Kondylomata

kondyl

Pohlavní nemoc nazývaná také genitální bradavice nebo fíčky

Kondylomata (condylomata accuminata), česky genitální bradavice nebo venerické bradavice, špičaté kondylomy, fíčky je infekční virové onemocnění (HPV – lidský papilomavirus) přenášené pohlavním stykem. Nebezpečí přenosu je značné při vaginálním i análním sexu, při orálním sexu se riziko nákazy snižuje.

Kondylomata vypadají jako bradavice, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Vyskytují se při opruzení, v místech vlhké zapářky na genitáliích, v tříslech nebo okolo konečníku. Živnou půdou tomuto onemocnění je nízká úroveň osobní hygieny. Choroba mívá často rychlejší a razantnější spád, pokud se vyskytuje společně se zánětem pochvy nebo v těhotenství. Genitální bradavice se častěji vyskytují při fimóze (vrozeném nebo získaném zúžení předkožky, která se dá stěží přetáhnout přes žalud), při zánětech močového ústrojí a pochvy.

Výskyt kondylomat v konečníku zvyšuje při análním styku velmi výrazně riziko přenosu HIV. Některé zdroje uvádí zvýšení rizika až o 800%. Kondolymata se v několikanásobně větší míře diagnostikují u HIV pozitivních osob.
Některé typy kondylomat podléhají dojmu, že mohou vést ke vzniku zhoubných nádorů i přesto, že prozatím neexistují prokazatelné důkazy o kauzalitě mezi HPV (lidským papilomavirem) a onkologickým onemocněním.

Genitální bradavice jsou velmi rozšířena a jejich počet i nadále stoupá. V České republice jde o jednu z nejčastějších sexuálně přenosných chorob. Mezi nejvíce postižené skupiny patři mladé ženy okolo dvacátého roku věku a muži gayové.

Genitální bradavice příznaky nemoci

Inkubační doba je poměrně dlouhá. Pohybuje se mezi 6 týdny – 8 měsíci, průměrně jde o dobu 2 měsíců. Po pohlavním styku s infikovanou osobou se na poškozeném místě sliznice objeví malé, měkké, bílé nebo růžové bradavičnaté útvary, jejichž počet a velikost se zvětšuje. Mají rozeklaný povrch. Venerické bradavice se vyskytují v pochvě, v okolí vaginálního vstupu a v okolí konečníku. Muži se s nimi potýkají v předkožkovém vaku, na vnitřním listě předkožky za okrajem žaludu, na uzdičce, na žaludu samotném a v zevním ústí močové trubice; dále kolem análního otvoru a na hrázi. Genitální bradavice mohou být jednotlivé nebo mnohačetné a po čase mohou pokrývat rozsáhle plochy zevního genitálu. Někdy mohou bradavice vytvářet různé výrůstky, na povrchu a především v záhybech kůže mohou mokvat, hnisat a nepříjemně páchnout. Prorůstají-li do análního otvoru, mohou se podobat hemeroidům. Výjimečně prorůstají celý mužský pohlavní orgán (tzv. condyloma giganteum).

Infekce HPV virem však může být také asymptomatická (bezpříznaková), virus je přítomen v epidermis a přesto se přenáší úplně stejně jako při projevených příznacích. Potenciálně infekční přenašeč může být každá osoba.

Léčba genitální bradavice

Kondylomata léčí dermatovenerolog na příslušném oddělení.

  • Na odstranění bradavic se využívá principů kryalizace (zmražení) a následné použití cytostatika podofylinu (Podofylin se při překročení doporučené koncentrace stává velmi toxickou látkou.) Maximálně obezřetně se s ním musí zacházet v místě poraněné pokožky apod., protože by mohlo dojít k vstřebání jedů.
  • Výrůstky se také spalují elektrokauterem, což je operační přístroj umožňující ničit tkáně teplem vznikajícím působením vysokofrekvenčního proudu.
  • Další varianta je chirurgické odstranění při plné narkóze.
  • Když jsou kondylomata malá, využívá se rychlé odseknutí chirurgickou lžičkou.

Kondylomata se mohou kdykoli objevit znovu. Jako doplněk k celkové léčbě lze užívat přípravky z hlívy ústřičné.

Prevencí onemocnění je běžná osobní hygiena po styku, chráněný sex a pokud možno udržení dobrého imunitního stavu organismu.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.