Chlamýdie

chlamidie

Pohlavní nemoc chlamýdie a její formy

Chlamýdie jsou chorobou bakteriálního původu, která se přenáší pohlavním stykem (vaginálním, orálním i análním), kapénkovou infekcí podobně jako chřipka nebo během porodu z matky na dítě. Původcem onemocnění je bakterie Chlamydia trachomatis. Chlamýdiové nákazy patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím na světě. Až 90% infikovaných žen a na polovinu nakažených mužů o své nákaze nemusí vědět kvůli absenci nebo mírnému projevu symptomů. Neléčené chlamýdie mohou být zdraví nebezpečné. Je prokázáno, že chlamýdie způsobují neplodnost u žen. Současné lékařské testy prokazují, že přítomnost chlamýdií (běžná bakteriální infekce, u níž se nemusí projevit žádné klinické projevy) snižuje plodnost až o třetinu a zánět pohlavních orgánů vyvolaný chlamýdiemi má na plodnost mužů přímý dopad.

Rozeznáváme 6 nejrozšířenějších druhů rodu chlamýdie:

  1. Chlamydia trachomatis sérotypu D-K (CTR) - způsobuje záněty urogenitálního traktu mužů i žen, může postihnout i oční spojivku, tzv. konjunktivitidu.
  2. Chlamydia trachomatis typu L1, L2 a L3 - způsobuje pohlavní chorobu zvanou lymphogranuloma venereum, v České republice se nevyskytuje. Může se objevit při importu ze zemí především tropického a subtropického pásu.
  3. Chlamydia trachomatis typu A-C - způsobuje trachom (hluboké infekční onemocnění oka), v České republice se nevyskytuje. 
  4. Chlamydia pneumonie (CPN) – způsobuje respirační onemocnění. V současné době se uvažuje o potenciálním uplatnění CPN při vzniku ischemické choroby srdeční, roztroušené skleróze a Alzheimerovy choroby.
  5. Chlamydia psittaci (CPS) - je primárně zvířecí patogen s možností přenosu na člověka.
  6. Chlamydia pecorum (CPC)

Urogenitální chlamýdie usnadňují šíření HIV, protože pacienti s chlamýdiovou infekcí mají větší vnímavost k HIV.

Ročně se podle odhadů Světové zdravotnické organizace nakazí asi 100 milionů osob, přičemž tato čísla nejsou zdaleka konečná. Kvůli obtížné diagnostice nemoci je pravděpodobné, že je chorobou nakaženo několikanásobně vyšší procento celosvětové populace.

Chlamýdie příznaky nemoci

Zákeřnost choroby spočívá především v jejím latentním stádiu, nakažený na sobě několik let nemusí pozorovat žádné příznaky. Sekundárně rozvinutá fáze infekce se projevuje stejnými symptomy jako běžná léčitelná bakteriální napadení pohlavních orgánů (kandidozy, kapavka, trichomonáza) či virové nákazy (chřipka, zápal plic, borelióza).

Inkubační doba je 1 – 3 týdny. Plicní forma chlamýdií je původcem akutního respiračního onemocnění projevujícího se dusivým kašlem, bolestí v krku, chrapotem a horečkou, může vést k závažným onemocněním plic. Příznaky se podobají intenzivnější chřipce. Často jde o intenzivní pocity únavy, neobvyklé škubání svalů, bolesti kloubů nebo břicha, ale také třeba angína nebo bolesti zubů. Uzdravování je pomalé, kašel přetrvává několik týdnů. Při neléčené infekci se mikroorganismy chlamýdií mohou šířit do nervových tkání, do mozku nebo do svalů a kloubů. Napadají také imunitní systém, což způsobuje chronický únavový syndrom.

U pohlavní nemoci se inkubační doba pohybuje v rozmezí 1 – 3 týdnů. Prvním příznakem infekce je bolestivý vřed na genitálu. Po několika dnech se objeví horečka doprovázena zimnicí. Zároveň zduří lymfatické uzliny v oblasti třísel. Chlamýdie nepostihují v ženském těle samotné buňky dělohy, ale mohou se usadit v močové trubici nebo konečníku. Infekce se šíří dále, vyvolává záněty čípku a v závěru může způsobit závažné poškození celého pohlavního ústrojí. Narušená sliznice je příčinou slepení vejcovodů a následného vzniku rizika mimoděložního otěhotnění nebo rozpadu vaječníků a dělohy, který vede k neplodnosti. U již těhotných žen hrozí zvýšené riziko samovolného potratu nebo předčasného porodu. U novorozence se často do dvou týdnů projeví novorozenecká slepota nebo pneumonie. Naprostá většina případů onemocnění u žen však probíhá asymptomaticky (bezpříznakově) nebo bez doprovodu výraznějších projevů. K méně častým příznakům chlamýdie se pak řadí hlenohnisavý výtok a pálení ve vagíně, pálení při močení, častější nutkání na močení, bolesti břicha nebo podbřišku, bolestivý pohlavní styk, silnější menstruace, krvácení v průběhu menstruačního cyklu.

