Alergie na sperma není žert, ale vážná věc. Může způsobit problém s otěhotněním

alergie na sperma

Alergie na pyl, seno mléko nebo lepek není nic nového a zajímavého. Existují ale alergie, o kterých se moc nemluví, a přesto jsou poměrně časté. Takovým příkladem je třeba alergie na sperma. Že je to nesmysl? Ujistíme vás, že rozhodně není.

Tato alergie je nejen nepříjemná, ale často i mylně diagnostikována a v nejhorším případě může znamenat i problémy s početím. Ukážeme, jaké se alergie na ejakulát lehce rozezná a jak se s ní poprat.

Alergie na sperma a jeho příznaky

I když může v mnohých způsobovat alergie na sperma úsměv na tváří nebo povytažené obočí, rozhodně se nejedná o žádnou legraci. Alergie na sperma je reálným a bolestivým problémem, který podle výzkumů může potrápit každou 200. ženu. Alergie se může projevovat především:

 • pálením a svěděním v oblasti zevních rodidel pár minut po pohlavním styku
 • zarudlou kůží, vyrážkou či puchýřky v oblasti genitálií
 • bolestí v podbříšku
 • zvracením nebo průjmem

V extrémních případech poté může dojít k:

 • bolestem hlavy
 • problémům s dýcháním
 • pálení očí

A jak je vůbec možné mít alergii na sperma? Protože sperma obsahuje bílkovinu, a právě na tu můžete být alergické. Příznaky této nemoci však bývají často zaměněny za jiný problém, a to s kvasinkovou infekcí nebo s pohlavně přenosnými chorobami.

Může alergie zcela zmizet?

Na tuto otázku se zatím nenašla odpověď, i když se lékaři a všemožní experti snaží sebevíc. Znáte to ale určitě i z vlastní zkušenosti třeba s alergií na seno nebo roztoče - může se objevit z ničeho nic a také kdykoliv odeznít.

A nemusí to být pouze bílkovina ve spermatu, na kterou je žena alergická. Reakci může kromě bílkoviny navíc zapříčinit i nějaká jiná složka v ejakulátu. Záleží totiž také na tom, co váš sexuální partner konzumuje. Žena může být totiž alergická na potravinu, kterou muž snědl.

Některé ženy se mylně domnívají, že alergie zmizí, pokud vystřídají partnera. To ale není rozhodně pravda, protože bílkovina, na kterou jsou ženy alergické, je ve spermatu každého muže.

Diagnostika alergie na ejakulát je prvním krokem k úspěchu

Alergie se může objevit kdykoliv a u kterékoli ženy. Abyste se vy ženy, mohly alergie snadno zbavit, je nutná správná diagnostika. Často se totiž stává, že si ženy myslí, že je trápí třeba vaginální mykóza nebo nějaká pohlavní nemoc. Začnou se tak samy léčit, což je největší kámen úrazu, protože se nikdy nevyléčíte a můžete si způsobit naopak ještě větší problémy.

Je potřeba, abyste navštívily gynekologickou ordinaci a o problému se poradily s odborníkem. Jen ten může určit, zda se opravdu jedná o alergickou reakci a stanoví správnou diagnózu.

Jak se proti alergii na sperma chránit?

Jestli se prokáže, že vás opravdu trápí tento problém, pravděpodobně dostanete od svého doktora antihistamika. Jak se ale ještě bránit?

 • Především byste měla vždy při pohlavním styku používat prezervativ. 
 • Kondom zamezí tomu, aby se sperma dostalo k ženiným genitáliím a napáchalo nepříjemné škody.

Neznamená to tedy, že by ženy trpící alergií musely se svou oblíbenou aktivitou skončit. Ba naopak. Někteří sexuologové dokonce radí souložit více. Údajně může častý sex vaši alergickou reakci zmírnit.

Řešením může být i aplikace spermatu jako vakcínu

Dalším řešením může být aplikace spermatu jako vakcína. Možná vám přijde, že je to zvláštní metoda, ale je poměrně účinná. Malé množství spermatu partnera se pravidelně pomocí injekcí vstřikuje do těla ženy, aby si vytvořilo protilátky. Podobně do těla vstřikujeme například látky proti tuberkulóze nebo proti tetanu.

Alergie na ejakulát může ohrozit početí dítěte

Pokud si myslíte, že alergie na ejakulát je nějaká drobná alergie, která vás příliš neohrozí, opak je bohužel pravdou. Ženy s touto alergickou reakcí na partnera mohou mít potíže s otěhotněním. V těle ženy se totiž tvoří protilátky, které napadají spermie v ejakulátu, tudíž žena může mít problém s početím dítěte.

Početí přirozenou cestou je za těchto okolností časti velmi složité, dokonce nemožné. Mnoho párů tak proto přistupuje k umělému oplodnění. Sperma je od bílkoviny očištěno a pro organismus ženy již nadále nepředstavuje alergen. Žena pak může v pořádku počít a těšit se na miminko.

Zajímavá fakta o spermatu

Na závěr pro vás máme několik zajímavých fakt o spermiích, abyste se vy ženy lépe seznámily s tím, co vám možná znepříjemňuje sexuální zážitek.

 • Muž ejakuluje přibližně 1 polévkovou lžíci speramtu.
 • Za celý život vyprodukuje muž více než 60 litrů ejakulátu.
 • Průměrná rychlost ejakulace je 17km/h
 • Sperma můžete i darovat, přečtěte si o tom 
 • Při pohlavním styku varlata produkují o více než 20 % spermatu více, než při pouhé masturbaci.
 • S každým dnem abstinence se zvyšuje hustota spermií, a to až o 15 milionů spermií na milimetr.
 • Spermie zraje 74 dnů, ale v pochvě ženy zanikne do několika hodin.
 • Spermie se dokonce využívají v kosmetickém průmyslu - přidává se do výživných krémů na obličej nebo vlasy.
 • Pokud muž daruje ejakulát, zmrazí se ve spermobance až na -196°C.
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.