Kandidóza

kandidoza1

Kandidózu vyvolávají parazitické kvasinky

Kandidóza je nadměrné rozmnožení tzv. kandid, jež jsou označovány jako nepravé houby připodobňované kvasinkám (candida allbicans) ve střevech, krvi a orgánech. Tyto jednobuněčné, primárně neškodící, ale v případě přemnožení parazitické kvasinky, žijí za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi, zcela běžně se vyskytují v zažívacím ústrojí – ve střevech, močových a pohlavních orgánech, ústech a hrdle. V případě, že dojde z nějakého důvodu k oslabení imunity organismu, kvasinky se nadměrně rozmnoží a vyvolají infekci zvanou kandidóza. Častým místem osídlení bývá pochva a rovněž - převážně ve spojení s cukrovkou - vývod penisu. Někdy také kvasinky napadají kůži v oblastech kožních záhybů, kde se kůže snadno zapařuje. Infekce odkazuje na to, že existuje nějaká jiná, podstatnější porucha organizmu, která zbavuje organismus imunity a umožnila kandidě rozmnožení. Kandidy se šíří přímým prorůstáním sliznicemi, pronikají do tkání, kde vyvolávají zánětlivou reakci s tkáňovou destrukcí.

Přestože je kandida endogenní onemocnění (vnitřní, vznikající vevnitř), přenos pohlavním stykem u pacientek s vaginální kandidózou je významný.

Kandidóza je v první řadě spojena s celkovým poklesem imunity organismu, ať primárním nebo sekundárním. Významný je výskyt u pacientů s AIDS.

Kvasinky příznaky nemoci

Inkubační doba nelze přesně určit, předpokládáme, že se pohybuje mezi 2 – 5 dny. Kandidóza trápí většinou ženy. Příznakem vaginální kandidózy (též kvasinkové infekce) je charakteristický hustý, bílý, tvarohově kašovitý výtok se svěděním. Může dojít k poruchám menstruace, opakujícím se zánětům dělohy, vaginálním zánětům, zánětům močového měchýře a vaječníků, poklesu tvorby pohlavních hormonů nebo ke snížení sexuální touhy. U mužů se na genitálu objevuje charakteristický bělavý povlak na povrchu živě červených sliznic, v případě jeho odstraňování vzniká bolestivá eroze. Mužský genitál je postižen na žaludu a na vnitřním listu předkožky žluto-bíle povleklými erozemi provázenými palčivým svěděním a bolestí. Nemoc bývá rekurentní (návratová), objevuje se po stresu, únavě, konzumaci většího množství alkoholu nebo po antibiotické terapii (především dlouhodobé).

Kandidě se nedaří ve vyváženém acidobazickém prostředí organismu. V kterémkoli jiném prostředí kandida lidskému tělu škodí. V kyselém prostředí je houba rychlá a snadno se šíří. V zásaditém je naopak líná, ulpívá v záhybech a v místech takto postižených vytváří podmínky pro vznik cyst nebo nádorů. V tomto prostředí kandidu doprovází hlen.
Kandidóza zasahuje rovněž ústa, kde potahuje jazyk charakteristickým bílým povlakem, tvoří afty a často znemožňuje příjem potravy a polykání. Zvýšený výskyt zaznamenáváme u pacientů s AIDS, cukrovkou a jinými nemocemi, při kterých tělo trpí sníženou imunitou. Napadeny kromě jazyka bývají koutky, které bolestivě praskají.

Kožní forma nemoci se projevuje jako závažnější typ opruzení. Vzniká na místech vlhké zapářky, tzn. většinou na tříslech a okolo rekta. Může se rozšířit i pod prsy nebo v podpaží. Kandidóze na kůži se daří především v podmínkách nedostatečné hygieny (v případě napadení konečníku nebo genitálu je zvýšená hygiena stěžejní po orálně genitálním i análním styku). Na kůži, která je podrážděná a začervenalá se objevují puchýřky, které postupně prasknou, způsobí mokvající erozi s odlupujícími se proužky kůže. Kožní postižení je typické svou palčivostí a pálením.

Kvasinky léčba

Léčba nemoci musí být přizpůsobena faktu, že choroba se netýká pouze příslušného postiženého místa, ale že je to naopak onemocnění celého organismu. Nestačí proto vyléčit jeden samotný příznak. Terapie musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá (několik měsíců).

Na rozdíl od bakteriálních infekcí nejsou kandidy citlivé k antibiotikům. K léčbě se používají antimykotika.

  • Lék Nystatin
  • Lék Amphotericin B
  • Lék Flukonazol
  • Korolen - regenerační bylinný přípravek s protikvasinkovým účinkem
  • Vironal - regenerační bylinný přípravek k posílení celkové imunity, působící proti plísním ve střevech, lze užívat současně s antibiotiky, posiluje jejich účinnost, snižuje jejich negativní účinky
  • Albisan - přírodní prostředek k lokální léčbě vaginálních mykóz

Co se týká dietních omezení, pacient by měl mít přehled o tom, které potraviny v těle vytváří kyseliny (bílé pečivo, uzeniny atd.) a současně ty, které způsobují prostředí příliš zásadité (brambory, mléčné výrobky apod.). Vysloveně živnou půdou pro kandidy je zvýšený příjem cukru a sladkostí. Z přírodních podpůrných prostředků účinně na kandidózu zabírá česnek nebo česnekové tablety, cibule, křen, kyselé zelí, extrakt z grepových jader. V poslední době se jako vysoce účinná prokazuje šťáva z celého listu aloe vera. Podstatné je udržování pitného režimu. Z oblíbených nápojů bychom měly na minimum omezit pití kávy a čaje.

 

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Silvia
22. 9. 2021

Many thanks for that marvelous publishing! I quite appreciated examining it, you is usually a fantastic writer.I'll be sure you bookmark your site and will at some point return sooner or later. I choose to inspire that you simply carry on your wonderful posts, Have got a good weekend!

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.