Granuloma inguinale

Pohlavní nemoc nazývaná také "pátá pohlavní choroba"
Jinak také inguinální granulom nebo pátá pohlavní choroba je chronické, mírně nakažlivé sexuálně přenosné onemocnění subtropických a tropických krajů (Afrika, jihovýchodní Asie, Indie, Karibik, Austrálie), které se v našich zeměpisných podmínkách příliš nevyskytuje, ale v České republice podléhá ohlašovací povinnosti. Do rozvinutých zemí bývá zavlečeno díky migraci. Původcem choroby je bakterie Calymmatobacterium granulomatis. Předpokládá se, že jde o střevní mikroorganismus, který nemoc způsobuje buď prostřednictvím autoinokulace (přenos z jednoho místa organismu na jiné) nebo sexuálního styku (přičemž je pochva kontaminovaná střevními bakteriemi). Napadá kůži a podkoží pohlavních orgánů a nejbližšího okolí. Genitál je postižen v 90% případů, třísla v 10%, řitní krajina v 5 až 10%, vzdálenější oblasti v 1 až 5% případů. U mužů postihují nejčastěji předkožku, u žen stydké pysky. Ze vzdálenějších míst jsou to hlava, ústa, rty, hrdlo, obličej, ale i játra, hrudník, kosti.
Onemocnění usnadňuje přenos viru HIV.
Granuloma inguinale příznaky nemoci
Inkubační doba onemocnění je 7 – 50 dní. Nemoc se projeví na zevních genitáliích jako nebolestivá papula. Léze se pomalu zvětšuje, eroduje a mění se ve vřed (často se objevuje větší množství vředů), který je charakteristickým symptomem choroby. Nehojí se, roste, spojuje se s ostatními a vyplňuje se granulacemi temně červeného jakoby sametového vzhledu. Je ostře ohraničený a snadno krvácí. Zánět se rozšiřuje do třísel až k análnímu otvoru. Okolní tkáň podléhá silné destrukci a hojí se způsobem vazivových jizev. Zbujelá tkáň má sklon k rozpadům a může vést ke znetvoření, případně k úplnému rozrušení genitálu nebo uzávěrům močové trubice.Lymfatické uzliny sice postiženy nejsou, ale mohou zduřet při sekundární infekci. Důsledkem komplikací u tohoto onemocnění pacient trpí análním a vaginálním zúžením (stenóza) nebo zúžením močové trubice.
Léčba granulomu
Léčba se provádí aplikací antibiotik nebo sulfonamidů, někdy si však pokročilé stádium nemoci vyžádá chirurgický zákrok.
- Lék Doxycyklin
- Lék Tetracyklin
- Lék Azytromicin
- Lék Erytromicin
- Lék Cotrimoxazol
Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…
Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…
Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…