U mužů bývá nejčastěji poškozená močová trubice, nadvarlata, rektum a konečník. Chlamýdie u mužů vyvolávají uretritidy. Inkubační doba je v těchto případech 10 – 20 dní, po nichž se objevuje pálení v močové trubici a hnisavý, občas nažloutlý výtok různé síly a intenzity (od jedné kapky, přes zvlhnutí až po silný výtok). Klinický obraz se podobá lehčímu průběhu kapavky.

Třetí forma pohlavní nemoci, nejméně častá, napadá oči, kde se infekce rozvíjí jako zánět spojivek, který v případě neléčení může vést až k oslepnutí.

Léčba chlamýdií

Chlamýdie léčí venerolog, gynekolog nebo urolog. Onemocnění se léčí antibioticky nebo pomocí chemoterapeutik se specifickým (obvykle zvýšeným) dávkováním.

  •  nejčastěji azithromycinem
  •  některým z tetracyklinů

Medikamenty se mohou podat jednorázově v jedné dávce, častější se však přistupuje k léčbě po dobu jednoho až dvou týdnů.  Prevencí rozumíme dodržování pravidel bezpečného sexu a snížení počtu sexuálních partnerů.  U pacientů s prokázanou pohlavní infekcí je důležitá současná terapie všech sexuálních partnerů (i přes absenci příznaků).

U plicní formy nákazy se aplikuje různá kombinace antibiotik a léčba trvá déle než 14 dní.

V obou případech existuje riziko recidivy.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Natalie
16. 5. 2013

Tak na tohle fakt davejte bacha. Kamaradka je vylecila sice celkem snadno, ale za ty neprijemnosti to nestoji. Aneb jak se rikalo v nejake stare osvetove reklame - Vis, s kym spis?

Blanka Protrhlá
31. 5. 2013
lenka vyborna
19. 7. 2013

ano to je presne vono nechraneny sex

Katka
3. 9. 2013

Člověk nikdy neví, hlavně musíš mít zodpovědného partnera. Můj ex mi zahl, až po půl roce mi řekl, že má problémy. Já žádné neměla, nakonec to vyřešila antibiotika. Škola života ...

Beruška Sedmistatečná
15. 11. 2013

Chtěla bych se zeptat, jak dlouho je schopen muž nakažený touto bakterií ji přenést na jinou ženu. Zda je to možné i po několika letech...

Besipka
23. 1. 2014

Přesně tak, člověk je slepý a hluchý, dokud se nespálí. U mě dokonce ex přítel rozhlašoval, že jsem ho nakazila já. Opravdu charakter :-) o to víc si ale pak člověk váží, když narazí na někoho spolehlivého.

misula
18. 3. 2014

...kamaradka to chytla v saune nebo bazenu. Nespala s nikym 5let.

Gram
20. 3. 2014

Můžete se s někým seznámit, znáte se třeba půl roku, pak dojde na styk a baf... máte je... Nejlepší prevencí je chráněný pohlavní styk a taky pravidelná prevence :)

Gram
20. 3. 2014

Neznamená, že když s nikým nespala 5 let, že to těch 5 let nemusí mít. Pokud nebyla za těch 5 let na vyšetření, jestli nemá nějakou pohlavní nemoc, tak to mohla mít celou dobu. Jinak ano, je to přenosné z bazénu, sauny, toalety, ručníku, atd. atd. stačí jen hledat a číst o této bakterii ;)

Mišula
20. 3. 2014

...taky mám chlamidyi trachomatis, zřejmě ji má i přítel, zjitila mi ji doktorka, neměla jsem žádné problémy...já i přítel jsme si 100% věrni...nechápu...přes půl roku jsem chodila pravidelně plavat a saunovat, nikdy před tím žádné problémy. Najednou z ničeho nic měl přítel genitální dětské molusky! ...pak se projeví chlamydie, mysleli jsme, že už nás trefí... tak já už začala s antb (naštěstí je to zřejmě v rannější fázi dostala jsem azytri..něco na 2 dny v týdnu a příští tejden ještě jednou to samé), přítel jde k urologovi zítra....

