Krvácení po pohlavním styku může být známkou vážného onemocnění

krvácení po pohlavním styku

Krvácení po pohlavním styku je zcela normální situací hlavně po prvním styku a při menstruaci. Pokud vás ale krvácení po sexu trápí běžně, rozhodně ho neberte na lehkou váhu. Sice se může jednat o naprostou banalitu, ale také v některých případech i o příznak závažného onemocnění jako je rakovina děložního čípku.

Proto tento ženský problém nikdy nebagatelizujte mávnutím ruky, že se vše časem vyřeší. V některých případech je to právě rychlá diagnostika, která vás může zachránit.

Pravidelné krvácení po sexu není běžné a normální

Jestli máte za sebou již první pohlavní styk, nemilujete se se svým partnerem během menstruace, ale i přesto krvácíte, zbystřete. Po pohlavním styku byste krvácet neměla. Krvácení může být příznakem banálních nemocí, které hravě vyřeší lék, ale v některých případech se může jednat o zdraví ohrožující rakovinu.

Pokud patříte mezi ty ženy, které se pravidelně nebo sem tam potýkají s krvácením po sexu, rozhodně navštivte svého lékaře nebo gynekologa. Včasná diagnóza je pro vaše zdraví a bezpečí nejdůležitější.

Příčiny krvácení po pohlavním styku 

Příčin při krvácení po milování může být několik. Mezi ty méně závažné patří hlavně poševní infekce, polypy nebo ovulace.

Poševní infekce - bakterie v těle napadají tkáň uvnitř dělohy ženy, která je poté citlivější, a proto dochází ke krvácení. Lékař vám předepíše protizánětlivé léky, pokud je ale nemoc závažnější, přeléčit se musí také váš sexuální partner. Mezi další příznaky patří třeba bolest v podbřišku mimo menstruaci, pálení v pochvě nebo neobvykle zbarvený či nadměrný výtok.

Zánět děložního čípku - může být akutní i chronický. Léčí se antibiotiky a může být spojený s dalšími příznaky jako jsou bolesti v podbřišku nebo vaginální výtok.

Ovulace - žena může po pohlavním styku krvácet i během ovulace. Jedná se o polovinu období mezi poslední a následující menstruací. Krvácení je mnohdy doprovázeno dalšími potížemi - zvýšenou teplotou nebo křečemi v podbřišku.

Polypy - problémem mohou být také polypy. Jinak řečeno se jedná o nezhoubné výrůstky v pochvě, které se často objevují na výstelce děložního čípku nebo dělohy. Sexem a pohyby mohou polypy podráždit okolní prostředí a poté následuje krvácení.

Menopauza - ženy mohou krvácet po styku také v období menopauzy. Důvodem je to, že poševní sliznice stárne a není již tak elastická a odolná jako dříve. Snadno dojde během sexu k jejímu poranění a krvácení. Léčba spočívá v nasazení hormonální terapie, nejlépe v podobě lokální přímo do pochvy.

Náchylnější ke krvácení jsou ale i ženy, které jsou právě po porodu, kojí anebo mají několik sexuálních partnerů. Riziko hrozí i ženám, které mají anémii neboli chudokrevnost.

Krvácení může způsobit také nešetrné použití sexuálních pomůcek

Pokud s partnerem rádi experimentujete a používáte k opepření sexuálního života sexuální pomůcky, buďte opatrní. Důvodem problémů je často i větší přirození partnera.

V takových případech je potřeba, abyste dostatečně zvlhčili sliznici třeba pomocí lubrikačních gelů

Krvácení po pohlavním styku: je příčinou rakovina děložního čípku?

Krvácení po pohlavním styku může ale značit také velmi závažná onemocnění, a to přednádorové stádium nebo rakovinu děložního čípku. Proto je vždy dobré zajít ihned při problémech k lékaři, aby se udělala patřičná vyšetření, která rakovinu vyvrátí nebo potvrdí.

Cytologické vyšetření nebo HPV DNA test pomohou odhalit, zda je důvod k obavě a panice, nebo nikoliv a problém s krvácením má příčinu jinde. Čím dříve se nemoc odhalí, tím snadnější bude i vaše léčba. Rozhodující je tedy čas.

Pravidelné prohlídky mohou pomoci odhalit problém včas a dříve, než se rakovina rozroste. Pokud je problém odhalen v přednádorovém stádiu, stačí podstoupit v nemocnici menší chirurgický zákrok neboli konizaci. Jestli se ale jedná o stádium rakoviny, pak je léčba mnohem náročnější na čas i psychiku pacientky. Nadějí je léčba chemoterapií nebo radioterapií či méně invazivní biologická léčba.

Prevence proti krvácení po sexu je na prvním místě

  • Jestli chcete předejít závažným důvodům krvácení po pohlavním styku, určitě nezapomínejte na pravidelné gynekologické prohlídky. Prevence je prvním krokem k úspěchu. Primární prevencí je očkování proti lidským papilomavirům.
  • Dbejte také na dobrou hygienu pohlavních orgánů a počínejte si opatrně při sexuálním styku. Krvácení lze předejít poměrně snadno.
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.