Kvasinková infekce

kvasinky_1

Kvasinkovou infekcí trpí ve většině případů ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Onemocnění způsobené přemnožením kvasinek, které se vyskytují v přirozené mikroflóře lidského těla. Onemocnění je označováno jako mykóza, které způsobováno houbou Candia a Monilia. Rizikovými faktory jsou osoby s oslabenou imunitou, ženy v těhotenství, ženy užívající hormonální antikoncepci, osoby provozující nechráněný pohlavní styk a nedodržující osobní hygienu.

Příznaky kvasinkové infekce

Mezi typické příznaky patří svědění, pálení a nepříjemné výtoky. Kvasinky mají rády temná, vlhká místa, pochva je tedy pro jejich výskyt ideálním prostředím. Nepříjemné napadení pochvy kvasinkami se vyznačuje hlavně při bakteriální nerovnováze vnitřního prostředí. V ženské pochvě je mnoho bakterií, virů a kvasinek, a pokud dojde k narušení této vnitřní rovnováhy, kvasinky se rozrostou a způsobí vznik kvasinkové infekce. Nejčastějším druhem kvasinky je candida albicans. Tento druh se běžně vyskytuje v ústech, ve střevech a pro některé ženy je běžný i v pochvě. Při nepřiměřeném množení vzniká kandidóza. Stačí, aby se do pochvy dostala jednobuněčná forma této kvasinky, teplé a vlhké prostředí zajistí nekontrolovatelné množení.

Kvasinková infekce u mužů

Kvasinková infekce není pokládána za sexuálně přenosnou infekci, nechráněný sex může její příznaky zhoršovat nebo prodlužovat délku jejího trvání. Při nechráněném pohlavním styku s ženou, která trpí kvasinkovou infekcí, může se infekce rozvinout i u muže. Kvasinkové infekce u mužů obnášejí bolestivé otoky, červené skvrny na špičce penisu, svědění, bílé flíčky na penisu. Často se objevuje suchá, loupající se kůže a infekce může být doprovázena bolestí či pálením v průběhu močení. Infekce se může zároveň rozšířit na hýždě a stehna.

Léčba ženy a muže

Nejdůležitější při léčbě kvasinkové infekce je hygiena, neměla by se však přehánět a důležité je používat neparfemované přípravky a mýdla, tedy speciální přípravky určené pro intimní hygienu, které obsahují kyselinu mléčnou. Dále je důležitá včasná návštěva lékaře, léčbou mykózy se může předejít jejím opakovaným návratům.

Léčiva, která lékař předepisuje ženám, jsou ve formě čípků, mastí, výplachů a jde o tzv. antimykotika. Léčba není nijak náročná, a pokud vše probíhá bez problému, lze kvasinkovou infekci vyléčit už do týdne.

Léčba u mužů není také nijak složitá, existují antimykotika, která se aplikují na postižené místo několik dnů. Vhodné je také nošení bavlněného spodního prádla. Vyhnout se sladkostem, díky přísunu cukru se kvasinky množí, během pohlavního styku používat kondom, důležitá je zdravá strava a léčba obou sexuálních partnerů.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tawanna
28. 1. 2023

Hello pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz admin, You always provide great examples and real-world applications.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.