Alergie na kondom existuje. Diagnózu potvrdí kožní test

Alergie na kondom

Vyrážka a nepříjemné pálení po souloži nemusí hned znamenat, že jste od partnera či partnerky chytili pohlavně přenosnou nemoc. Jestli jste při milostných hrátkách použili jako ochranu kondom, právě on může být tím problémem.

Alergie na kondom patří dnes již k téměř běžným alergiím. Latex, ze kterého je kondom vyroben, může potrápit váš pohlavní život. Poradíme, jak příznaky rozeznat a hlavně jak se alergii vyhnout a léčit ji.

Alergie na kondom trápí hodně lidí

V posledních několika letech se lékaři po celém světě potkávají s touto alergií čím dál tím častěji. Alergie na kondom může v posteli potrápit i vás. Nejsou to ale jen kondomy vyrobené z latexu, jež jsou příčinou alergické reakce. Z latexu je v dnešní době vyrobeno mnoho pomůcek, ale také běžné věci v domácnosti - například latexové rukavice.

Pokud se u vás alergie na kondom projeví, dejte si pozor, jaké výrobky používáte. Skoro vždy můžete sáhnout po nelatexové náhradě, která vám nepříjemnosti nepřivodí.

Alergie na kondom projevy - svědění, otoky i pálení

Jestli jste při souloži použili kondom a již při styku nebo do 30 minut po něm cítíte symptomy, poté zbystřete.

Alergie na kondom - projevy

• Otoky na pohlavních orgánech
• Svědění
• Pálení kůže
• Zadýchanost
• Pupínky
• Zarudnutí pokožky
• Závratě
• Snížení krevního tlaku
• Ekzém

Ale pozor! Nejsou to jen genitálie, které mohou být zasaženy. De facto se projevy na alergii latexu mohou objevit na jakékoli části těla, která s kondomem přišla do styku, a to třeba na rukách i ústech. Pozor by si měli dávat hlavně lidé, kteří se řadí mezi alergiky.

Proč může způsobovat latex v kondomu alergickou reakci?

Latex se získává hlavně z Indonésie a Malajsie z tropického gumovníku nebo také kaučukovníku. Vedle gumových složek obsahuje mléčná šťáva přes 250 různých bílkovin. Imunitní systém člověka reaguje v případě alergie na kondom tak, že se vytváří zvláštní protilátky proti bílkovinám, které jsou v latexu obsaženy.

Alergická reakce se ale nikdy neprojeví hned při prvním kontaktu s alergenem. K projevům dojde až po opakovaném kontaktu. Proto si zpočátku ani nemusíte být vědomi toho, že jste na kondom alergičtí. Alergii na kondom však můžete odhalit sami. Mnoho lidí trpící touto alergií je totiž alergických i na některé tropické ovoce nebo na některé druhy rostliny -

 • banány
 • kiwi
 • avokádo
 • ananas
 • mango
 • opuncie
 • fíkus

Co dělat při podezření na alergii?

Především byste měli zajít k lékaři, nejlépe se objednat na alergologii, kde vám mohou zjistit, zda je latex právě to, co způsobuje vaši alergickou reakci. Dělá se to pomocí krevního testu anebo za pomoci kožního vpichového testu.

 • Na kůži pacienta je nanesena kapička roztoku, která obsahuje alergen a opatrným vpichem je alergenu umožněno, aby se dostal k imunitním buňkám.
 • Lékař jasně potvrdí anebo vyloučí alergii na latex, což vás poté může zachránit i v jiných případech jako je třeba při pobytu v nemocnici.
 • Zde se zdravotníci vyvarují všeho, co latex obsahuje. Jakmile budete vědět, že jste na latex opravdu alergičtí, snažte se ho vyvarovat a dejte od něj ihned ruce pryč.
 • Místo kondomu proto zvažte jinou ochranu před nechtěným otěhotněným.

Alergie na kondom: jaké jsou alternativy ochrany při souloži?

Jestli je kondom to jedině, co jste používali jako ochranu před nechtěným početím, měli byste se poohlédnout po něčem jiném. Přečtěte si o možnostech antikoncepce

Antikoncepční pilulky - ty jsou téměř stoprocentně účinné. Nevýhodou je však to, že se jedná podle mnohých lékařů o velký zásah do ženského těla.

Poševní pesary - jedná se o bariérovou antikoncepci podobnou kondomu. Nenasazuje si ho však muž, nýbrž žena. Existují různé druhy a velikosti. Výhodou je, že se zavádějí do pochvy několik hodin před stykem a vyndat jej můžete až 2 dny poté a žena je stále chráněná. Nevýhodou je však nutná kontrola, zda je dobře zaveden.

Počítání plodných a neplodných dnů - otěhotnění je méně pravděpodobné ihned po menstruaci a nemožné před ní. Nejpravděpodobnější je uprostřed mezi dvěma menstruacemi. Pokud si bude žena počítat plodné a neplodné dny, může se početí vyhnout. Opět se ale jedná o velmi riskantní typ ochrany, jelikož je málo spolehlivá. Jak si určit plodné a neplodné dny? Přečtěte si o tom.

Nitroděložní tělíska - existují ty, které uvolňují postupně do těla hormony a fungují stejně jako antikoncepční pilulky. Dalším druhem jsou tělíska bez hormonů. Nevýhodou je, že tělísko musí zavést lékař a cena je poměrně vysoká - za ten hormonální dáte až 5 000 korun. Na druhou stranu však v pochvě vydrží bez problémů 5 let.

Přerušovaná soulož - Výhodou je, že tento druh ochrany nic nestojí. Velkou nevýhodou přerušované soulože je však velmi nízká spolehlivost před otěhotněním. Proto ji lékaři nedoporučují v případě, že opravdu nechcete otěhotnět.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.