Kondylomata

kondyl

Pohlavní nemoc nazývaná také genitální bradavice nebo fíčky

Kondylomata (condylomata accuminata), česky genitální bradavice nebo venerické bradavice, špičaté kondylomy, fíčky je infekční virové onemocnění (HPV – lidský papilomavirus) přenášené pohlavním stykem. Nebezpečí přenosu je značné při vaginálním i análním sexu, při orálním sexu se riziko nákazy snižuje.

Kondylomata vypadají jako bradavice, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Vyskytují se při opruzení, v místech vlhké zapářky na genitáliích, v tříslech nebo okolo konečníku. Živnou půdou tomuto onemocnění je nízká úroveň osobní hygieny. Choroba mívá často rychlejší a razantnější spád, pokud se vyskytuje společně se zánětem pochvy nebo v těhotenství. Genitální bradavice se častěji vyskytují při fimóze (vrozeném nebo získaném zúžení předkožky, která se dá stěží přetáhnout přes žalud), při zánětech močového ústrojí a pochvy.

Výskyt kondylomat v konečníku zvyšuje při análním styku velmi výrazně riziko přenosu HIV. Některé zdroje uvádí zvýšení rizika až o 800%. Kondolymata se v několikanásobně větší míře diagnostikují u HIV pozitivních osob.
Některé typy kondylomat podléhají dojmu, že mohou vést ke vzniku zhoubných nádorů i přesto, že prozatím neexistují prokazatelné důkazy o kauzalitě mezi HPV (lidským papilomavirem) a onkologickým onemocněním.

Genitální bradavice jsou velmi rozšířena a jejich počet i nadále stoupá. V České republice jde o jednu z nejčastějších sexuálně přenosných chorob. Mezi nejvíce postižené skupiny patři mladé ženy okolo dvacátého roku věku a muži gayové.

Genitální bradavice příznaky nemoci

Inkubační doba je poměrně dlouhá. Pohybuje se mezi 6 týdny – 8 měsíci, průměrně jde o dobu 2 měsíců. Po pohlavním styku s infikovanou osobou se na poškozeném místě sliznice objeví malé, měkké, bílé nebo růžové bradavičnaté útvary, jejichž počet a velikost se zvětšuje. Mají rozeklaný povrch. Venerické bradavice se vyskytují v pochvě, v okolí vaginálního vstupu a v okolí konečníku. Muži se s nimi potýkají v předkožkovém vaku, na vnitřním listě předkožky za okrajem žaludu, na uzdičce, na žaludu samotném a v zevním ústí močové trubice; dále kolem análního otvoru a na hrázi. Genitální bradavice mohou být jednotlivé nebo mnohačetné a po čase mohou pokrývat rozsáhle plochy zevního genitálu. Někdy mohou bradavice vytvářet různé výrůstky, na povrchu a především v záhybech kůže mohou mokvat, hnisat a nepříjemně páchnout. Prorůstají-li do análního otvoru, mohou se podobat hemeroidům. Výjimečně prorůstají celý mužský pohlavní orgán (tzv. condyloma giganteum).

Infekce HPV virem však může být také asymptomatická (bezpříznaková), virus je přítomen v epidermis a přesto se přenáší úplně stejně jako při projevených příznacích. Potenciálně infekční přenašeč může být každá osoba.

Léčba genitální bradavice

Kondylomata léčí dermatovenerolog na příslušném oddělení.

  • Na odstranění bradavic se využívá principů kryalizace (zmražení) a následné použití cytostatika podofylinu (Podofylin se při překročení doporučené koncentrace stává velmi toxickou látkou.) Maximálně obezřetně se s ním musí zacházet v místě poraněné pokožky apod., protože by mohlo dojít k vstřebání jedů.
  • Výrůstky se také spalují elektrokauterem, což je operační přístroj umožňující ničit tkáně teplem vznikajícím působením vysokofrekvenčního proudu.
  • Další varianta je chirurgické odstranění při plné narkóze.
  • Když jsou kondylomata malá, využívá se rychlé odseknutí chirurgickou lžičkou.

Kondylomata se mohou kdykoli objevit znovu. Jako doplněk k celkové léčbě lze užívat přípravky z hlívy ústřičné.

Prevencí onemocnění je běžná osobní hygiena po styku, chráněný sex a pokud možno udržení dobrého imunitního stavu organismu.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

kkisxtbfnp
24. 3. 2021
wnxlzkdawz

Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.