Frigidita

Frigidita

Ženská frigidita představuje poruchu ženské sexuality, při které se vytrácí sexuální touha a vzrušivost. Samotný název pochází z latinského slova frigidus neboli chladný. Žena postižená touto nemocí přestane jevit zájem o erotické aktivity na dlouhé měsíce nebo i roky.

  • příznaky: nechuť k milování a absence erotických představ nebo snů po dobu minimálně 6 - 8 měsíců
  • původ: často psychologický (problémy s partnerem, stres, příliš prudérní výchova) nebo také fyziologický (hormonální změny, dlouhodobé užívání léků apod.)
  • léčba: psychoterapie, zlepšení komunikace s partnerem

Chladná žena, která se k sexu nutí? Na vině může být frigidita

Mezi nejčastější příznaky frigidity patří snížená touha po sexuálních aktivitách bez zjevné příčiny. Občasné zakolísání sexuální touhy a vzrušivosti se považuje za normální, ale pokud tento stav trvá déle než půl roku, může se jednat o frigiditu. Kromě pohlavního styku se vytratí i erotické myšlenky a sny. Mezi fyzické projevy patří nedostatečné zvlhčení a prokrvení vagíny, které vede k bolestivosti při styku.

Nízké nebo žádné sexuální libido u ženy může být i vrozené

V některých případech se objevuje takzvaná selektivní frigidita, která se projevuje jen u konkrétního partnera. Původcem tohoto typu frigidity může být nespokojenost ve vztahu, nedostatečná komunikace mezi partnery nebo stereotypní chování. Pro ženu je sexuální akt vrcholem citového spojení s mužem, který by jí měl být partnerem i mimo ložnici.

Žena pociťuje frigiditu jako neschopnost reagovat na svého partnera

Úplné utlumení erotických představ a chutí může vážně narušit soužití mezi partnery. Na místě by měla být vzájemná podpora a snaha o nalezení společného řešení. Příčiny mohou být různé a za pomocí otevřené komunikace lze nalézt řešení. Příčinami frigidity u žen mohou být:

  • Psychické a psychologické problémy

Do této kategorie můžeme zahrnout širokou škálu původců této nemoci, jelikož psychika přímo ovlivňuje také touhu po sexuálních aktivitách. Dlouhodobý stres a neustálé pracovní vypětí může způsobit nechuť k erotickým hrátkám. Skrytým původcem mohou být také problémy v partnerském vztahu, žena potlačuje negativní pocity vůči muži, což se projeví sníženou citlivostí jejích intimních partií.

Předchozí výchova ženy, kulturní zázemí a náboženství ženy často také vyvolává frigiditu. Přílišně puritánské odpírání sexuálních aktivit a jejich démonizování vytvoří v psychice ženy citový blok vůči erotice, což následně vede k bolestivosti při styku a ztrátě sexuálního apetitu.

  • Hormonální nerovnováha a poruchy produkce hormonů

Nejvíce sexuální apetit ženy přirozeně ovlivňují hormonální změny v jejím těle. Frigidita se často projeví po těžkém porodu nebo v období kojení, ve kterém ji ovlivňuje hormon prolaktin. Při nadměrné produkci tohoto hormonu může stav sexuální chladnosti přetrvat i po odstavení dítěte od prsu. Přirozené hormonální změny v období menopauzy také způsobují snížení chuti a náruživosti žen po 40. roku věku. Toto období provází i snížení citlivosti a nedostatek zvlhnutí vagíny, což není s frigiditou spojeno.

  • Vážné zdravotní komplikace

Frigidita u ženy se často objevuje jako průvodní projev cukrovky nebo jiné závažné nemoci. Mezi hůře rozpoznatelné patří také výkyvy krevního tlaku nebo porucha štítné žlázy. Tyto fyziologické projevy by měl odhalit při vyšetření lékař a lze je upravit pomocí správné medikace.

  • Užívání některých druhů léků

Léky, které ovlivňují ženskou sexualitu, se často používají na léčbu jiných psychických problémů, například antidepresiva paroxetin, fluoxetin nebo sertralin. Jistý vliv může mít také medikace při schizofrenii nebo epilepsii. Přestože se jedná o velmi citlivé téma, měla by žena informovat svého praktického lékaře případně i psychiatra či psychologa.

  • Dlouhodobé gynekologické problémy

Časté záněty, hormonální porucha cyklu nebo další nemoci provází nepříjemné pocity svědění nebo pálení, které ženě zabraňují ve fyzických aktivitách se svým partnerem. V těchto případech se mohou fyzické problémy promítnout do psychiky ženy, která nabude dojmu, že není schopna svého partnera uspokojit. Podpora ze strany muže a velká míra trpělivosti může předejít pozdějším dlouhodobým problémům v oblasti erotiky.

Na vině nemoci mohou být také partnerské neshody.  

Léčba frigidity vyžaduje návštěvu lékaře i psychologa

Intimní život páru se děje za zavřenými dveřmi ložnice a pro oba je jistě velmi těžké problémy řešit s odborníkem. Diagnostikovaná frigidita u žen však vyžaduje dlouhé měsíce psychoterapie, správné medikace, párové terapie a znovuobjevení sexuální touhy u ženy. K obvyklým metodám se řadí dlouhé hodiny vzájemného povídání, prozkoumávání erotogenních zón a hlavně trpělivost. Společně s tělem pacientka zapojí i mysl v podobě erotické zvukové a obrazové stimulace. Doporučuje se i nácvik masturbace. Pár, který chce společně tuto nemoc překonat, by se měl vrátit k romantice svého mládí a obnovení sexuální touhy se jistě podaří.

Podívejte se na naše další tipy, jak s frigiditou zatočit. 

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.