HPV - Lidský papilomavirus

HPV

Lidské papilomaviry provázejí lidskou genetiku po tisíce let. Jsou odolné a stabilní a rozlišujeme více než sto různých typů. A právě mezi viry rodiny Papillomavirus patří také známý virus HPV.

HPV (z anglického human papilloma virus) je virus, který napadá buňky v lidském těle, hlavně v oblasti pokožky a sliznic. Nebezpečný je proto, že může způsobovat změny ženských i mužských genitálií a může být spouštěčem řady pohlavně přenosných nemocí. V současnosti je jedná o jednu z nejrozšířenějších pohlavně přenosných nemocí, se kterou se za život setkají až ¾ pohlavně aktivních jedinců.

Jak se lidský papilomavirus HPV přenáší?

K přenosu viru dochází při pohlavním styku nebo pettingu, a to přenosem viru z rukou či úst na pohlavní orgány. Při nákaze tedy nemusí dojít k samotnému pohlavnímu styku, proto platí, že ani kondom nás při sexu nemusí ochránit. K nejčastěji nakaženým patří mladí lidé ve věku od 18 do 25 let. Onemocnění ale nemá věkovou hranici, a tak se může nakazit prakticky kdokoliv.

Příznaky HPV nejsou nijak markantní, a tak se infekce šíří rychle a mnohdy i bez povšimnutí nakažených. Zatímco u mužů infekce způsobuje jen drobné bradavičnaté útvary na pohlavním ústrojí, u žen může mít dalekosáhlejší důsledky. Zdravé ženy se silným imunitním systémem se s nemocí obvykle vypořádají během několika měsíců, horší je to u žen, které dříve prodělaly rakovinu nebo jinou nemoc oslabující imunitní systém. V jejich těle může virus HPV přetrvávat delší dobu a zvyšovat tak riziko onemocnění rakovinou děložního čípku včetně přednádorového bujení.

Infekce HPV má nízká i vysoká rizika

Je možné nakazit se hned několika druhy HPV. Viry s nízkým rizikem (HPV 6 a HPV 11) vyvolávají pouze lehčí onemocnění nebo mírná přednádorová bujení. Způsobovat mohou genitální bradavice, cervikální intraepiteliální neoplazii, papilomatózu hrtanu nebo některé lehčí záněty pohlavního ústrojí. Oproti tomu lidský papilomavirus s vysokým rizikem (HPV 16 a HPV 18) může způsobovat následující karcinomy:

  • Karcinom děložního hrdla (rakovina děložního čípku)

(= Rakovinové onemocnění je způsobeno virem HPV typu 16 a 18. Mezi jeho projevy patří krvácení po styku, krvavé výtoky a bolest při sexu. Léčí se operací a chemoterapií. Prakticky jedinou spolehlivou prevencí jsou pravidelné gynekologické prohlídky).

  • Karcinom penisu

(= Jedná se o méně časté rakovinné onemocnění, které postihuje hlavně homosexuální muže, kteří praktikují anální sex).

  • Karcinom vulvy a vaginy

(= Jedné se o méně časté rakovinné onemocnění, které je hůře diagnostikovatelné. Nelze ho totiž zjistit screeningem při gynekologickém vyšetření.)

(= Vzniku tohoto karcinomu přispívá nejen virus HPV ale také kouření cigaret, dýmek a žvýkání tabáků. Proto je kombinace nezdrženlivého sexuálního života a kouření cigaret vysoce riziková, a to hlavně pro mladé lidi).

Jaká je prevence proti HPV?

Prakticky jedinou přirozenou prevencí proti HPV je sexuální zdrženlivost, respektive sexuální věrnost. Čím více sexuálních partnerů za svůj život vystřídáme, tím většímu riziku nákazy se vystavujeme. Proto bychom měli zaměřit pozornost nejen na výběr sexuálních partnerů, ale také na samotnou ochranu.

Očkování proti HPV: Účinná pomoc, nebo drahá legrace?

Další možností, jak lidský papilomavirus přejít, je očkování proti HPV. To mohou podstoupit mladé dívky, které ještě nezačaly se sexuálním životem, ani dalšími praktikami jako je například petting. V České republice je dostupné hned trojí očkování. Někteří odborníci ale naopak varují před jeho účinností a zamýšlejí se nad jeho potřebností.

U dospívajících dívek je vhodné věnovat energii sexuální osvětě, tedy rizikům spojeným se sexuálním životem. Ženy by také měly myslet na pravidelné prohlídky u gynekologa, které jako jediné dokáží včas odhalit a případně zabránit rakovinovému onemocnění. Zdaleka nejhorší kombinací u mladých dívek se zdá být promiskuitní sexuální život spojený s kouřením cigaret. Jedná se o kombinaci, která výrazně zvyšuje riziko karcinomu.

Na viru HPV je nejrizikovější fakt, že se nemusí přenášet jen samotným pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít také během orálního nebo análního sexu, případně při dalších praktikách. Proto patří mezi největší omyly a mýty názor, že nás před papilomavirem ochrání kondom.

Diagnostika a léčba HPV u mužů i žen

Mezi nejčastější projevy papilomaviru u mužů patří bradavice. Ty si mohou muži obvykle diagnostikovat sami, neboť jsou viditelné na první pohled. Lékař by pak v ordinaci měl provést biopsii (odběr vzorku tkáně) a určit další postup. Tím může být vyříznutí bradavice za lokální anestezie, případně odstranění bradavic pomocí tekutého dusíku.

U žen je to s diagnostikou horší, neboť lidský papilomavirus není patrný na první pohled. Proto je důležité nepodceňovat pravidelné gynekologické prohlídky. Jen při těch může lékař provést stěr z děložního čípku. Vzorek se následně odesílá do laboratoře a teprve při samotném nálezu lékař o výsledku informuje pacientku.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.