Darování vajíček pomůže nešťastným párům se založením rodiny

Darování vajíček a co musí splňovat dárkyně vajíček (2)

Ne všechny páry mají takové štěstí počít dítě bez komplikací. V České republice existují stovky neplodných párů, kterým může darování vajíček pomoci mít zdravé miminko. Dárkyně vajíček je tak pro mnoho lidí jediná šance na početí. Ne každá žena je ale vhodná jako dárkyně vajíček.

Představíme vám, jak darování vajíček funguje, co je potřeba udělat, abyste mohly vajíčka darovat a co vše vás čeká.

Proč darovat vajíčka?

Především proto, že pomůžete lidem, kteří vaši pomoc potřebují. V České republice existuje mnoho žen, které nemohou se svým partnerem počít dítě z vlastních pohlavních buněk. Mezi hlavní důvody patří:

 • Selhání činnosti vaječníků
 • Nízký počet nebo nízká kvalita vajíček
 • Genetická porucha
 • Onkologické onemocnění a jeho následky

Mnohé páry nechtějí podstupovat dlouhý a psychicky náročný proces adopce a darování vajíček je pro ně tou nejlepší volbou.

Dárcovství má výhody i pro dárkyně vajíček

Není to jen pár, kterému pomůžete, ale i vy samotné zjistíte díky darování důležité věci ohledně svého zdravotního stavu.

 • Získáte kompletní informace o vašem zdravotním stavu.
 • Zjistíte, jestli jste v pořádku i z genetického hlediska - zda nejste nositelkou genetické vady.
 • Dozvíte se informace o svém reprodukčním zdraví.
 • Zjistíte, zda nemáte pohlavně přenosnou chorobu.

Darování je dobrovolný a anonymní proces

Dárcovství nezasahuje žádným zásadním způsobem do života dárkyně. Jedná se o zcela bezbolestnou proceduru, která trvá asi 20 minut. Ihned po odběru vajíček můžete bez problémů pokračovat ve svém běžném životě, aniž byste cítili změnu. Dokonce můžete podstoupit dárcovství opakovaně, nedoporučuje se ale více než 4krát.

Darování vajíček je anonymní, dobrovolný a bezplatný proces. Na druhou stranu za své darování získáte finanční kompenzaci ve výši zhruba 10 až 25 tisíc korun, záleží na konkrétním centru. Před zákrokem také podepisujete souhlas s darováním a závazek anonymity.

Dárkyně vajíček musí být především zdravá

Dárkyní se nemůže stát každá žena. Je potřeba prodělat vstupní vyšetření, kde je zjištěno, jestli jste vhodnou dárkyní. Mezi hlavní zásady dárkyně vajíček patří:

 • Věk 18-35 let
 • Středoškolské vzdělání
 • Skvělý zdravotní stav
 • Být bez dědičných genetických nebo psychiatrických onemocnění
 • Nekuřačka
 • Žena není drogově závislá

Některá centra dávají přednost ženám, které již mají své vlastní děti. Důvodem je, že odběr vajíček s sebou nese i určitá rizika.

Darování vajíček má mnoho výhod i nevýhod.

Jak darování vajíček probíhá?

Pokud se rozhodnete pro darování vajíček, musíte se obrátit na nějakou kliniku či centrum asistované reprodukce, kde vás vyšetří, zda jste vhodnou dárkyní a poté vám vajíčka odeberou. Většinou jste pozváni na konzultaci, kde vám gynekolog vysvětlí celý proces darování vajíček. Poté vám bude odebrána krev pro genetické vyšetření i pohlavně přenosné choroby. Na základě výsledků se vyhodnotí, jestli můžete vajíčka darovat.

Poté se ženě podávají hormony, které podporují růst většího počtu vajíček. Injekce si můžete každý den po dobu zhruba 12 dní aplikovat samy. Chodíte přitom ale na pravidelné kontroly, kdy se ultrazvukem sleduje růst folikulů. Až dosahuje folikula správných velikostí, aplikuje se těhotenský hormon a další den probíhá odběr vajíček.

Ten se provádí v krátkodobé anestezii, kdy se zavádí do vaječníků ženy jehla a odsává se z folikulů tekutina i s vajíčky. Ihned v laboratoři se hodnotí kvalita i počet odebraných vajíček. Po výkonu může žena odejít domů s doprovodem, a to asi po 2 hodinách. Často může pociťovat jen bolest v podbřišku jako například při menstruaci.

Dárkyně vajíček může zažít i komplikace

Dárcovství se ale neobejde zcela bez rizik. Nese s sebou některé možné komplikace, které ale nejsou nikterak vážné. Může dojít k nadměrné reakci vaječníků, což je tzv. hyperstimulační syndrom. Existuje také teoretické riziko poranění při odběru vajíček nebo následný zánět. Toto riziko je ale opravdu minimální.

Dárkyním se také doporučuje, aby během procesu darování, kdy probíhá stimulace a odběr vajíček, vyškrtli ze života sex. Může totiž dojít k nechtěnému otěhotnění.

Umělé oplodnění jako jediná šance

Mnoho žen čeká na umělé oplodnění i několik měsíců. Pokud si však s sebou vezmete dárkyni vajíček, vaše čekání se zkrátí. Někdy se jedná opravdu o jedinou šanci, jak počít dítě. Ale i po umělém oplodnění nemá pár zcela vyhráno, protože hrozí riziko, že se embryo neuhnízdí. Může také dojít k mimoděložnímu těhotenství, kdy se embryo uchytí mimo děložní dutinu.

Pokud nad darováním vajíček přemýšlíte, měla byste si vše nechat projít v klidu hlavou. Musíte počítat s tím, že se nikdy nedozvíte, kdo vaše vajíčka dostal a zda se oplodnění zdařilo. Navíc budete několik dní muset dodržovat striktní pravidla. I když se jedná o jednoduchý zákrok, nese s sebou určitá omezení.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.