Donovanóza

Donovanóza

Po pohlavně přenosných nemocech kapavce, syfilisu a měkkém vředu v pomyslném žebříčku následuje právě donovanóza. Nemoc rozpoznal v roce 1882 irský lékař původem z Indie Charles Donovan, po kterém byla také pojmenována.

  • Výskyt: rozvojové země, především Afrika a jihovýchodní Asie
  • Příznaky: vředy na genitáliích
  • Inkubační doba: 10 dnů až 12 týdnů
  • Léčba: antibiotika, při velkém rozsahu operační zákrok

Pohlavní nemoc donovanóza se nejčastěji objevuje v rozvojových zemích

Bakteriální zánětlivé onemocnění se vyskytuje hlavně v oblastech Afriky, jihovýchodní Asie, Karibiku, Austrálie, Indie nebo Nové Guineje. Tuto nemoc často označují jako tzv. endemickou, což znamená, že se vyskytuje jen na několika ohraničených místech na planetě. V dnešním globalizovaném svět však hrozí, že si tuto pohlavní chorobu přivezete domů z dovolené nebo se kvůli migračním vlnám přinese i do Evropy.

Bakterie s latinským názvem Calymmatobacterium granulomatis způsobuje lidem, kteří se jí nakazí velké, bolestivé a krvácející vředy. Donovanóza neboli granuloma venereum či inguinální granulom se přenáší nechráněným pohlavním stykem a napadá obě pohlaví. V méně rozvinutých zemích bývá často několik let neléčená, jelikož lidé nemají velkou důvěru k lékařům.

Inkubační doba pohlavní nemoci: 10 dnů až 12 týdnů

Už po několika dnech se mohou u nakaženého pacienta objevit první vřídky. Z počátku nebolí a nevypadají nebezpečně, časem však jejich množství narůstá. Jednotlivé pupínky se spojují v jediný, jsou zanícené, ničí tkáň pohlavního orgánu i konečníku a především zvyšují riziko nákazy dalšími bakteriemi, které způsobují například gangrény. V těchto případech se ale jedná o neléčené případy, při kterých pacienti kontrolu lékařem odkládali několik let. Při správné antibiotické léčbě je nemoc dobře léčitelná.

Diagnóza nemoci se provádí pomocí histologie 

Na první pohled se tato nemoc dobře rozpoznává, jelikož všechny příznaky se projevují především na vnější straně tkáně. V první fázi inkubace může být snadno zaměnitelná také za syfilis. Jakmile se příznaky naplno projeví, měl by jí lékař lépe diagnostikovat. Pro úplnou jistotu lékař provede vyšetření bakterií pod mikroskopem. V krajním případě dochází i k tak zvané biopsii, při které se odebere nepatrná část tkáně k jejímu dalšímu testování. Při návštěvě lékaře by pacient měl také uvést své sexuální partnery a případné rizikové pohlavní styky z minulosti.

Donovanóza a příznaky

Mezi projevy patří mnohočetné vředy, které postihují oblast stydkých pysků, penisu, řitního otvoru nebo třísel. Zároveň může dojít ke zvětšení mízních uzlin bez jejich dalšího poškození. Tkáň může krvácet, praskat a zanítit se. Narušená kůže pohlavního orgánu vytvoří otevřenou lézi, která mokvá. Puchýře se zároveň hojí v podobě vazivových jizev a zřídka trvale zůstanou zvětšené stydké pysky.

Léčba donovanózy probíhá pomocí podání antibiotik

Terapie probíhá podáváním antibiotik či sulfonamidů, které zabrání dalšímu množení bakterií. Celková doba léčby se pohybuje okolo tří týdnů, antibiotika se užívají ústně do doby, než všechny puchýře úplně vymizí. Může se stát, že už po jednom týdnu puchýře výrazně ustoupily a mizí, ale je nutné podstoupit celý léčebný cyklus, aby se příznaky nevrátily. Samozřejmostí je zabránění dalšímu šíření zamezením pohlavního styku do doby vyléčení. V rozsáhlých případech může být nutný i operační zákrok.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.