Herpes simplex

Fotolia_43473550_XS

Pohlavní nemoc patřící mezi nejrozšířenější infekce

Herpes simplex virus (HSV) spadající do skupiny lidských herpetických virů (čeleď herpesviridae) vyvolává nakažlivé puchýřnaté

onemocnění, které patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Herpes simplex má dva významné sérotypy HSV-1 a HSV-2 .

HSV-2 zapříčiňuje opar genitální (herpes genitalis), který se řadí mezi přenosné infekční pohlavní nemoci. V některých případech však může původce oparu na rtu způsobit genitální opar a naopak.

Onemocnění se přenáší kontaktem. Nákazu infikovaný člověk na zdravého přenese líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním prádla nebo ručníků, žínek, příborů, sklenic, balzámu na rty apod. Z epidemiologického hlediska je důležité, že se infekce herpes simplex může přenést i v asymptomatickém období díky bezpříznakovému vylučování viru. Tento přenos je odpovědný až za 70% nákaz. Ženy s recidivujícím herpes genitalis mají až 3x vyšší riziko nakažení virem HIV.

Herpes simplex příznaky nemoci

Herpetické nákazy mohou probíhat ve dvou fázích. Při průniku viru do organismu se může rozvinout tzv. primoinfekce nesoucí klinické příznaky chřipkových onemocnění s malými puchýřky. Současně se tato první fáze nemusí vůbec dostavit.

Po vyléčení primoinfekce příznaky mizí, ale virus v těle zůstává. Virus se usídluje v tzv. gangliích periferních nervů, což jsou nervové uzlinky obsahující nervové buňky. Je v klidovém latentním stádiu a nezaznamenává žádné projevy. V momentě, kdy dojde k oslabení organismu nějakou zátěží v podobě nemoci, výrazného stresu apod., se virus probudí a projeví se ve formě charakteristického puchýřku.

Objevuje se nejčastěji na rtu (herpes lapalis), na nosu (herpes nasalis), velmi zřídka na bradě nebo prstech. Ještě před výsevem infikovaná osoba pociťuje pocit svědění a cukání, aniž by byl opar prozatím vidět. Za několik hodin až za den se na rtu objeví malý plný puchýř. Po určité době se tekutina, která jej naplňuje, mírně zakalí, zvětšující se puchýřek praskne a pomalu začíná vysychat. Vytvoří se na něm strup, který nakonec odpadne. Celý proces trvá 7-10 dní.

V případě HSV-2, což je genitální opar (herpes genitalis), se průběh infekce vyvíjí totožně. Genitální opar může doprovázet nepříjemná pálivá bolest při močení. U mužů se opar se serózní tekutinou vyráží na žaludu, ženy postihuje na zevní části pohlavního ústrojí, při vchodu do pochvy, ve vagíně a na děložním čípku. Při výsevu zpravidla dochází k bolestivému zduření tříselných lymfatických uzlin, což někdy provázejí i celkové příznaky – únava, malátnost a nechutenství. Herpes genitalis má často recidivující charakter. Více než 1/3 pacientek uvádí 6 recidiv v prvním roce od výsevu.

U homosexuálně orientovaných jedinců praktikujícím anální sex se opar objevuje v oblasti rekta.

Nejvíce infekční je virus v období mezi svým objevením se a vznikem krusty. V momentě vysušení už neexistuje závažné riziko pohlavní nemoci. Rizikovým faktorem větší tolerance k nákaze je jakékoli (i momentální) oslabení jedince. Může jít o závažnou fyzickou nebo psychickou zátěž, vysoké nebo nízké teploty, jiné onemocnění, menstruace apod.

Když dojde k nákaze dítěte před nebo během porodu, mohou se rozvinout různé formy infekce, přes meningoencefalitidu (zánět poškození mozkových blan) až k velmi nebezpečné, život ohrožující novorozenecké sepsi. Je to závažný stav daný celotělovou odpovědí organizmu na přítomnost virů v krvi. Proto se u matky s genitálním oparem porod provádí císařským řezem. Herpes viry jsou nebezpečné i pro plod v časných fázích gravidity. Může dojít k potratům a různým vrozeným vadám.

Léčba oparu

Příznaky nekomplikovaného oparu odezní do deseti dnů. Pro urychlení léčby oparu využíváme antivirové přípravky. Pokud hodláme využít volně prodejné masti na opar, musíme je bezpodmínečně aplikovat ve fázi, kdy opar ještě nepraskl, optimálně před jeho výsevem. Po prasknutí už léčbu neurychlíme.

  • Herpesin
  • Zovirax

Léčbu herpes genitalis obstarává dermatovenerolog a to především z toho důvodu, aby potvrdil nebo vyvrátil, že jde o herpes genitalis nebo jinou pohlavně přenosnou chorobu. Prevencí proti infekci je v případě genitálních oparů a snížení rizikového sexuálního chování a bariérová ochrana, tzn. kondom, ovšem jen za předpokladu, že se příznaky herpes nachází v oblasti, kterou kondom pokrývá.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Kryštof II.
16. 5. 2013

Bohužel jsem jej jednou obdržel...

JP
10. 1. 2015

Dostal jsem to, kdyz mi bylo 18 nebo tak na jedne akci jednou maminou... tezko rict, jestli o tom vedela, ale vzpominam si, ze me zalud tesne po styky okamzite brutalne palil!!! Ale jak jsem byl opily a neznaly, oplachl jsem si ho a myslel, ze je po vsem... Prvni roky se to obevovalo pravidelne, ale dnes v tricitce se to objevuje cca 1x rocne a mene... Chlamidie se da vylecit, ale tahle cubka zustava jako spici agent cekajici na vase selhani, at uz fyzicke nebo dusevni. Proste drzte se vklidu, jezte zdrave a takove ty jine blbosti a bude to casem lepsi. Doporucovat kondom je OK, ale ze zkusenosti po 3 pivu asi zbytecne.. Kazdemu svrbi pohlavni organy bez rozdilu, tak bych jen doporucil otazku: Jsi zdravy(a)? A clovek, pokud opravdu nechce ublizit, rad si kondom nasadi a nebo s nim souhlasi v pripade zeny. Nicmene je nutne chapat, ze pokud neni clovek v infekcim, ci probihajicim stadiu, tedy zdravy, tak je jako jakykoliv jiny zdravy clovek a tudiz tez nema nutnost nic priznavat. Prevence na prvnim miste samozrejme, ale nejdriv at se zlepsi sexualni vychova na ZS a posleze moralka lidstva. Rikajic toto, poznal jsem lidskou podstatu a na konci jde jen o jedno, tak pojd babe!!! Nuze hodne zdaru, pokud pozno hodne stalych partneru a pro ty ostatni stastny a zdravy lov ! ! !

vkmaxntyol
28. 3. 2021
utjkwzzwkh

Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Rena
8. 9. 2022

bunadisisj nsjjsjsisjsmizjzjjzjzz zumzsert

Merrill
17. 9. 2022

bunadisisj nsjjsjsisjsmizjzjjzjzz zumzsert

Laverne
30. 10. 2022

Rather! This has been a very superb put up. Thanks for providing this details.

Dacia
19. 1. 2023

To the pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz Owner, identical here: <a href="http://695example695.com" rel="nofollow">Link Text</a>

Charis
19. 1. 2023

Hi pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz Administrator, very same below: <a href="http://695example695.com" rel="nofollow">Link Text</a>

Evelyne
28. 1. 2023

Hello pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz owner, Thanks for the well-written and informative post!

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.