Mišula
20. 3. 2014

...hodně jsem o ni taktéž četla, dověděla jsem se např. informaci, že lékaři o ni často nevědí, nebo ji testují až jako poslední možnost a zmíněné vleklé potíže přisuzují jiným banálnějším onemocněním...stejně tak jsem se dověděla s jistotou na 90% z různých diskuzů a článků, že dřív se o této bakterii nevědělo, že se dá chytit i ve veřejných prostorách, ale dnes už je to potvrzené...

maruška beruška
23. 4. 2014

zdravím všechny, kdo prodělali chlamýdie,nepřeji to nikomu,já měla takové potíže,že jsem nemohla vstát ani z postele,hučení v hlavě,uších,bolest třísel, podbřišku,močáku d ě s atd. naštěstí mi na to přišli včas zabraly ANT.ale ono je jích více druhů,stačí se nakazit kýchnutím,zakašláním, i utřením ručníku.údajně jsem je chytla ne pohlavním stykem,ale z trusů či peří holubů. dokonce i ptáci to přenášejí. jo a při tomto je nejlépe jíst cibuli a česnek,nebo 1 mrkev,krapet porku, celer/nejlépe zelená nať/když není,tak bulva.....petržel 1 stroužek česneku uvařit,rozmixovat ve 4 dcl, pít 2x denně 2 dcl po dobu 2 týdnů, protože chlamýdie,pokud jim připravíme hostitelské podmínky,tak se v těle jen a jen množí, takže tímto je aspoň vypudíme z 1/3 a pak až po dobrání ATB vyčistit organizmus čistícími čaji a pak pít čaje na posílení imunity jinak to nefunguje vážení !!!! takže aspoň tak mé rady, a vážně to pomůže. na vyčištění nejlépe čaj z kopřiv po dobu 3 týdnů 3x denně a pak posílit imunitu,těch přípravku je celá řada, ale nejlepší je třapatka nachová tak ať vás už ty chlamoše netrápí a něco pro to hlavně dělejte,aby z těla byla fuč !!!!
Maruška

David
3. 6. 2014

Ahoj,
jsme na tom s partnerkou velice podobne. Jen ja mam potize a ona ne. Popravde nam je jeste neprokazali, ale moje symptomy jsou presne pasujici na tuto nemoc :/ (bolest hlavy, oci, paleni pri moceni, bolesti v podbrisku atd),Jak se to u tebe zatim vyviji?

Diky
David

franta
20. 6. 2014

Pred 25 dny jsme melins kamosem doma holku a tak jsme blbli ale s galuskou a obcas jsem sahl do vaginy mohu je dostat ?kamos je asi chytnul od ni ale..byl na vysetreni a ma je.Ted si privolavam priznaky.Poradte mi.dekuji

milan
1. 11. 2014

Vazeni tak jsem chytl kapavku. Ležím v nemocnici 10 dní a již 18 dni beru ANT. Mám dojem, že jsem to chytil u zubaře, ale nikdo mi nevěří. Žádnou ženu jsem neměl a nic podobného. Nikomu to nepřejí bylo mi strašné zle a myslel jsem si, že to nepřežiji. To jsem na to přišel do 5 dnů.

Judita
4. 6. 2015

Dobrý den. Prosím, netušíte někdo, jestli se k léčbě chlamidií může užívat antibiotiku Klacid 250, a to po celé tři týdny? Předem děkuji.

Veronika Turnovská
29. 6. 2015

Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda je mozne, aby onemocmeni chlamydie trachomatis mel clovek i nekolik let a diky priznakum, ne nijak zvlastim na to prisel az po nejake dobe? Ma s tim nekdo zkusenosti?

Michaela
26. 9. 2015

Ahoj, Prosím o radu. Já o pritel jsme se nakazil chlamydiemi, přišli jsme na to az při partnerovich obtížích, Já sem žádné problémy neměla pouze bolest při sexu. Jeden druhému jsme opravdu věrni, ale často ( každý tyden) jsme chodily do vyrivky, je možne ze jsme se nakazili tam? Děkuji za rady.

Michaela kovacova
27. 9. 2016

Dobrý den. Já z přítelem se snažíme o uměle oplodnění a při visetreni nám přišli na chlamidii samozřejmně jsme byli nakaženi oba dva, ale diky bohu se to vilecilo jednou tabletou... doporučuji preventivně zajít k lékaři a nechat se prelecit. Já ze svim přítelem ziju 5 let ale někdy nevíte kde a skym vám zahne. Kazdy ginekolog vam na vizadani preventivně lék napise

Viola
24. 9. 2021

Very good day incredibly good web page!! Dude .. Superb .. Excellent .. I’ll bookmark your Internet site and go ahead and take feeds also? I’m happy to seek out many helpful data right right here within the publish, we want develop added techniques on this regard, many thanks for sharing. . . . .

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.