Jaká jsou nejčastější rizika orálního sexu? Kapavka, chlamydie i rakovina

rizika orálního sexu

Málokdo ví, že orální sex není tak bezpečný, jak se o něm často traduje. Mezi rizika orálního sexu patří možná k vašemu překvapení nejen kapavka a chlamydie, ale i nádorové onemocnění. A najednou není orální sex tak bezpečný, jak jste si mysleli. Představíme proto nejběžnější a nejzávažnější rizika, o kterých byste měli při praktikování orálního sexu vědět.

Orální sex je bezpečný jen na oko

Už na základní nebo střední škole můžete slyšet z úst vyučujících, že orální sex je bezpečný způsob, jak neotěhotnět. Málo kdo vám ale řekne, že orální sex není zas až tak bezpečný. Někteří lidé si mylně myslí, že je ochrání i před pohlavními nemocemi jako je HIV nebo kapavka. To je ale jeden velký mýtus! Pravděpodobnost nakažení je poměrně vysoká.

Rizika orálního sexu: rakovina i HIV

Rozhodně nechceme nikoho vystrašit. Je však nutné si uvědomit, že praktikování orálního sexu skýtá i určitá rizika. Jen tak budete vědět, co na vás číhá a jak se eventuálně chránit, abyste se vyhnuli možným případným nemocem. Postupně vám ukážeme, jaká onemocnění a nepříjemnosti se mohou objevit a jak je lze léčit.

Kapavka

Kapavka je velmi rozšířená pohlavně přenosná nemoc způsobená bakterií. Jedná se o hnisavý zánět, který postihuje pohlavní i vylučovací orgány. I když se nejčastěji přenáší pohlavním stykem, riziko hrozí také u sexu orálního. Stačí, abyste měli malou prasklinku na rtech nebo v ústech a problém je tu.

Příznaky u žen

 • Otok úst a obličeje
 • Silný poševní výtok
 • Časté nutkání k močení
 • Krvácení po sexu
 • Zánět močové trubice

Příznaky u mužů

 • Zvýšená teplota
 • Bolesti kloubů
 • Pálení při močení
 • Krev v moči
 • Běložlutavý výtok z penisu

Léčba

Kapavka se léči antibiotiky. Když se pacient začne včas léčit, je vysoce pravděpodobné, že bude zcela vyléčen. I když trvá léčba asi týden, kontrola se provádí po dokončení asi ještě třikrát.

Chlamydie

Mezi další rizika orálního sexu patří chlamydie, tedy malé bakterie, které žijí uvnitř buněk. U mužů je napadená močová trubice. Muži mohou cítit pálení či svědění, varlata jsou nateklá a bolestivá.

Ženy mívají napadnutý děložní čípek. Především u žen probíhá onemocnění nenápadně. Nejprve se může jednat o bolestivý vřed na genitáliích, následuje zduření mízních uzlin v třísle i horečky. Nakonec dojde k rozsáhlému zánětu pohlavních orgánů.

Léčba

Chlamydie se léčí antibiotiky. U drtivé většiny je nemoc kompletně vyléčena. U žen hrozí neplodnost nebo mimoděložní těhotenství. Při nedostatečné léčbě se infekce neustále vrací. Prevencí je u orálního sexu důraz na intimní hygienu.

Lidský papilomavirus - HPV

Papilomavirus neboli HPV se dokáže přenášet i při polibku. Šíří se ale také přenosem z rukou. Během svého života ho získá až 80% z nás. Většinou samovolně odezní, ale u zhruba 20% lidí se objevují zdravotní problémy.

Vir napadá buňky lidské pokožky a sliznic. Nákazu v sobě může nosit panna i panic. Odborníci varují, že HPV infekce je také spojená s rakovinou, jelikož virus výskyt rakoviny krčních mandlí nebo kořene jazyka dost zvyšuje.

A co vše může ještě virus HPV způsobit?

 • genitální bradavice
 • rakovinu děložního čípku
 • infekce v anální oblasti
 • papilomové výrůstky v hrtanu a na hlasivkách

Léčba

Při slabém onemocnění může postačit podpořit imunitu vitamíny. Pokud se však jedná o závažné onemocnění, jako je rakovina, je potřeba dlouhodobá a důsledná zdravotní péče, jako je chirurgický zákrok.

Vir HIV

Vir HIV patří asi mezi největší rizika orálního sexu. Strašákem je především u sexu análního a pohlavního, a to bez patřičné ochrany. Vir se přenáší poševním sekretem, spermatem, ale i krví. Stačí tedy malé poranění v oblasti úst či genitálií a váš partner může být ihned ohrožen.

Příznaky:

Virus má několik fází. Při první se mohou objevovat horečky, zvětšené uzliny, záněty hltanu nebo noční pocení. Ve druhé fázi opakované průjmy, horečky, vyrážky i úbytek hmotnosti. Třetí fáze pak znamená propuknutí nemoci AIDS.

Léčba:

AIDS patří mezi nemoci, které ještě neumíme vyléčit. K dostání jsou jen léky, které nemoc oddálí nebo utlumí. Nejmodernější metody však dokáží značně prodloužit život nemocného.

Stoprocentní ochranou by byla pouze sexuální abstinence. Proto se doporučuje nestřídat často sexuální partnery, používat kondom a dávat si pozor při orálním sexu na ranky a trhliny.

Vždy je nutné navštívit lékaře

Rizika orálního sexu by se neměla podceňovat. Pokud máte pocit, že se vás nějaké příznaky onemocnění mohou týkat, zajděte za svým doktorem, který vám udělá vyšetření.

Není nutné se stydět a testování oddalovat. Jen u doktora tak totiž můžete zjistit, zda a čím jste nakaženi. Doktor pak okamžitě stanoví léčbu. Čím dříve doktora navštívíte, tím lépe pro vás a vašeho sexuálního partnera.

 

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.