Kandidóza a 10 příznaků: Kvasinková infekce se projevuje jako aft v ústech nebo bolest kloubů

kandidóza_10 příznaků

Trápí vás svědění pochvy, bělavý výtok nebo pálení? Pak byste měly, milé ženy, zbystřit, jelikož vás mohla postihnout kvasinková infekce neboli kandidóza. Kvasinky ovšem nežijí pouze ve vagíně, ale nacházejí se všude po těle, kde je jim teplo a mají výživu.

Kandidóza tak může postihnout i muže, ovšem mnohem častěji se s tímto zdravotním problémem potýkají ženy, a to především v oblasti pohlavních orgánů. Máme pro vás přehledný článek, který vám popisuje 10 příznaků tohoto nepříjemného onemocnění.

Kandidóza - Kvasinky se běžně v našem těle vyskytují

Kandidóza neboli kvasinková infekce je onemocnění, které se může vyskytnout kdekoliv na těle. Způsobují ji kvasinky, které se ovšem běžně vyskytují v našem těle. Jedná se o jednobuněčné houby, které nejsou našemu tělu nikterak nebezpečné. Problém je jen tehdy, pokud dojde k jejich přemnožení.

Přemnožení se projevuje mnoha způsoby. Mezi nejčastější patří třeba:

  • bílé výtoky z ženské vagíny
  • svědění pohlavních orgánů
  • aft v dutině ústní
  • svědění konečníku

Málokdo ale ví, že se nejedná o izolované onemocnění, ale o narušení metabolického stavu.

Kvasinková infekce trápí hlavně ženy

Kvasinková infekce může postihnout úplně každého, jelikož kvasinky máme přirozeně všichni v těle, a to třeba ve střevech, plicích, na kůži i v ústech. Je jim dobře především tam, kde je teplo a mají dobrou výživu.

Přesto ale kvasinková infekce postihuje především ženy. Mnohé z nich se dokonce dlouhodobě léčí, a to pomocí vaginálních čípků nebo mastí. Je ale potřeba obnovit rovnováhu celého organismu.

Kvasinková infekce - 10 příznaků

Zde je 10 nejčastějších příznaků, podle kterých poznáte, zda kandidóza postihla právě vás. Pokud máte podezření, vždy navštivte svého lékaře a nikdy nelečte nemoc sami.

Hustý bílý výtok z pochvy

Mezi nejčastější příznaky patří hustý bílý a někdy také zapáchající výtok z pochvy. Často se tak stává hlavně tehdy, kdy žena prodělala onemocnění, které se léčilo antibiotiky. Ruku v ruce jde s výtokem také pálení nebo svědění pohlavních orgánů.

Aft v ústech

I ústa mohou být napadena a být projevem přemnožení kvasinek. Pokud se vám v ústech objeví afty a jste si vědomi toho, že jste snědli neomytou zeleninu či ovoce, pak může být na vině infekce.

Svědění konečníku

Pokud vás poslední dobou svědí konečník, může se jednat o přemnožení kvasinek, ale také o jiné onemocnění. Příkladem jsou hemeroidy, infekce, roupy nebo alergie na nějakou složku potravy. Neváhejte a navštivte lékaře, aby vás prohlédnul a správně diagnostikoval.

Bolest kloubů

Pobolívání kloubů, a to jak v horních končetinách, tak v dolních, je také častým příznakem kvasinkové infekce. Bolest může být nenápadná, ale také velmi silná a nepříjemná.

Zácpa

Kandidóza se také může projevovat zcela nenápadně, a to zácpou. Tou může trpět kdokoliv kdykoliv a zpočátku vás třeba ani nenapadne, že se může jednat o příznak takového onemocnění. Pokud vás zácpa trápí více jak 2 dny, navštivte lékaře. Může se jednat o kvasinkovou infekci, ale také o něco zcela jiného.

Průjem

Další střevní potíže, které se mohou u infekce objevit, je průjem. Stolice může být řidší než obvykle, ale také můžete vyprazdňovat jen vodu. To se jedná už o akutní průjem, který je potřeba ihned řešit, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

Bolest v krku

Kdo by to čekal, že bolest v krku může být příznakem něčeho jiného, než je prostě angína a nachlazení. Ale i bolest v krku může značit kvasinkovou infekci. K přemnožení kvasinek totiž může dojít nejen v ústech v podobě aftu, ale také může vypadat jako klasická angína.

Chuť na sladké a pečivo

Máte chuť na sladké více, než jste zvyklí? Anebo toužíte po pečivu více, než je zdrávo? I takové chutě jsou mnohdy příznakem. Proto patří k léčbě také úprava jídelníčku, jelikož příčinou přemnožení je často přijetí velkého množství cukru, což je ideální potrava pro kandidu.

Únava

Příznakem je taktéž únava, kterou mnozí lidé připisují třeba jen těžkému dni v práci nebo podzimní či jarní depresi. Věřte ale, že i obyčejná únava a chuť se pořádně prospat kdykoliv a kdekoliv může značit problém s kvasinkami.

Ekzém a svědění kůže

Ekzém a svědění kůže je příznak infekce, který je těžký odhalit hlavně u lidí trpící ekzémy a u těch, kteří mají citlivější pokožku. Můžete si totiž myslet, že ekzém i svědění kůže je prostě a jednoduše starý známý problém, a nikoliv příznak něčeho jiného.

Přečtěte si také, jak držet protikvasinkovou dietu

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.