech je měsíček lékařský. Ideální kombinací je pak zvýšený pitný režim a užívání této bylinky.

Mezi ženské problémy patří infekce i záněty.

Gynekologické záněty

Přírodní koupaliště s ne příliš čistou vodou jsou ideální pro gynekologický zánět. Záněty pochvy a rodidel patří také k častým ženským problémům. Nebezpečí zánětů spočívá hlavně v tom, že se může infekce dostat až do děložního hrdla nebo močových cest. Příčinou jsou hormonální změny, oslabená imunita, nevhodná strava i rizikové sexuální chování.

Příznaky zánětu

 • Svědění
 • Výtoky z pochvy
 • Pálení
 • Oteklý poševní vchod
 • Bolest v podbříšku

Prevence

Prevencí gynekologických zánětů je hlavně posílení imunity, nošení volného, vzdušného prádla a omezení jídla s vysokým podílem cukru. I když léto láka k nezávaznému sexu, vyhněte se rizikovému sexuálnímu chování. Zkuste se vyhýbat pohlavnímu styku ve vodě anebo používat kondomy.

Léčba

Jestli do sebe nechcete cpát léky, zkusit můžete přírodní medicínu, konkrétně jeřáb, lékořici, maliník, brusinky nebo lichořeřišnice. Tyto bylinky působí skvěle na zlepšení hormonální činnosti. Mezi protizánětlivé byliny pak patří třeba třezalka nebo olše. Jestli však bolesti a ženské problémy přetrvávají nebo se dostaly do pokročilé fáze, návštěva lékaře vás nemine.

Pohlavní nemoci

K létu patří také mnohdy nezávazný sex s cizinci na pláži, v klubech nebo na večírcích. Vždyť letní teplá noc k tomu přímo vybízí. Dejte si ale na nechráněný sex pozor, protože pohlavní nemoci na vás číhají při takovém rizikovém chování skoro na každém kroku.

Hlavní radou je, abyste se takovému rizikovému sexuálnímu chování spíše vyhýbali. Pokud se však neudržíte, vždy mějte připravený kondom. Vyvarujte se při styku kousání nebo škrábání, protože například nebezpečná pohlavní nemoc AIDS se přenáší i krví.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.