Filcky jsou na ústupu – vyhněte se jim také

veš munka

Filcky, jinak zvané také muňky, jsou nepříjemná malá „zvířátka". Jaké potíže způsobují, jak se jich zbavit nebo nejlépe se jim úplně vyhnout? A proč se nyní vyskytují méně než dříve?

Filcky – co jsou zač a co způsobují

Filcky jsou druh vši, které se vyskytují v ochlupení na lidském těle. Nejčastěji se nacházejí v intimní genitálií, ale najít je můžeme i v podpaží, na hrudi, ve vousech, obočí a na řasách. Filcky jsou podobné klíšťatům a měří 1-1,5 mm.

Samičky, které žijí asi 3 týdny, za tu dobu nakladou asi 30 vajíček. Z vajíček se za 7 dní vylíhnou larvy, které za další 2 týdny dospějí a jsou schopny se rozmnožovat.
Filcky se živí sáním krve. Při tomto sání vznikají nepříjemné pupínky, kůže je podrážděná a svědí. Dalšími příznaky jsou stroupky, ekzém, ranky hnisají a dlouhodobě neléčené filcky způsobují na kůži modré skvrny.

Jak se filcky šíří?

Protože se nejčastěji vyskytují v pubickém ochlupení, přenášejí se filcky nejčastěji pohlavním stykem. Nakazit se ale můžete také sdíleným ložním prádlem a ručníky. Možná je i nákaza z toaletního prkénka nebo sedačky v hromadné dopravě, nicméně je méně pravděpodobná, protože bez přísunu krve filcky po cca 24 hodinách hynou.

Zajímavostí je, že ve vyspělých zemích se počet případů nakažení filckami v poslední době snížil. Poděkovat za to můžeme rozšiřujícímu se zvyku vyholovat si ochlupení v intimní oblasti nebo také v podpaží.
Nejlepší cestou, jak filcky nechytit, je prevence – v tomto případě dostatečná hygiena a zodpovědné sexuální chování.

Filcky – léčba

Pro efektivní léčbu je nejlepší včasný záchyt nemoci. Vedle výše uvedených příznaků pomáhá, že jsou filcky viditelné pouhým okem – vypadají jako hnědavé tečky přichycené k chlupům. Léčba není složitá – v lékárně lze sehnat i přípravky bez lékařského předpisu. Vždy je nutné pečlivě dodržet návod k použití! Nejspolehlivější je ale léčba pod odborným dohledem lékaře, protože v některých případech jsou filcky proti některým přípravkům resistentní a je nutné využít i léčbu na předpis. Lékaře by vždy měly vyhledat těhotné a kojící ženy a osoby mladší 18 let.

Léčbu je často nutné po cca 10 dnech opakovat, abychom měli jistotu, že jsme skutečně zničili všechny filcky, i ty, které v průběhu první léčby byly například ve stádiu larev či vajíček. Léčbu se také doporučuje aplikovat na veškeré ochlupení na těle s výjimkou vlasů – vlasy jsou příliš tenké, aby se na ně filcky zachytily, proto přes ně přenos nehrozí.

Napadení muňkami patří mezi pohlavně přenosné nemoci a jako infekční podléhá ohlašovací povinnosti všech sexuálních partnerů.

V případě nakažení filckami, je důležité přeléčit nejen nakaženou osobu, ale také sexuálního partnera/partnery a často také ostatní členy domácnosti, aby se předešlo opakovanému nakažení. Je také nutné zlikvidovat nebo při vysoké teplotě vyprat ložní prádlo a další textilie, se kterými nakažený přišel do kontaktu. Během léčby je nutné zdržet se pohlavního styku.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.