Jak poznat ovulaci a určit neplodné a plodné dny? Výsledek je sázkou na jistotu, ale chce to cvik

Plodné a neplodné dny

Jakmile ženy začnou sexuálně žít, gynekologové jim většinou automaticky naordinují antikoncepční pilulky. Většina mladých žen tak ani nezjistí, že existuje více způsobů, jak se nechtěnému početí bránit. Metody, které určují neplodné a plodné dny, jsou přitom při správném postupu srovnatelně spolehlivé s hormonální antikoncepcí, navíc jsou přirozené a bez vedlejších účinků. Chce to ale trpělivost a pečlivost.

Přirozená metoda zjišťuje plodné dny

Jak metody pro zjištění plodných dnů fungují a lze na ně spoléhat? Existuje sice více metod, jejich princip je ale společný – žena není plodná neustále a k otěhotnění může dojít jen v určitou fázi cyklu. Metody se snaží na základě pozorování projevů ženského těla zjistit, kdy zrovna probíhá ovulace a kdy tedy může či nemůže dojít k otěhotnění. Mezi základní pozorované znaky patří bazální tělesná teplota a poševní hlen nebo také děložní čípek.

Výhody a nevýhody přirozené metody

Metody, které určují plodné dny, mají mnoho nesporných výhod. Pro ženské tělo jsou nejen neškodné, ale dokonce přínosné. Ženy do svého těla nepřijímají hormony, které kromě zabránění těhotenství mají i jiné nežádoucí účinky, a zároveň se učí pozorovat projevy vlastního těla. Pečlivým zaznamenáváním všech pozorovaných znaků se také dají odhalit případné zdravotní problémy. Nevýhodou je nutnost sexuální abstinence v plodném období.

Jak poznat ovulaci?

Jak přesně ženský cyklus probíhá? Menstruační cyklus začíná první den krvácení a končí nástupem další menstruace. K ovulaci dochází, když se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a následně putuje vejcovodem směrem k děloze. Během každého cyklu může k ovulaci dojít pouze jednou, zpravidla k ní dochází asi v polovině cyklu. Přesný den ale rozhodně nemůžeme určit bez pečlivého pozorování, málokterá žena má vždy všechny cykly dlouhé oněch standardizovaných 28 dní, jak se obecně tvrdí.

Neplodných dní bývá až osm v cyklu.  

Plodné dny výpočet

Jak poznat ovulaci a určit přesně neplodné a plodné dny? Sledujte vaše tělo. K přesnému určení plodného období se využívá pozorování třech hlavních znaků: bazální tělesné teploty, hlenu děložního hrdla neboli cervikálního hlenu a děložního čípku. Metoda pracující s těmito znaky se nazývá symptotermální, protože kombinuje měření teploty s pozorováním projevů těla.

Bazální tělesná teplota

Bazální tělesná teplota je klidová teplota naměřená ráno hned po probuzení v tělesné dutině. Měřit ji tedy můžete buď v ústech pod jazykem nebo v pochvě. Změny teploty nám prozradí, zda už ovulace proběhla. Před ovulací je bazální tělesná teplota nižší, po ovulaci kvůli stoupání hormonu progesteronu dochází k jejímu vzestupu. Tato druhá fáze trvá 12-16 dnů. Rozdíly teplot jsou jen v desetinách stupně, proto je nutné vyšší teploty naměřit alespoň tři dny po sobě, abychom měly jistotu, že nešlo o náhodný výkyv. Teprve potom je jisté, že plodné dny skončily a neplodné období začíná.

Děložní hlen

V neplodném období brání tzv. hlenová zátka spermiím, aby se dostaly do děložního hrdla. S nastupující ovulací se ale hlen uvolňuje a spermie mohou do hrdla docestovat, v hlenu pak mohou přežít až do uvolnění vajíčka. Pozorováním hlenu a jeho kvality proto také můžeme poznat příchod ovulace. Je-li hlen kvalitní, tedy tekutý a tažný, doprovázený pocitem vlhka, znamená to, že ovulace v blízké době proběhne nebo již proběhla. Naopak, je-li hlen hustší, bělejší a sušší nebo žádný, k ovulaci nedochází. Náhlé zhoršení kvality hlenu můžeme považovat za začátek neplodného období. Pro jistotu ale opět tři dny čekáme, abychom si byly jisté, že se hlen znovu neobjeví.

Děložní čípek

Děložní čípek si žena může sama nahmatat v podřepu. Po menstruaci je čípek tuhý, zavřený a nízko položený, jakmile přijdou plodné dny, čípek změkne a posunuje se nahoru, takže je hůře dosažitelný. Když čípek opět klesá, je to signálem, že plodné dny skončily.

Neplodné dny před ovulací

Pomocí pozorování symptomů ale můžeme zjistit pouze to, že už ovulace probíhá či právě proběhla. Jak určíme neplodné období před ovulací? Tady už nám pozorování symptomů nepostačí. Pravidlo založené na statistice říká, že pokud odečteme 8 dní ode dne nejdřívějšího vzestupu teploty v předchozích dvanácti cyklech, získáme počet neplodných dnů na začátku cyklu. Tedy pokud k nejdřívějšímu vzestupu teploty došlo například 16. den cyklu (v některém z dvanácti již pozorovaných cyklů), na začátku cyklu vždy můžeme počítat s osmi neplodnými dny. Jakmile potvrdíme průběh ovulace, přichází pak druhé neplodné období. Podobných pomocných pravidel je ale více.

Spolehlivost je vysoká, musíte být ale pečlivá

Aby byla metoda spolehlivá, je nutné být opravdu důsledná a trpělivá. Abyste si byla stoprocentně jistá, je určitě dobré si o přirozených metodách přečíst nějakou odbornou knihu, v lepším případě si zajít na profesionální kurz, kde vám vše podrobně vysvětlí a naučí symptomy vyhodnocovat na příkladu záznamových tabulek jiných žen. Na trhu jsou také k dostání speciální přístroje, které měří bazální teplotu a samy vyhodnocují neplodné a plodné dny. Tyto přístroje pracují také s databází záznamů svých uživatelek a výsledné hodnoty částečně opírají o statistická data.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.