10 nejčastějších otázek ohledně hormonální antikoncepce

10 otázek o hormonální antikoncepci

O hormonální antikoncepci se toho hodě napovídá i napíše. Většinou se jedná o mýty a lži, na základě, kterých se pak dívky a ženy neodkáží rozhodnout, zda hormonální antikoncepci začít užívat. Přinášíme vám proto odpovědi na nejčastější otázky, které by vám měly ujasnit názor na to, zda je hormonální antikoncepce pro vás tou správnou a vhodnou volbou.

Kdy mohu začít brát hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepci vám předepíše pouze vaše gynekoložka nebo gynekolog. Doktoři vás zároveň poučí o tom, jak a kdy antikoncepci užívat. Nejčastěji se předepisují tabletky, které bere žena většinou vždy 21 dní a poté je na 7 dní vysadí, během čehož se dostaví menstruační krvácení. Nejdříve je hormonální antikoncepce předepisována dívkám bez souhlasu rodičů ve věku od 15 let. Ne vždy však z důvodu ochrany před těhotenstvím, ale také například při problémech s bolestivou menstruací nebo pro úpravu menstruačního cyklu.

Od kdy je žena chráněna, když začíná brát hormonální antikoncepci?

Ve formě pilulek se hormonální antikoncepce užívá od 1. dne menstruace. V tomto případě je žena chráněna před nechtěným otěhotněním již od prvního dne, kdy spolkne pilulku. Pokud si žena vezme pilulku jiný den cyklu nebo dokonce mimo něj, je potřeba si pozorně přečíst příbalový leták. Většinou se v těchto případech ještě pár dní musí doplnit hormonální antikoncepce například o prezervativ.

Jaká je spolehlivost hormonální antikoncepce?

Pokud bude žena brát pilulky pravidelně, je téměř na stoprocentně jisté, že ženě těhotenství nehrozí. Samozřejmě se však objevují i případy, kdy žena otěhotněla i přes to, že užívala pravidelně hormonální antikoncepci. Důvodem však bývá většinou to, že žena během užívání pilulek například prodělala nemoc a musel užívat antibiotika, která narušují a snižují účinky hormonální antikoncepce.

Kdy je účinek hormonální antikoncepce oslaben?

Spolehlivost hormonálních antikoncepčních tabletek se snižuje v případě nemocí trávicího traktu. Například při zvracení se nemůže pilulka dostatečně vstřebat do těla, stejně jako i při průjmu. Účinek se také sníží při užívání některých léků, především antibiotik. V těchto všech případech by se měla žena před otěhotněním bránit ještě jinak, a to například prezervativem nebo jinými způsoby ochrany.

Je hormonální antikoncepce nebezpečná?

V posledních letech se roztrhl obrovský boom ohledně nebezpečí hormonální antikoncepce na ženské tělo. Závěry však nejsou zcela stoprocentně jasné, stejně tak jako názory gynekologů a gynekoložek, které se široce liší. Často se antikoncepci vytýká riziko trombózy, embolie nebo rakoviny. Mnohdy se jako negativa uvádí i snížená možnost ženy po vysazení hormonální antikoncepce otěhotnět, jinými slovy hrozba neplodnosti.

Je nutné si však uvědomit, že každé tělo reaguje na léky individuálně a mnoho z těchto negativních účinků nebylo lékařsky prokázáno, jako například výskyt rakoviny. U žen ale většinou převažují výhody hormonální antikoncepce, jako jsou téměř 100% ochrana, odstranění bolesti při menstruaci, upravení menstruačního cyklu či zlepšení akné

Je pravda, že po hormonální antikoncepci žena tloustne?

Tento mýtus se nepodařilo prokázat, a to ani celou řadou kvalitních vědeckých studií. Pokud žena přibere, důvod tkví většinou jinde než například v užívání hormonální antikoncepce v podobě pilulek. Prášky totiž nezpůsobí, že začnete jen tak kynout. Důvodem může být normální tělesný vývoj dívky nebo zvýšená chuť na jídlo. Hormony v antikoncepci udržují v těle větší množství vody, a proto si žena může myslet, že přibrala. Po pár měsících se ale vše zase ustálí. Pokud ne, doporučuje se návštěva gynekologa a zkonzultovat výměnu značky.

Jaké jsou další typy hormonální antikoncepce kromě pilulek?

Kromě asi nejčastějšího typu hormonální antikoncepce v podobě pilulek se můžeme setkat s dalšími typy. Příkladem je antikoncepční náplast, která se nalepí například na hýždě, spodní část břicha či rameno. Každý den se náplast vymění za novou. Dalším typem je vaginální kroužek, který se zavádí do vaginy a po třech týdnech se vyjme. Následuje sedmidenní pauza a poté se kroužek znovu aplikuje.

Zkusit můžete i injekce s obsahem progestinu, které se ženě podávají každé tři měsíce. K dostání jsou také implantáty, které se zavádí pod kůži na předloktí. Hormony se do těla postupně uvolňují, zavádí se na 3 nebo 5 let. Oblíbené jsou i nitroděložní hormonální tělíska, která se do dělohy ženy zavádí minimálně na 3 roky. Jedná se o jednu z nejspolehlivějších forem antikoncepce, které jsou na trhu dostupné.

Kdy by neměla žena hormonální antikoncepci používat?

Hormonální antikoncepce se nesmí předepsat ženám, které jsou dlouhodobě vážně nemocné. Typickým příkladem jsou ženy trpící tromboembolickým onemocněním. Obezřetnost je nutná o u žen po věku 50 let, protože u nich hrozí riziko srdečně cévních onemocnění. U kojících žen při užívání antikoncepce hrozí snížená tvorba mateřského mléka. Také se nedoporučuje při příliš vysokém tlaku, vyšších stádiích cukrovky nebo při srpkové anémii. Hormonální antikoncepci by neměly užívat ženy, které prodělaly nějaké zhoubné onemocnění ženských orgánů nebo rakovinu prsu.

Pokud však máte v hlavě mnoho dalších otázek ohledně hormonální antikoncepce, nebojte se zeptat přímo svého ženského doktora. Gynekoložka nebo gynekolog jsou přeci jen ti praví odborníci, kteří vám poradí, jaký typ antikoncepce je pro vás ten nejvhodnější a rádi vám zodpoví všechny otázky, které vás zajímají.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Shatavari zmírňuje menstruační bolesti

mens

Podráždění, akné, oteklé nohy, nafouklé břicho či třeba bolestivé křeče. Přicházejí každý měsíc, a pokud se neobjeví, znamená to…

Při problémech s imunitou pomůže kozí kolostrum

koza_1

Problémy s imunitou řeší čas od času většina Čechů. Kdyby nebylo pošramocené imunity, neměli bychom celou řadu našich zdravotních…

Detoxikace pomocí Triphaly je vhodná po celý rok

triphala_1

Detoxikace organismu je spojována obzvláště s obdobím jara. Detoxikovat tělo však můžeme v kterémkoli ročním období podle naší…


Prevence je bezesporu nejúčinnější metodou ochrany proti pohlavním nemocem. Co však čeká postiženého, pokud již choroba propukla? Portál Pohlavní nemoci a jejich příznaky vám přináší užitečné informace nejen o léčebných metodách.