Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza

O nemocech pohlavního ústrojí žen se příliš nemluví, bakteriální vaginóza přitom patří mezi nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku a během svého života se s ní setká asi 35 % žen. Příčinou nemoci je narušení přirozené poševní rovnováhy. Nejedná se o infekci v pravém slova smyslu, bakteriální vaginóza (BV) je totiž způsobená přemnožením bakterií, které v pochvě existují i při zdravém fungování. Léčit se dá poměrně rychle a efektivně, neléčení nemoci ale může zapříčinit mnohem závažnější problémy, v některých případech vede až k problémům s otěhotněním.

Jak bakteriální vaginózu rozpoznat?

Ve většině případů infekční onemocnění prozradí nepříjemný vodnatý výtok bělavé barvy, který zapáchá rybinou, někdy ho doprovází i mírné svědění. Bakteriální vaginóza se však může projevovat i méně nápadně a některé ženy si žádných příznaků ani nemusí povšimnout, což značně komplikuje léčení nemoci. Případů s nepozorovanými symptomy je až 50 %.

Na rozdíl od jiných poševních onemocnění totiž vaginóza není doprovázena žádnou bolestí v podbřišku či výrazným nepříjemným svěděním. V takových případech se na přítomnost infekce přichází víceméně náhodně při gynekologické kontrole.

Bakteriální vaginózu spouští narušení poševní sliznice

Příčinou nemoci je narušení poševní rovnováhy. K tomu může dojít různými způsoby.

  • Nevhodná intimní hygiena

Poševní prostředí může narušit nevhodná intimní hygiena a používání nešetrných intimních prostředků.

  • Časté střídání sexuálních partnerů

Častým střídáním sexuálních partnerů se může měnit správné pH pochvy.

  • Užívání některých léků

Bakteriální vaginóza často vzniká po léčbě antibiotiky, kdy v důsledku nežádoucích efektů léků dochází k vyhlazení přirozené ochranné mikroflóry pochvy.

  • Role hormonů

Nástup infekce mohou ovlivnit výkyvy ženského pohlavního hormonu estrogenu, který zodpovídá mimo jiné za kvalitu vaginálního epitelu tedy prostředí vhodného pro laktobacily. K rozvoji poševních infekcí tak přispívá dlouhodobá hormonální nestabilita spjatá s kojením, menopauzou či užíváním antikoncepce.

Poševní sliznice je osídlená celou řadou bakterií – těmi prospěšnými i patogenními, které mohou infekci vyvolat. Za normálních okolností spolu všechny bakterie žijí v rovnováze a patogenní organismy jsou v menšině. Koloniím prospěšných laktobacilů prospívá existence kyselého prostředí pochvy, kterou zajišťuje kyselina mléčná.

Pokud sliznice nemá správnou výživu a dostatečné množství glykogenu, při jehož štěpení vzniká kyselina mléčná, dochází k narušení mikroflóry a přemnožení patogenních bakterií, které vyvolají infekci.

Proč se bakteriální vaginózou zabývat?

Bakteriální vaginóza se u žen objevuje poměrně často a zároveň může být příčinou mnoha potíží. Pro většinu žen BV nepředstavuje velké nebezpečí, přináší však mnohá omezení. Zapáchající výtok je pro ženu nepříjemný a omezuje její partnerský život. Nemoc může zároveň usnadnit vstup jiným infekcím – kvasinkám, chlamydiím a podobně.

V některých případech ale infekce může být poměrně nebezpečná, zvláště u těhotných žen. V nejvážnějších případech totiž bakteriální vaginóza může dokonce vyvolat předčasný porod nedostatečně vyvinutého dítěte nebo samovolný potrat. Závažné následky může neléčená infekce mít i u žen, které se pokoušejí o miminko. V chronickém stádiu může neléčená nemoc přinášet potíže s otěhotněním.

Bakteriální vaginóza léčba

V případě, že budete mít podezření na bakteriální vaginózu, vyhledejte pomoc lékaře, který z rozborů určí, o jaký zdravotní problém se jedná a nastaví vhodnou léčbu. Diagnostika se provádí poševním stěrem, který se následně posílá k analýze do laboratoře.

Léčba bakteriální vaginózy vyžaduje nasazení antibiotik. I přes úspěšnou léčbu se někdy BV navrací a je proto nutné přistoupit k léčbě, která obnoví vaginální mikroflóru, například pomocí preparátů obsahujících kyselinu mléčnou a glykogen. Na trhu existuje množství vaginálních gelů a krémů, které obnovují správné fungování poševních bakterií.

Bakteriální vaginóza a prevence

Pokud jste jednou z žen, které měly bakteriální vaginózu, i v případě, že se chcete nemoci předem vyvarovat, je dobré zaměřit se na prevenci. Ta spočívá kromě dodržování základních hygienických zásad i v užívání látek, které mění pH pochvy a podporují růst ochranné mikroflóry. Podporou správného fungování vaginální mikroflóry dochází k posílení celého imunitního systému ženy a vytváří se podmínky, které zabraňují rozvoji gynekologických infekcí obecně.

  • Správná intimní hygiena

Významnou prevencí je správná intimní hygiena. K umývání intimních partií se doporučuje používat jen obyčejnou vodu nebo šetrné intimní gely, které nemění pH v prostředí pochvy.

  • Bezpečný sex a monogamní vztah

V rámci prevence bakteriální vaginózy a jiných infekcí je dobré dodržovat zásady bezpečného sexu a udržovat monogamní vztahy.

  • Přípravky s kyselinou mléčnou

Zvýšení pH poševního prostředí dosáhnete například užíváním přípravků obsahujících kyselinu mléčnou. Kyselé prostředí vytváří podmínky ke správné výživě ochranných bakterií a potlačuje rozmnožování nežádoucích mikroorganismů.

  • Přípravky obohacené o glykogen

Glykogen je zdrojem potravy laktobacilů, podporuje tak jejich růst a urychluje obnovení zdravého poševního prostředí.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.