Darování spermatu – Snadný přivýdělek i pomoc neplodným párům

Darování spermatu

Může se to zdát jako samozřejmost, ale plodnost je v současnosti problémem čím dál více párů. Až u poloviny neplodných dvojic je příčina neplodnosti na straně partnera. Špatná kvalita spermií muže se dá řešit, ale větším problémem je, když partner nemá žádné spermie k oplodnění. V těchto případech je jedním z krajních řešení využití spermií od anonymního dárce pro oplodnění vajíčka. Jak spermie získat? Díky ochotě vhodných dárců.

Spermie jsou polovinou počátku života, a ne každý má to štěstí se na vzniku podílet. Spermie se dají zmrazit a uchovat až po několik generací. Darování spermatu tak může pomoct neplodným párům či osamělým ženám k vytouženému dítěti.

Náročné podmínky výběru

Darovat sperma ale nemůže každý. Uchazeč musí nejprve podstoupit řadu kroků a vyšetření. Odběr spermatu je až finální záležitostí, které předchází dlouhá cesta. Až splněním všech podmínek se muž dostane k samotnému odběru. Prvním krokem je splnění základních požadavků, které jsou kladeny ve všech případech bez výjimky a nedají se nijak obejít.

Dárci spermatu jsou zdraví muži od 18 do 35 let

Uchazeči o dárcovství musí nejprve vyplnit dotazník, který prokáže jejich způsobilost a vhodnost k darování. Pro zachování dostatečné kvality spermatu je podstatný věk muže. Dárcem spermatu se mohou stát zdraví mladí muži ve věku 18 až 35 let, v některých odběrových centrech až do 40 let. Základním předpokladem je také dosažení minimálně středoškolského vzdělání. Samostatnou a zcela rozhodující položkou je pak zdravotní stav uchazeče.

Darování spermatu podmiňují vyšetření krve a genetiky

I jedinec bez zdravotních komplikací, vážnějších onemocnění a problémů nemusí automaticky projít výběrovým řízením. Jelikož se jedná o tak důležitou věc, jako je vznik nového života, jsou kladené podmínky vysoké. Zdravotní stav potenciálního dárce nejprve prozkoumá vyšetření krve a moči. Odběrem krve se zjišťují infekční onemocnění jako je například žloutenka typu B a C nebo pohlavní nemoci HIV a syfilis. Urologické vyšetření zahrnuje test na další pohlavní nemoci a přítomnost návykových látek v moči. Všechny výsledky musí být negativní.

Zájemce o darování spermatu se následně podrobí kontrole kvality spermií pomocí spermiogramu. Vyšetření určí potenciál k uchazeče k darování spermatu podle daných kritérií a rozhodne, zda je muž vhodným kandidátem.

Důležitým faktorem je rodinná anamnéza

Pokud muž splní všechny základní požadavky je podroben genetické konzultaci s lékařem, která se skládá z komplexní osobní a rodinné anamnézy včetně sestavení rodokmenu. Pro dárce je nutností, aby v rodině neobjevovaly žádné geneticky podmíněná onemocnění, vážné psychické poruchy nebo vrozené vývojové vady. Všechny tyto aspekty automaticky vyřazují uchazeče z možnosti darovat své sperma.

Následují další vyšetření stanovená zákonem, a to specifická genetická a urologická vyšetření. Genetické vyšetření zahrnuje test na přítomnost patologických mutací nebo nesrovnalosti v počtu chromozomů. Následně se potenciální dárce konečně dostane k samotnému odběru.

Samotný odběr spermatu je banální záležitostí

Dárce musí udržovat 2 až 3 dny před odběrem sexuální půst. Odběrů se zpravidla provádí více v několika termínech. Při každém odběru spermatu je znovu testována dárcova moč a krev na pohlavně přenosné choroby. Na základě kvality dávky se určí počet kryokonzervací, ve většině případů stačí 2 nebo 3 návštěvy kliniky. Dárce si svépomocí odebere ve speciální místnosti potřebný vzorek, který předá k uchování.

Odebrané spermie jsou nejprve zamrazeny na půl roku. Po této době je dárce znovu vyšetřen na přenosné pohlavní choroby. V případě negativních výsledků je následně možné použít odebraný vzorek k dárcovství. Druhou možností je použití speciální metody na odhalování genetických informací virů, které hned po odběru určí neškodnost spermií bez nutnost karanténní půlroční doby.

Bezbolestná záležitost s možností finančního přivýdělku

Darování spermatu je prakticky bezbolestnou záležitostí. Pro mnohé muže je to také příležitost snadného přivýdělku. Registrovaným dárcům je za odběr spermatu vyplácena finanční kompenzace nákladů spojených s kompletním procesem. Celková částka se pohybuje v řádech tisíců korun.

Celý program darování spermatu je výhradně anonymní. Dárce ani příjemce se dozví vzájemnou identitu a je zachováno lékařské tajemství. Osobní informace o dárcích se nesmí předávat, ačkoliv je velký zájem především o vysokoškolsky vzdělané dárce. Odběratelé si podle dotazníku volí podle požadavků svého dárce, čímž končí kruh dárcovství. V České republice existuje v současnosti asi 20 spermobank. Odběrová místa jsou součástí specializovaných klinik reprodukční medicíny a léčby neplodnosti. Kritéria jsou pro uchazeče však natolik přísná, že výběrovým procesem projde průměrně jen každý desátý muž.

Jeden muž může pomoct až k deseti narozeným dětem

Odebrané vzorky se smíchají s ochranným roztokem a následně se zamrazí pomocí tekutého dusíku. Při finální teplotě, až – 190 °C, jejich kvalita zůstane beze změny zachována po dlouhé roky až desetiletí. Jeden dárce může díky odběru svého spermatu přivést na svět maximálně deset dětí. Z jednoho odběru se většinou v laboratořích vytvoří větší množství dávek od konkrétního dárce. Muž pak může přijít na odběry opakovaně. V důsledku tak nejde o nijak rizikový či komplikovaný proces. Výsledkem je dobrý skutek a pomoc párům, které samy takové štěstí na plodnost nemají.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.